Režim http://www2.epochtimes.cz/Table/Cou-Jung-kchang/ Sun, 25 Aug 2019 04:38:17 +0000 Joomla! - Open Source Content Management cs-cz Čínský režim odsoudil syna a manželku bývalého vrchního šéfa bezpečnosti http://www2.epochtimes.cz/2016062423282/Cinsky-rezim-odsoudil-syna-a-manzelku-byvaleho-vrchniho-sefa-bezpecnosti.html http://www2.epochtimes.cz/2016062423282/Cinsky-rezim-odsoudil-syna-a-manzelku-byvaleho-vrchniho-sefa-bezpecnosti.html
Syn a manželka bývalého bezpečnostního šéfa Čou Jung-kchanga byli podle zpráv čínských státních médií odsouzeni k dlouholetým trestům odnětí svobody. Čou Jung-kchang je známým členem mocenské linie exprezidenta Ťiang Ce-mina, která čelí bezprecedentní vnitrostranické čistce, jež podle posledních zpráv již dosáhla až na osobu samotného exprezidenta.

15. června 2016 oznámila čínská státní tisková agentura Sin-chua, že syn bývalého šéfa Výboru pro politické a právní záležitosti, 44letý Čou Pin a 47letá Ťia Siao-jie, druhá manželka Čou Jung-kchanga, byli obviněni z úplatkářství a dalších trestných činů, které měli provést v době, kdy byl Čou Jung-kchang u moci.

Lidový soud v centrální provincii Chu-pej odsoudil Čou Pina k 18 letům vězení a pokutě 350 milionů juanů (asi 53 milionů dolarů). Ťia Siao-jie, bývalá reportérka Centrální čínské televize, byla odsouzena k 9 letům vězení a pokutě 1 milion juanů (asi 155 000 dolarů). Oba obvinění uznali svoji vinu.

Podle čínského finančního tisku Caixin použil  Čou Pin politického vlivu svého otce k vybudování několika-miliardového obchodního impéria v ​​Číně i v zahraničí. Byl zatčen v prosinci 2013, pravděpodobně v rámci předběžného vyšetřování samotného Čou Jung-kchanga.

O druhé ženě Čou Jung-kchanga toho není mnoho známo. Caixin uvádí, že bývalý šéf veřejné bezpečnosti Li Tung-šeng seznámil Ťia Siao-jie s Čou Jung-kchangem v roce 2001 v naději, že si získá jeho politickou přízeň. Li Tung-šeng byl dosazen na pozici náměstka ministra veřejné bezpečnosti dva roky poté, co Čou Jung-kchang převzal bezpečnostní aparát čínského režimu, přestože Li Tung-šeng neměl žádné zázemí v bezpečnostním systému.

V posledních letech byla řada blízkých spojenců Čou Jung-kchanga v odvětví státního ropného průmyslu zkoumána interní disciplinární komisí strany a později odsouzena k dlouholetým trestům odnětí svobody.

Čou Jung-kchang si v bezpečnostním aparátu vybudoval silnou pozici a ze svého postu předsedy Výboru pro politické a právní záležitosti ovládal soudy, vojenskou policii, pracovní tábory a složky veřejné bezpečnosti. Na jeho příkaz mohl být kdokoliv zatčen a bez soudního procesu umístěn do pracovního tábora.

Během příprav na olympijské hry v Pekingu v roce 2008 Čou Jung-kchang používal policii a polovojenské jednotky k brutálnímu potlačení Tibeťanů, Ujgurů, křesťanů a duchovního hnutí Fa-lun Kung (Falun Gong).

Čou Jung-kchag byl údajně zapojený do represivní kampaně namířené předsedou komunistické strany Ťiang Ce-minem proti Falun Gongu. Je také spojován s nekalou spoluprací čínského vězeňského systému a nemocnic Lidově osvobozenecké armády, které měly podle vyšetřování zahraničních expertů zneužívat následovníky Falun Gongu jako nedobrovolné dárce orgánů.

