Pozitivní účinky medu jsou známé po staletí. Většinou po medu sáhneme, když se chceme po chladném dni ohřát teplým čajem a nebo pro klidný spánek ve spojení s mlékem. Med má však daleko širší využití, než by se na první pohled mohlo zdát…

Image
(Foto: Sxc)

Co o medu možná nevíte…

Již staří Egyptané si medu velice cenili pro jeho léčivé působení na lidské zdraví.  Med využívali hlavně na léčení ran. Těchto dávných znalostí využívá dnešní  moderní plastická chirurgie a  účinky medu a jiných včelích produktů se osvědčily při lepším a rychlejším hojení ran a popálenin. Med může také  pomoci při léčbě vysokého krevního tlaku, protože rozšiřuje cévy. Skvěle se osvědčil jako pomocník  při otravách, zvláště při otravách  houbami. Zklidňující účinky, příznivý vliv na spánek a při nervovém vyčerpání patří mezi hlavní přednosti medu. Mimo to, med pomáhá jako podpůrný prostředek u nemocí srdce, jater, žaludku, střev, ledvin, močového ústrojí, na černý kašel, chřipku nebo dokonce i při léčení tuberkulózy.

V jednoduchosti je krása

Med obsahuje jednoduché cukry (fruktóza, glukóza,…), které  v lidském těle přecházejí rovnou do krve, a proto nezatěžují lidský organismus dalším štěpením v játrech. Navíc jsou rychlým zdrojem energie. Kromě jednoduchých cukrů v medu můžeme nalézt mnoho bílkovin, enzymů, celou řadu minerálů (vápník, fosfor,draslík, sodík, hořčík, síru, železo,…), organické kyseliny, aminokyseliny , mnoho vitamínů (A, Vit. Sk. B, C,D, K, E,…) a jiné četné a zdraví a prospěšné složky.

Nektar nebo medovice?

Med je v podstatě produkt včel sesbíraný v průběhu celého roku, který by jim měl zajistit potravu v zimě. Včely sbírají šťávu z živých rostlin nebo stromů, přetváří ji a upravují pomocí vylučování speciálních látek, takže dojde k vytvoření extraktu z rostlinné štávy. Šťáva z květů rostlin se nazývá nektar, extrakt z květů stromů nese název medovice.

„Zcukernatění“ je známkou pravosti medu

Aby mohl být med plnohodnotným produktem, musí být správně uskladněný. Včelaři doporučují skladovat v suchu, při pokojové teplotě, mimo dosah slunce. Med by měl být uskladněný v nádobě z kameniny, skla, hliníku nebo pocínovaného plechu. Zkrystalizovaný med je podle včelařů projevem kvality. Pokud jej však budeme chtít „přetavit“ na tekutinu, neměli bychom jej vystavit teplotě vyšší než 46 stupňů. Při vyšších teplotách totiž ztrácí většinu cenných enzymů a vitamínů. 

Pozor na medovou alergii

Med má kromě svých  pozitivních účinků také i jednu stinnou stránku. Tou je alergie na med nebo některé jeho složky. Tento projev alergické reakce však není příliš častý, ale občas se vyskytne. Projevuje se hlavně formou vyrážky.

Zajímavosti z historie

Med při léčení pacientů používali mnohé známé osobnosti v historii. Staří Řekové a Římané na med nedali dopustit. Zmiňuje se o něm Homér, Euripidés, Pythagoras, Ovidius nebo Vergilius. Prorok Mohamed si medu cenil natolik, že  jako trest  za porušení božích zákonů hrozil odebráním medu. Med byl populární u Paracelsa, Kleopatry a dokonce i ruský bohatýr Ilja Muromec podle pověstí získal sílu po vypití medového nápoje.

Med v pojetí národů a vědy

Japonci patří k největším konzumentům medu na světě. Rusové v něm vidí prostředek dlouhověkosti, protože lidé starší 100 let žijící ve stepích jsou často včelaři.

Vědec W. G. Sackett zjistil při svých pokusech, že med má  antiseptické účinky, protože  bakterie v medu nemají šanci dlouhodobě přežívat. Jejich život v medové lázni byl velmi krátký- od několika hodin po pár dnů.

Med je skutečně pozoruhodný, a ten nejlepší získáme přímo od včelaře. Med můžeme používat jako zdravější náhradu cukru, alternativu k marmeládě nebo džemu, nebo ve formě kosmetických preparátů, které ocení hlavně dámy. Také další produkty včel od mateří kašičky po propolis nebo medovinu  může ocenit snad každý z nás. Prostě ať je zima nebo jaro medu není nikdy málo…

Zdroje: MUDr. Bohuslav Handl, Včelí produkty ve výživě člověka a lékařství, Informační portál Českého svazu včelařů, Jana Hajdušková, Včelí produkty očima lékaře