Ukázka Společných sil Armády České republiky (foto: Kamil Rakyta / Velká Epocha)
Ukázka Společných sil Armády České republiky (foto: Kamil Rakyta / Velká Epocha)
Statické ukázky - v pozadí C-17 Globemaster III (foto: Kamil Rakyta / Velká Epocha)
Statické ukázky - v pozadí C-17 Globemaster III (foto: Kamil Rakyta / Velká Epocha)
Shlédněte fotogalerii z celého Dne NATO.

Letošní Den NATO proběhl v sobotu 15. září a nesl se ve znamení nejvyšší mezinárodní účasti v celé 7leté historii akce. Rekord padl také v návštěvnosti, která převýšila 60.000 lidí. Představily se ozbrojené síly ze sedmi členských zemí NATO. Pro diváky byl připraven bohatý program.

Perličkou se již v úvodu programu stal působivý seskok výsadkářů s vlajkami členských států NATO, který ocenila i přítomná Nancy Morgan (zástupkyně ředitele protiraketové agentury v USA). Návštěvníci mohli shlédnout nejmodernější evropský letoun Eurofighter Typhoon F2 britského královského letectva Royal Air Force, který se představil ve středoevropské premiéře. Bohužel pouze jako statická ukázka, letoun je totiž natolik nový, že posádka neměla nalétaný požadovaný počet hodin k tomu, aby mohla provádět ukázky pro veřejnost. Co se týče bojové techniky, představily se také stíhací letoun F-18 Hornet pilotované španělským display-pilotem kapitánem Alberto Valero Martinezem.

K vrcholům programu pak nepochybně patřilo vystoupení majora Jasona Koltese - pilota světoznámého Viper East Demo Teamu, létajícím na nadzvukovém stíhacím letounu F16C Fighting Falcon. Jeho vystoupení bylo letos jediným mimo oblast USA a Kanady.

Poněkud překvapující bylo předvedení dopravního letounu C27J-Spartan. Zprvu se zdálo, že půjde vzhledem k velikosti letounu o "běžnou" a nepříliš zajímavou ukázku, ale posléze když letoun vzlétl, vše bylo náhle jinak. Jeho manévrovací schopnosti a obraty, které jeho pilot předváděl byly až neuvěřitelné a již na první pohled jaksi neseděly k obrazu velkého těžkopádného letounu a spíše se daly přirovnat k lehkému stíhacímu letounu.

K dispozici byly ale také ukázky statické, na kterých si lidé mohli zblízka prohlédnout již zmíněný letoun C27J-Spartan, JAS-39C Gripen, či vrtulníky Mi24V-35, strategický dopravní letoun C-17 Globemaster III nebo tanker KC-135 Stratotanker. Některým z nich se mohli diváci po vystání odpovídající "fronty", která se mnohdy táhla několik desítek metrů, podívat také do útrob či kokpitu.

Zneškodnění drogových dealerů v podání Celní správy ČR (foto: Kamil Rakyta / Velká Epocha)
Zneškodnění drogových dealerů v podání Celní správy ČR (foto: Kamil Rakyta / Velká Epocha)

Zneškodnění drogových dealerů

Program akce nebyl omezen jen na ukázky bojové techniky, velký prostor byl věnován také ukázkám výcviku MUSADO, služebních psů, hasičů vojenské policie či vězeňské služby ČR. Do programu se zapojila také Celní správa ČR, která provedla zákrok proti drogovým dealerům.

Za doprovodu ústřední melodie známého filmu Matrix přiběhlo komando v černých uniformách a několika ranami ze speciálně upravené brokovnice "otevřelo" dveře do improvizovaně sestaveného bytu, kde právě probíhal "drogový obchod". Dealeři se začali bránit a vypustili také bojového psa, kterého ale okamžitě zneškodnil speciálně vyškolený pracovník Celní správy, ostatní členové gangu byli také během několika vteřin odzbrojeni a zneškodněni. Následovala důkladná prohlídka pachatelů, při které se dbalo na pečlivé odhalení případných skrytých zbraní, které mohou být ukryty v pachatelově oděvu, na těle či dokonce v ústech a které by následně mohly být použity k útoku na členy celní správy.

Účast osobností

"Na Den NATO Ostravě zavítal například náměstek generálního tajemníka Severoatlantické aliance Peter Flory, Nancy E. Morgan, zástupkyně Missile Defence Agency či představitel amerického ministra obrany pro Evropu Bruce Weinrod. České hosty zastupoval premiér Mirek Topolánek, místopředseda vlády Alexandr Vondra, ministryně obrany Vlasta Parkanová, náčelník Generálního štábu české armády Vlastimil Picek a řada dalších hostů," řekl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které Den NATO organizuje.

Peter Flory na slavnostním zahájení mimo jiné uvedl: "Je důležité seznamovat občany s tím co děláme pro svou bezpečnost v rámci NATO. A tohle je jeden z těch prostředků jak to ukázat."

Pozitivně akci zhodnotil také prezident České euroatlantické rady Alexandr Vondra, který mimo jiné řekl: "Průběh této akce je ukázkou jak se za těch několik let změnila interakce mezi armádou a lidmi. A je vidět, že se této interakci armáda věnuje, že se tím zabývá a že si důležitost tohoto vzájemného působení mezi veřejností a armádou je vědoma, což dříve nebylo."