Poté, co Čou Jung-kchag ukončil svoje funkční období v roce 2012, jeho vliv stále přetrvával. Luo Jü, syn revolučního vůdce Luo Žu-čchinga, popsal současný bezpečnostní aparát jako „bezpečnostní systém Čou Jung-kchanga bez Čou Jung-kchanga v něm“.

Vzhledem k jeho vysokému postavení se zdál být neotřesitelný „protikorupční kampaní“ současného prezidenta Si Ťin-pchinga, ale nakonec byl i on oficiálně vyšetřován v červenci 2014 a dostal doživotní trest odnětí svobody v červnu 2015, údajně kvůli korupci a vyzrazení státního tajemství.


 
Článek byl redakčně zkrácen
Přeložil a upravil Milan Kajínek small United States
]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Eva Fu a Larry Ong) Čou Jung-kchang Fri, 24 Jun 2016 14:51:02 +0000
Bývalý šéf čínských bezpečnostních složek odsouzen na doživotí http://www2.epochtimes.cz/2015062322855/Byvaly-sef-cinskych-bezpecnostnich-slozek-odsouzen-na-dozivoti.html http://www2.epochtimes.cz/2015062322855/Byvaly-sef-cinskych-bezpecnostnich-slozek-odsouzen-na-dozivoti.html Bývalý šéf čínských bezpečnostních složek, Čou Jung-kchang, byl 11. června 2015 odsouzen k doživotí na základě obvinění z korupce. Tato skutečnost je pomyslným triumfem kampaně vedené generálním tajemníkem Komunistické strany Číny Si Ťin-pchingem zaměřené na eliminaci extrémní frakce politických rivalů.
]]>
milan.kajinek@velkaepocha.cz (Leo Timm) Čou Jung-kchang Tue, 23 Jun 2015 08:36:28 +0000
Čou Jung-kchang, bývalý čínský šéf bezpečnosti, vyloučen z komunistické strany http://www2.epochtimes.cz/2014120622525/Cou-Jung-kchang-byvaly-cinsky-sef-bezpecnosti-vyloucen-z-komunisticke-strany.html http://www2.epochtimes.cz/2014120622525/Cou-Jung-kchang-byvaly-cinsky-sef-bezpecnosti-vyloucen-z-komunisticke-strany.html Čínská státní agentura Sin-chua o půlnoci 5. prosince oznámila, že bývalý bezpečnostní car Čou Jung-kchang byl vyloučen z Čínské komunistické strany (ČKS), a to kvůli dlouhému výčtu trestných činů.

Sin-chua uvedla, že „vážně porušil stranickou disciplínu“, což v jazyce ČKS obnáší různé zločiny včetně nemorálního chování.

Oznámení, že Čou Jung-kchang má být vyloučen z ČKS, přichází jen čtyři měsíce poté, co bylo 29. července oznámeno, že se stal předmětem šetření. Toto oznámení přišlo po téměř dvou letech spekulací a očekávání, jelikož Čou byl v křížku s generálním tajemníkem strany a zároveň současným prezidentem, Si Ťin-pchingem. Čou byl v úzkém spojení se sesazeným členem politbyra Po Si-lajem s nímž údajně tajně plánoval sesazení prezidenta Si Ťin-pchinga. Převrat se měl uskutečnit pomocí složek vojenské policie ke konci roku 2012, tedy v období, kdy docházelo k výměně ve vedení strany.

Celé drama má však kořeny ještě v o něco pozdější době, kdy v květnu 2012 deník Epoch Times informoval, že vůdce tehdejší komunistické strany Chu Ťin-tchao se rozhodl nechat Čou Jung-kchanga vyšetřovat. Vzhledem k tomu, že Čou je v rámci strany vysoce postavený pohlavár, musí mít vyšetřování, které by mohlo vést k jeho zatčení, několik precedentů.

Prvním krokem je samozřejmě jeho vyloučení ze strany, které by vydláždilo cestu pro předání případu soudním orgánům, jenž budou následně vést monstrproces, jež by snad mohl ukázat, že soudy v Číně mají alespoň ještě trochu spravedlnosti.

Ve skutečnosti méně než hodinu po oznámení o jeho vyšetřování Nejvyšší lidová prokuratura, tedy nejvyšší úřad státního zastupitelství v zemi, uvedl, že Čou Jung-kchang už byl zatčen a bylo proti němu zahájeno vyšetřování.

