Redakce Epoch Times

13. 2. 2016

Podstata snižování vysokého krevního tlaku v čínské medicíně spočívá v nápravě příčiny, která ho vyvolává.

Odborník na čínskou medicínu, Dr. Alex Perry z kliniky Blue Sky ve městě Canberra, říká: „Čínská medicína se pokouší – částečně z pohledu nauky o příčinách nemoci – určit, odkud problém pochází. Pokud můžete zúžit hledání pravděpodobných příčin nemoci na životní styl pacienta nebo na emocionální faktory, potom je to lepší přístup, než pouhé zaměřování se na samotné snižování krevního tlaku. …“

Doktor Perry říká, že „propojení lidské mysli a těla je velmi silné. Duševní, emocionální a fyzická činnost člověka má na samotnou fyziologii skutečně silný dopad – vysoký krevní tlak je toho dobrým příkladem.“ 

Krevní tlak mohou ovlivňovat různé faktory životního stylu, včetně pití alkoholu, fyzického, psychického nebo emocionálního vypětí a podobně.

Doktor nebo terapeut čínské medicíny by proto měl nejdříve zjistit podrobným vyptáváním se na váš životní styl, kde problém vznikl a podle toho vám navrhnout úpravy v životosprávě, jinak bude úleva, kterou vám může poskytnout, pouze dočasná.

Změna stravy

Tradiční čínská medicína  (TČM) učí, že k vysokému krevnímu tlaku vede mimo jiné také konzumace potravin, které jsou z pohledu TČM „horké“ nebo „teplé“ a tyto potraviny způsobují v těle horkost. Patří sem mastná, tučná jídla, přemíra masa a sacharidů.

Potraviny, které tělo „ochlazují“, jsou podle vnímání TČM celer, okurek, zelená jablka, listnatá zelenina, vodní meloun nebo fazole mungo.

Léčba bylinkami

V čínském léčitelství se používá k úpravě krevního tlaku řada léčivých rostlin. Jejich cílem je podněcovat ledviny k většímu vylučování moči, rozšiřovat krevní cévy, regulovat nervový, kardiovaskulární a endokrinní systém a regulovat zásobování vnitřních orgánů a mozku krví.

Šanghajský institut pro výzkum vysokého krevního tlaku prozkoumal čtyři sta devadesát osm různých léčivých rostlin a zjistil, že sto třicet šest druhů z nich pomáhá snižovat vysoký krevní tlak.

Mezi tyto rostliny patří například Stephania tetrandra, Apocynum lancifolium, lunoplod dahurský, blahokeř trojmý, Uncaria sinensis a  Pheretima asperillum. Vliv na prokazatelné snížení tlaku mělo podle výzkumu institutu celkem padesát šest různých bylinných receptů.

Lunoplod dahurský roste v Severní Americe a východní Asii. Vzhledem připomíná náš břečtan. (Wikimedia Commons)

Předmětem jejich studií byl také proslulý ženšen, u něhož se však zjistilo, že může krevní tlak jak snižovat, tak zvyšovat, proto by měl člověk s vysokým krevním tlakem jeho použití nejdříve konzultovat s lékařem.

Byliny mají v čínské medicíně široké využití. Doktor Perry říká, že existuje na dvacet různých rostlin, které se mohou použít v rozličných kombinacích a ve výsledku vést ke zklidnění činnosti jater.

Protože každý pacient je jiný, doktor čínské medicíny sestavuje bylinnou léčbu šitou na míru každého jedince.

Akupunktura a čchi-kung

Další používané léčebné postupy obsahují například přikládání baněk, čchi-kung[1] a akupunkturu.

Akupunktura je prastará nauka čínského lékařství, která popisuje činnost systému energetických drah uvnitř lidského těla. V současné době se jí dostalo také pozornosti ze strany západní medicíny, která ji kombinuje se západními metodami diagnózy a léčby. 

„Obyčejně používáme kombinaci akupunktury a bylinné léčby. Někteří terapeuti čínské medicíny používají výlučně akupunkturu, jiní jen bylinnou léčbu a někteří používají jejich kombinaci,“ vysvětluje doktor Perry, ale zároveň podotýká, že „v některých případech nebezpečně vysokého krevního tlaku je vhodnější použít k léčbě západní medicínu.“

Čchi-kung sestává z pomalých cvičení, která mají podle čínské medicíny navodit v těle člověka rovnováhu v toku energie. Studie z roku 2015 zjistila, že čchi-kung snižuje jak systolický, tak diastolický krevní tlak v porovnání s jedinci, kteří nic nedělali.

Stejný účinek měly ovšem také jiné formy cvičení. Vědci nicméně zjistili, že v kombinaci s léky na vysoký tlak je čchi-kung výrazně účinnější než užívání pouze těchto léků samotných.

Dr. Benjamin Kong ze Švédska a Dr. Xiu Zhou z Německa jsou hlavními redaktory, kteří přispěli k tomuto článku.

[1] čchi-kung (či-kung) jsou tradiční čínská energetická cvičení pro zdraví a dobrou kondici.

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.