Prezident USA Donald Trump při podání ruky s paní Jü-chua Čangovou (59 let), praktikující Falun Gong. Než v roce 2015 unikla do Spojených států, byla po dobu sedmi a půl let v Číně opakovaně vězněna a mučena. (Screenshot / The White House)
Prezident USA Donald Trump při podání ruky s paní Jü-chua Čangovou (59 let), praktikující Falun Gong. Než v roce 2015 unikla do Spojených států, byla po dobu sedmi a půl let v Číně opakovaně vězněna a mučena. (Screenshot / The White House)
WASHINGTON – Prezident Donald Trump se 17. července v Bílém domě setkal s lidmi, kteří přežili náboženské represe v různých zemích světa. Mezi vyznáními byla také duchovní disciplína Falun Gong (český přepis Fa-lun Kung), které se věnuje paní Jü-chua Čangová.

Bílý dům uvedl, že jedním z hlavních důvodů, proč se Donald Trump setkal s oběťmi represí ze 17 zemí, včetně Číny, Severní Koreje, Íránu, Pákistánu a Barmy, je potvrdit závazek současné administrativy o zachování a potvrzení náboženské svobody a vyznání.

EpochTimes 9A6A6908-600x400
Jü-chua Čang, praktikující Falun Gongu, hovoří během konference Advance Religious Freedom. (Samira Bouaou / The Epoch Times)

Účast paní Čangové na tomto setkání představuje vůbec první případ, kdy se praktikující Falun Gongu setkal s nejvyšším úředníkem jakékoliv země.

Než v roce 2015 unikla do Spojených států, byla Jü-chua Čangová (59 let) po dobu sedmi a půl let v Číně opakovaně vězněna a mučena. To vše proto, že se odmítala vzdát své víry.

Falun Gong, který Čangová praktikuje, je tradiční čínská meditační praxe, která v zemi svého původu čelí mnohaletým represím. Komunistická strana Číny její příznivce pronásleduje již 20 let.

Informační centrum Falun Dafa, které monitoruje průběh represí, uvádí, že v každý okamžik jsou ve věznicích, pracovních táborech a střediscích pro vymývání mozků drženy stovky tisíc příznivců této disciplíny. Mnozí z nich byli podle informačního centra mučeni v rámci takzvané „převýchovy“ ve snaze donutit je, aby se vzdali své víry.

Když dostala možnost promluvit v oválné kanceláři prezidenta Trumpa, paní Čangová uvedla, že její manžel je v současnosti stále držen ve věznici Su-čou v provincii Ťiang-su.

Uvedla také, že se obává, aby její manžel nebyl zavražděn kvůli obchodu s lidskými orgány.[1] „Nucené odebírání orgánů stále přetrvává, takže bychom měli jednat. Jen slova nestačí,“ míní znepokojená paní Čangová.

Dále prezidentovi popsala případ dalšího následovníka Falun Gongu, jenž zemřel den po propuštění z vězení. „Než zemřel, zvracel velké množství krve,“ popisuje tragický případ paní Čangová, která sama strávila ve vězeňském systému více než sedm let.

„Každý z vás pro svou víru vytrpěl mnoho,“ řekl Donald Trump během setkání. „Nyní jsme svědky důležitosti prosazování náboženské svobody po celém světě,“ dodal Trump a ujistil účastníky setkání, že USA bude nadále usilovat o ochranu náboženské svobody.

Setkání a následná konference Advance Religious Freedom proběhly pod záštitou ministerstva zahraničí USA. Třídenní konference je pořadateli hodnocena jako dosud největší politická akce na podporu náboženské svobody na světě.


Velvyslanec USA pro mezinárodní náboženskou svobodu Sam Brownback se na akci vyslovil, že administrativa na konferenci oznámí „dodatečná opatření“ týkající se úsilí o náboženskou svobodu, která budou projednána v projevech ministra zahraničí Mikea Pompea a viceprezidenta Mikea Pence.

Hledání spravedlnosti


Paní Čangová v Číně pracovala jako profesorka na Nanjing Normal University. V projevu na konferenci uvedla, že v průběhu věznění v Číně byla podrobena brutálnímu mučení, které zahrnovalo elektrické šoky, upírání spánku, nucené vpichování injekcí s neznámými drogami či několikahodinový běh pod žhnoucím sluncem.

falun gong
Dr. Jü-chua Čang hovořící u příležitosti 19. výročí začátku pronásledování Falun Gongu. (Mark Zou / The Epoch Times)

Její manžel je v současnosti zadržován v rámci tříletého trestu odnětí svobody za to, že zaslal dopis vysoce postaveným představitelům čínského režimu, ve kterém je vyzval, aby pronásledování ukončili. Paní Čangová o svém muži od roku 2017 nemá žádné zprávy.

„Ve dne v noci se o svého manžela bojím,“ řekla. „Mohl být umučen nebo zabit pro své orgány stejně jako tisíce dalších.“

Její obavy se zakládají na obviněních čínského režimu zahrnujících důkazy z různých zdrojů [1], které potvrzují, že čínský režim zabíjí a využívá uvězněné následovníky Falun Gongu, jako nedobrovolné dárce orgánů ke komerčním transplantacím.

Tato tvrzení byla kanadskými právníky a obhájci v oblasti lidských práv potvrzena ve zprávě vydané v roce 2006. Po ní následovaly další zprávy, které podrobněji odhalují činnost a rozsah zneužívání vězňů svědomí k transplantacím. [1]

V rámci vyšetřování byl v roce 2018 ustaven mezinárodní lidový tribunál, který jednoročním usilovném vyšetřování 17. června 2019 vynesl konečný rozsudek. Potvrdil, že nucený odběr orgánů vězňům svědomí v Číně probíhá řadu let ve významném měřítku a s vědomím tamního režimu. V konečném rozsudku tribunál uvádí, že praktikující Falun Gongu byli pravděpodobně hlavním zdrojem těchto orgánů.

Paní Čangová, která od svého příchodu do Spojených států neúnavně bojovala za propuštění svého manžela, nyní vyzvala vládu USA, aby uvalila podle zákona Global Magnitsky Act sankce na čínské úředníky, o nichž je známo, že se na pronásledování Falun Gongu podíleli nebo se dosud podílejí.

Podle jejich zkušeností byla řada těchto úředníků dokonce za své úsilí v Číně odměněna a povýšena.

„Doufám, že vláda USA, mezinárodní média a skupiny pro lidská práva pomohou osvobodit mého manžela a stovky tisíc dalších nevinných, uvězněných praktikujících Falun Gongu,“ dodala Čangová.


Přeložil: Petr Matějček

Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Zdroj: https://www.theepochtimes.com/trump-meets-with-falun-gong-practitioner-other-survivors-of-religious-persecution_3006607.html


POZNÁMKY: [1]


Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007) on-line  (anglicky) 

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky, on-line  (anglicky)

Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), česky, on-line

WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. Organizace byla založena 20. ledna 2003. Sídlí v New Yorku a zavedla globální systém monitorování a sledování ve 110 zemích světa. On-line

ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China (Mezinárodní koalice na ukončení zneužívání transplantací v Číně) je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. On-line