Vyloučení Čou Jung-kchanga ukazuje, že současný prezident téměř dokončil svou dvouletou kampaň na úplné rozložení mocenské linie bývalého vůdce strany Ťiang Ce-mina.

Seznam prohřešků Čoua, který zveřejnila Sin-chua, je mimořádně dlouhý. Je zde uvedeno využívání jeho moci k získání výhod; zpronevěra „obrovské sumy peněz“ (a to i prostřednictvím svých rodinných příslušníků); zneužívání moci k pomoci příbuzným, milenkám, přátelům, kteří na základě toho pak získali „obrovské výhody“, zatímco tím způsobil velké ztráty státnímu majetku; vážné porušení čistoty vlády a její disciplíny; přijímání enormních úplatků pro sebe a členy své rodiny; zapojení do četných cizoložných vztahů se ženami a směna moci za sexuální služby (Pozn.: v Číně se běžně uplácí poukázkou do erotických salónů). Seznam obvinění také uvádí, že vyšetřování Čoua bude rovněž vést k vyšetřování zločinů dalších úředníků.

Oznámení pokračuje: „Akce Čou Jung-kchanga jsou zcela v rozporu s principy a charakteristikami strany, vážně porušují stranickou disciplínu, způsobují obrovské škody na dobrém jménu strany, a mají velmi negativní dopad na stranu i lid.“

Stálý výbor politbyra komunistické strany, hlavní mocenský orgán, který se skládá ze sedmi stálých členů, včetně jejich šéfa Si Ťin-pchinga, se v prosinci 2013 seznámil s předběžnou zprávou o zločinech Čoua, kterou připravila Ústřední komise pro disciplinární inspekci, stranická protikorupční agentura. Politbyro poté začalo formální vyšetřování, jež vedlo k aktuálnímu závěru.

Vyloučení Čou Jung-kchanga ukazuje, že současný čínský prezident téměř dokončil svou, již dva roky probíhající kampaň, s cílem zcela rozložit mocenskou frakci bývalého vůdce strany Ťiang Ce-mina. Ačkoli Ťiang působil v úřadě již v letech 1989 - 2002, on a jemu blízká mocenská klika nadále ovládali skutečnou politickou a ekonomickou moc v Číně po více než dvě další desetiletí po skončení jeho funkčního období. Síla této skupiny se nyní v podstatě snížila na minimum, i když pozorovatelé stále čekají na pověstné "poslední hřebíky do rakve" této mocenské linie, která razila tvrdou represivní politiku zejména proti náboženským skupinám v Číně.

Mnoho položek na seznamu trestných činů Čoua je standardním výčtem zločinů zkorumpovaných funkcionářů, a tak by neměla být robustní litanie trestných činů pro úředníka takového formátu jakým je Čou žádným překvapením. Jeden řádek na seznamu zločinů je však neobvyklý: „Vyzradil stranická a státní tajemství“.

Ze zbytku oznámení již nevyplývá, jaké tajemství nebo komu Čou vlastně něco vyzradil. Bývalý čínský novinář Kao Jü, který byl nedávno propuštěn z vězení, dříve pro Bloomberg News naznačil, že Čou mohl být zapojen do údajného úniku informací o osudu rodiny Si Ťin-pchinga v době, když byl Si ještě místopředsedou ČLR. Bloomberg a reportér Michael Forsythe, který údajně pracoval na tomto příběhu a je nyní zaměstnancem The New York Times, však práci na tomto případu popřeli.

Není nicméně pochyb o tom, že Čou, jako člověk dohlížející v Číně na policii, tajné složky, soudy a vězeňský systém, měl přístup k nejcitlivějším tajemstvím strany a znalost jejího vnitřního fungování.

Kao Jü napsal: „Rozepře s Čou Jung-kchangem, který má všechna tajemství ve svých rukou, by mohla zcela otočit situaci [proti Si Ťin-pchingovi]. Aby Si Ťin-pching demontoval spletitou [mocenskou] síť Čou Jung-kchanga, musí mít stejnou rozhodnost, s jakou byl zadržen gang čtyř[1] a s jakou Mao Ce-tung eliminoval Lin Piaoa.“

Kao Jü pokračoval: „Den, kdy se Si Ťin-pchingovi podaří sesadit Čoua, bude dnem, kdy opravdu převezme kontrolu nad stranou a upevní svou moc.“

Přeložil: MiC
Originální článek: http://www.theepochtimes.com

[1] Gang čtyř byla politická frakce působící v období kulturní revoluce v Číně.

Čtěte také:

Podle představitele protikorupční čistky v Číně je akce namířena proti loajalistům Ťiang Ce-mina
Prezident Si Ťin-pching připravuje proces se svým předchůdcem a rivalem Ťiang Ce-minem
Čistka čínského prezidenta – seznam zatčených se rozrůstá]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Matthew Robertson, Epoch Times) Čou Jung-kchang Sat, 06 Dec 2014 22:32:26 +0000
Rodina bývalého čínského šéfa bezpečnosti zatčena a zdiskreditována http://www2.epochtimes.cz/2014032721988/Rodina-byvaleho-cinskeho-sefa-bezpecnosti-zatcena-a-zdiskreditovana.html http://www2.epochtimes.cz/2014032721988/Rodina-byvaleho-cinskeho-sefa-bezpecnosti-zatcena-a-zdiskreditovana.html

V čínské komunistické politice se nachází určitý počet spolehlivých pravidel. Jedno z nich praví, že členům rodiny, přátelům i společníkům mocných úředníků je nabízena ochrana. Nedávno vyšly najevo detaily o korupci rodiny Čou Jung-kchanga v mediálním zpravodajství, kde byly ve velké míře odhaleny. Čou je bývalý vládní pověřenec pro bezpečnost Čínské komunistické strany a bývalý člen Stálého výboru politbyra, nejmocnějšího orgánu čínského režimu. 

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Lu Chen) Čou Jung-kchang Thu, 27 Mar 2014 09:43:24 +0000
Čou Jung-Kchang údajně zapleten do vraždy čínského generála http://www2.epochtimes.cz/2014011421841/Cou-Jung-Kchang-udajne-zapleten-do-vrazdy-cinskeho-generala.html http://www2.epochtimes.cz/2014011421841/Cou-Jung-Kchang-udajne-zapleten-do-vrazdy-cinskeho-generala.html
20140115-cou
Bývalý čínský šéf bezpečnostních složek Čou Jung-Kchang na Národním lidovém kongresu.

Kolem úmrtí vysoce postaveného vojenského důstojníka Žuana Č'-paa, který zemřel v květnu roku 2012, se od počátku vznášelo několik otazníků.

Ve zprávě sepsané armádními složkami se uvádí, že generál spáchal sebevraždu, dle státních médií byla však příčinou jeho nejasného úmrtí nevyléčitelná nemoc. Protichůdné informace vytvářejí prostor pro spekulace a někteří uživatelé internetu se domnívají, že generál byl ve skutečnosti zavražděn.

Podezření z vraždy podporuje zpráva umístěná na hongkongských webových stránkách China Gaze, která tvrdí, že generála zavraždil bývalý šéf bezpečnostních složek Čou Jung-Kchang, který je nyní ve spojitosti s vraždou vyšetřován.

Podle zprávy Daily Beast, která potvrzuje skutečnost, že je Čou Jung-Kchang vyšetřován: „Je to poprvé za posledních dvacet let, co se stal člen stálého výboru politbyra předmětem trestního vyšetřování.“ Podle Daily Beast je zároveň poprvé, kdy člen stálého výboru čelí soudnímu procesu ve věci obvinění z vraždy a korupce.

Web China Gaze uvádí, že „anonymní zdroj v Pekingu odhalil, že kdysi třetí nejmocnější politik v Číně je vyšetřován na základě obvinění z vraždy, korupce a spiknutí za účelem svržení vlády“.

Údajně plánoval svržení prezidenta

Je známo, že Čou Jung-Kchang je blízkým spojencem nedávno odsouzeného bývalého vysokého tajemníka Po Si-laje.

Po Si-laj, tehdejší předseda komunistické strany města Čchung-čching (Chongqing), se v březnu loňského roku v Pekingu účastnil „dvou setkání“ - Národního lidového kongresu a Čínské lidové politicko-konzultativní konference.

Po Si-laj se tehdy dozvěděl, že jeho pravá ruka – policejní ředitel Wang Li-ťün - je vyslýchán, a vycítil, že je jen otázkou času, než Strana učiní kroky namířené proti němu.

Web Waicannews.com uvádí, že 9. března odcestoval Po Si-laj zpátky do Čchung-čchingu, kde se na letišti setkal s generálem Žuanem, který byl tehdy zástupcem velitele vojenského okruhu Čcheng-tu (západní oblast města Čchung-čching).

Po Si-laj chtěl po generálovi pomoc s vytvořením nouzového plánu v případě jeho politického pádu, který by mohl nastat během výše zmíněných dvou setkání.

Ve zprávě na webu stálo, že Po Si-laj Žuanovi odhalil svůj záměr uskutečnit politický převrat a věřil, že ho podpoří. Žuan Č'-pao naoko souhlasil. Tuto tajnou dohodu však sabotoval a ohlásil to ústřednímu výboru Strany.

Nedávné vojenské informace dle Waican News naznačují, že Žuan začal převrat vyšetřovat.

15. března, den po skončení Národního lidového kongresu, byl Po Si-laj zbaven všech funkcí ve straně a umístěn do domácího vězení.

Epoch Times zjistily, že v dubnu vyslala Ústřední vojenská komise ČKS pět vyšetřovacích skupin do Čcheng-tu. Jejich úkolem bylo zahájit vyšetřování vojenských úředníků, kteří byli podezřelí z blízkých styků s Po Si-lajem.

Podle Waican News je tedy možné, že Po Si-laj a Čou Jung-kchang potřebovali generála Žuana odklidit. Jeho vražda by tedy pravděpodobně sloužila jako preventivní opatření, aby nezůstal přímý svědek jejich příprav k ozbrojenému převratu, který podle některých zpráv spustili následně 19. března 2012 a - neuspěli. (Více..)

Nevyléčitelně nemocní“

Na čínskojazyčných médiích prosakují zprávy, že je také podezřelý ze smrti své první manželky. Jednou také údajně pohrozil disidentovi: „Můžeme zlikvidovat kohokoliv na Zemi.“

Na Sina Weibo (obdobě Twitteru) sdílel jeden z uživatelů příspěvek, ve kterém uvedl, že od roku 2007 zemřeli další čtyři vojenští úředníci. Příčina jejich úmrtí byla státními médii popsána jako „nevyléčitelné nemoci“. Tato prohlášení komentoval slovy: „Být vysoce postaveným vojenským úředníkem se zdá být velmi nebezpečným povoláním a existuje velmi vysoká pravděpodobnost úmrtí na takzvanou nevyléčitelnou nemoc“.

Komunistická strana již několikrát maskovala zločiny svých členů nebo vnitrostranické boje o moc, aby nezpůsobila ztrátu svojí legitimity před čínskou veřejností, která se už tak proti straně bouří a propuká v protesty z různých důvodů po celé Číně. Nejčastěji to je kvůli záborům půdy a znečištění životního prostředí.

 

small United States Přeložil: Petr Matějček

 

Čtěte také:

Další úředník, spojenec bývalého policejního cara, byl sesazen

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Katy Mantyk) Čou Jung-kchang Tue, 14 Jan 2014 20:51:06 +0000
Bývalý vysoký vojenský funkcionář, spojenec „policejního cara" Čou-jung Kchanga, je vyšetřován http://www2.epochtimes.cz/2013123121813/Byvaly-vysoky-vojensky-funkcionar-spojenec-policejniho-cara-Cou-jung-Kchanga-je-vysetrovan.html http://www2.epochtimes.cz/2013123121813/Byvaly-vysoky-vojensky-funkcionar-spojenec-policejniho-cara-Cou-jung-Kchanga-je-vysetrovan.html

Jak jsme již začátkem roku 2012 předpovídali, strhla se bouře uvnitř Čínské komunistické strany, při níž postupně začaly padat hlavy vlivných komunistických funkcionářů, členů radikální frakce uvnitř strany okolo bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina.

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Epoch Times) Čou Jung-kchang Tue, 31 Dec 2013 15:20:00 +0000
Čína: Bývalý šéf bezpečnostních složek je vyšetřován, Strana hraje „mrtvého brouka", říká analytik http://www2.epochtimes.cz/2013101221632/Cina-Byvaly-sef-bezpecnostnich-slozek-je-vysetrovan-Strana-hraje-mrtveho-brouka-rika-analytik.html http://www2.epochtimes.cz/2013101221632/Cina-Byvaly-sef-bezpecnostnich-slozek-je-vysetrovan-Strana-hraje-mrtveho-brouka-rika-analytik.html
20131010-cou
Snímek z univerzitních webových stránek ukazuje Čou Jung-kchanga (Zhou Yongkanga), který se po delší době ukázal na veřejnosti při jeho návštěvě univerzity 1. října 2013. (Čínská petrochemická univerzita/Screenshot/Epoch Times)

Čou Jung-kchang, bývalý šéf bezpečnostních složek Čínské komunistické strany, se po delší nepřítomnosti a zprávách oznamujících, že byl vyšetřován, objevil na veřejnosti.

Vedení čínské komunistické strany provádělo po dobu několika měsíců vyšetřování, podle kterého byl Čou obviněn z korupce a nezákonného použití svěřených finančních prostředků, jež byly pod jeho kontrolou, k vlastnímu prospěchu.

Š' Cchang-šan, analytik Čínské komunistické strany, v rozhovoru s Epoch Times uvedl, že jeho znovuobjevení se na veřejnosti při 60. výročí založení Čínské petrochemické univerzity naznačuje, že stranické úřady se pokoušejí tyto debaty potlačit a navenek demonstrovat jednotu.

Strana využívá toto výročí, aby co nejvíce zamezila zvěstem o jeho vzetí do vazby či předání k tajnému výslechu vnitřního oddělení komunistické strany, kterému se přezdívá „shuanggui". Š' Cchang-šan prozradil, že předmětem takového výslechu jsou členové strany, kteří čelí obvinění z nezákonného jednání.

 

„Určitě ho vyšetřují, jen to vypadá, že ještě nenastal vhodný okamžik k tomu, aby ho zatkli či podnikli další kroky," - Š' Cchang-šan, analytik Čínské komunistické strany.

 

Avšak podle Š' Cchang-šana tato skutečnost nijak nevyvrací, že by nebyl vyšetřován. Státní média o univerzitní akci nikterak neinformovala a informace samotná byla zveřejněna pouze na webových stránkách univerzity. „Určitě ho vyšetřují, jen to vypadá, že ještě nenastal vhodný okamžik k tomu, aby ho zatkli či podnikli další kroky," dodal.

Strana použila podobný postup také v případě nedávno odsouzeného vysokého straníka Po Si-laje, který se do poslední chvíle ukazoval na veřejnosti, což mírnilo spekulace a reakce kolem jeho připravovaného zatčení, které se již veřejně „propíralo".

Do značné míry se Čou za poslední rok na veřejnosti neobjevoval. Dříve se jednalo o jednoho z nejmocnějších mužů Čínské komunistické strany, který měl na starost rozpočet bezpečnostních složek.

Avšak když se nový stranický vůdce Si Ťin-pching ujal vedoucí úlohy, většina z politických konexí, které Čou vybudoval, byla zpřetrhána. Kádry loajální novému vůdci byly dosazeny do klíčových pozic. Čouovi lidé byli naopak degradováni či později vystaveni agresivnímu vyšetřování z důvodu korupce.



Přeložil: Petr Matějček small United States

Čtěte také:

Bývalého šéfa bezpečnostních složek hodí strana přes palubu, lidé ho nenávidí, říká analytik

Bývalý „policejní car“ možná padne v rámci protikorupční čistky v naftařském průmyslu

Vrchní velitel policejních složek Čou Jung-kchang pravděpodobně prohrál boj o moc

Kdo je Čou Jung-kchang – vrchní velitel čínské veřejné bezpečnosti

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Lu Chen a Matthew Robertson) Čou Jung-kchang Sat, 12 Oct 2013 09:55:47 +0000
Čína: Bývalého šéfa bezpečnostních složek hodí strana přes palubu, lidé ho nenávidí, říká analytik http://www2.epochtimes.cz/2013101021627/Cina-Byvaleho-sefa-bezpecnostnich-slozek-hodi-strana-pres-palubu-lide-ho-nenavidi-rika-analytik.html http://www2.epochtimes.cz/2013101021627/Cina-Byvaleho-sefa-bezpecnostnich-slozek-hodi-strana-pres-palubu-lide-ho-nenavidi-rika-analytik.html
20131010-cou
Snímek z univerzitních webových stránek ukazuje Čou Jung-kchanga (Zhou Yongkanga), který se po delší době ukázal na veřejnosti při jeho návštěvě univerzity 1. října 2013. (Čínská petrochemická univerzita/Screenshot/Epoch Times)

Při letošním letním tajném setkání v rekreačním letovisku Beidaihe, kde nejvyšší straničtí funkcionáři pravidelně debatují o nové vládní politice, došlo k rozsáhlým spekulacím, že Čou Jung-kchang, bývalý šéf bezpečnostních složek Čínské komunistické strany, může být předmětem vyšetřování. Mnoho jemu loajálních úředníků pohybujících se v ropném průmyslu bylo zatčeno nebo vyšetřováno.

Nezávislý analytik čínské politické scény Lan Šu v rozhovoru pro zahraniční čínskou rozhlasovou síť Sound of Hope uvedl, že tento krok dává z perspektivy současných vůdců režimu logický smysl.

„Podíváme-li se na to z hlediska ochrany vládnoucí politiky strany, můžeme předpokládat, že Si Ťin-pching musí udělat dvě věci: za prvé, pospíšit si s reformami, neboť bez nich je Čínská komunistická strana odsouzena ke kolapsu. Z tohoto důvodu musí být zájmy určitých mocenských frakcí uvnitř komunistické strany obětovány. Za druhé, odstranit skupinu lidí nebo jednotlivce, kteří vyvolali největší nespokojenost či byli odsuzováni čínským lidem."

Čou je obecně nenáviděn kvůli způsobu, jakým vedl stranické bezpečnostní síly. Zásahy do životů stále většího počtu lidí, kontrola nad soudy a věznicemi, pracovními tábory, policií, tajnou policií a mnoha dalšími složkami, násilné potlačování protestů řadových Číňanů vůči bezpráví a zneužívání jeho výkonné moci - tyto všechny aspekty se podepsaly na jeho pádu. Po dobu svého působení ve funkci byl také hlavním aktérem řídícím pronásledování příznivců Falun Gongu, disidentů a ochránců lidských práv.

 

Čtěte také:

Bývalý šéf bezpečnostních složek je vyšetřován, Strana hraje „mrtvého brouka", říká analytik

Bývalý „policejní car“ možná padne v rámci protikorupční čistky v naftařském průmyslu

Vrchní velitel policejních složek Čou Jung-kchang pravděpodobně prohrál boj o moc

Kdo je Čou Jung-kchang – vrchní velitel čínské veřejné bezpečnosti

{jcomments off}

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Lu Chen a Matthew Robertson) Čou Jung-kchang Thu, 10 Oct 2013 11:44:44 +0000
Čou Jung-kchangova rodina si korupcí přišla na závratné jmění http://www2.epochtimes.cz/2012060719644/Cou-Jung-kchangova-rodina-si-korupci-prisla-na-zavratne-jmeni.html http://www2.epochtimes.cz/2012060719644/Cou-Jung-kchangova-rodina-si-korupci-prisla-na-zavratne-jmeni.html

Koupit si pozici v mocném bezpečnostním orgánu Číny, Výboru pro politické a právní záležitosti (VPPZ), je snadné. Post na úrovni zástupce policejního ředitele v městě Tien-ťin je například k mání za 300 tisíc jüanů (900 tisíc Kč).

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Michelle Yu) Čou Jung-kchang Thu, 07 Jun 2012 16:26:39 +0000
Šéf čínské bezpečnosti Čou Jung-kchang bude vyšetřován http://www2.epochtimes.cz/2012052219568/Sef-cinske-bezpecnosti-Cou-Jung-kchang-bude-vysetrovan.html http://www2.epochtimes.cz/2012052219568/Sef-cinske-bezpecnosti-Cou-Jung-kchang-bude-vysetrovan.html

 

20120522_cchou
Šéf čínské policie a soudů Čou Jung-kchang (vlevo) a premiér Wen Ťia-pao (vpravo). Čínský prezident Chu Ťin-tchao souhlasil s návrhem premiéra na zahájení vyšetřování proti Čou Jung-kchangovi. (Liu Jin/AFP/Getty Images and Feng Li/Getty Images)

Nejvyšší čínský představitel Chu Ťin-tchao vyslovil svůj souhlas s vyšetřováním policejního šéfa Čou Jung-kchanga. Velké Epoše to sdělil dobře informovaný zdroj v Pekingu.

Čou Jung-kchang byl až donedávna v čele bezpečnostního aparátu země. Pod jeho pravomoc spadaly i všechny soudy a věznice. Svou pravomoc byl donucen předat minulou neděli svému zástupci.

Čou je mimo jiné zapleten do rozsáhlého porušování lidských práv a je jedním z hlavních členů frakce stranických kádrů nazývané „gang krvavého dluhu“, tj. funkcionářů, kteří se ke svým postům dostali díky zapálenému pronásledování stoupenců meditační praxe Falun Gong.

Rozhodnutí zahájit vyšetřování Čou Jung-kchanga bylo učiněno na nedávné schůzi politbyra Čínské komunistické strany (ČKS), kterého se zúčastnili i přední funkcionáři z provincií a velkých měst, vysocí vojenští důstojníci a vysloužilí přední kádři strany.

Na setkání došlo také k potvrzení usvědčujících důkazů proti bývalému tajemníkovi města Čchung-čchingu, Po Si-lajovi. Ředitel generální kanceláře ústředního výboru ČKS, Ling Ťi-chua, předložil podle zdroje důkazy týkající se případu Po Si-laje. Mluví se zde o „ohromující korupci“, „podezření z účasti na vraždě“ a o „plánování převratu“. Po Si-laj kdysi zastával funkci ministra obchodu, ale v roce 2007 byl vedením strany uklizen do Čchung-čchingu kvůli rostoucím žalobám ve světě, které na něj podávají oběti pronásledování Falun Gongu a také kvůli boji s mocenskou frakcí k níž se Po hlásí.

Premiér Wen Ťia-pao vystoupil po Lingově prezentaci proti Čou Jung-kchangovi na dvou frontách. Zaprvé mu vyčetl jeho podporu Po Si-lajovi a vyzrazení informací o postoji nadřízených orgánů k případu, a zadruhé vynesl na světlo plánované spiknutí, v němž Po Si-laj a Čou Jung-kchang plánovali převzít kontrolu nad státem. Na základě těchto dvou bodů vyzval premiér k vyšetřování Čou Jung-kchanga.

Generální tajemník strany, Chu Ťin-tchao, Wenovu žádost přijal a celou záležitost předal Ústřední disciplinární komisi v čele s Che Kuo-čchiangem. Komise řeší přestupky funkcionářů komunistické strany a bez jejího svolení nelze tyto lidi potrestat.

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Vrchní velitel policejních složek Čou Jung-kchang pravděpodobně prohrál boj o moc

Kdo je Čou Jung-kchang – vrchní velitel čínské veřejné bezpečnosti

Podle Ku Kchaj-laj má být iniciátorem puče Čou Jung-kchang (video)

Na pronásledování právníka Čchen Kuang-čchenga osobně dohlížel státní šéf policie. Režim to stálo už miliony

Čou Jung-kchang, jeden z nejmocnějších mužů Číny, zbaven kontroly nad policií

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Lin Feng) Čou Jung-kchang Tue, 22 May 2012 11:46:14 +0000