demonstrace za lidska prava v Cine a Tibetu, nepokoje Tibet, peking 2008, olympiada v Cine, olympijske hry v Pekingu 2008
Transparenty na demonstraci za lidská práva v Číně a Tibetu v Praze, 24.4.2008. (Velká Epocha)

"Lidská práva nejsou jen Tibet, olympijské hry nejsou jen sport." Pod tímto heslem se dnes v Praze sešly stovky příznivců Tibetu a lidských práv s úmyslem upozornit na porušování lidských práv v Číně. Demonstrace měla zároveň podpořit plánované zasedání delegátů českých sportovních svazů a apelovat na jeho účastníky, aby se vyjádřili k situaci lidských práv v Číně. Delegáti ale přeložili své zasedání do ranních hodin a to tedy končilo ve chvíli, kdy demonstrace teprve začínala. Sportovci tak udělali organizátorům "čáru přes rozpočet" - akce se následně odehrávala jen v duchu osvěty a šíření informací o porušování lidských práv v Číně.

Olympijské hry nejsou jen o sportu

demonstrace za lidska prava v Cine a Tibetu, nepokoje Tibet, peking 2008, olympiada v Cine, olympijske hry v Pekingu 2008
Pódium s transparenty na demonstraci za lidská práva v Číně a Tibetu v Praze, 24.4.2008. (Velká Epocha)

Organizátoři akce uvedli: "Shromáždění, svolané u příležitosti zasedání Českého olympijského výboru a delegátů českých sportovních svazů v budově Automotoklubu, není voláním po bojkotu olympijských her. Chceme jen upozornit na fakt, že olympijské hry nejsou jen o sportu."

Celou Opletalovu ulici lemovaly tibetské vlajky, které kolemjdoucí čínští turisté pozorovali s tázavými a nejistými výrazy ve tváři. Lidí se pomalu scházeli na travnaté ploše před budovou Hlavního nádraží. Počasí organizátorům přálo, a tak bylo na místě plném vlajek a transparentů ("Peking 2008 = Berlín 1936" , "Olympiáda za ostnatými dráty", "Stop mučení v čínských koncentračních táborech", "Bez lidských práv olympiádu nechceme") poměrně živo.

V řadách pořadatelů měly své zastoupení organizace Potala, Lungta, M.O.S.T., Amnesty International a Člověk v tísni, akce se účastnila také sdružení Lidská práva bez hranic a Asociace Falun Gong ČR.

demonstrace za lidska prava v Cine a Tibetu, nepokoje Tibet, peking 2008, olympiada v Cine, olympijske hry v Pekingu 2008
Trávník před Hlavním nádražím v Praze zaplnili účastníci demonstrace za lidská práva v Číně a Tibetu, 24.4.2008. (Velká Epocha)

Výstava fotografií v prostorách před Hlavním nádražím nabízela záběry pokojných demonstrací, ale i lidských těl, zbrocených krví po zásahu střelných zbraní. Stánky s peticemi za lidská práva v Číně, tibetská čajovna a stoly, na kterých se vršily materiály o porušování lidských práv, byly zaplaveny lidmi, kteří přišli akci podpořit svými podpisy a dozvědět se více o situaci v Číně a v Tibetu.

,,Vyzýváme Český olympijský výbor, aby sám jasně deklaroval svůj protest proti porušování lidských práv v Číně a Tibetu a v tomto duchu apeloval na Mezinárodní olympijský výbor"

Diskutovalo se o čínských akcích v Tibetu, nelegálním odběru orgánů vězňům svědomí v čínských věznicích, pronásledování Falun Gongu, cenzuře informací, propagandě a manipulaci.

demonstrace za lidska prava v Cine a Tibetu, nepokoje Tibet, peking 2008, olympiada v Cine, olympijske hry v Pekingu 2008
Stánek očasnkého sdružení Lungta na demonstraci v Praze, 24.4.2008. (Velká Epocha)

Účastníci demonstrace se vzácně shodli na leitmotivu, okolo kterého se točí tragédie porušování lidských práv v Číně: "Jde o udržení moci a ohromné finanční zisky." Mezi informačními stánky se probíralo téma účasti západních investorů a firem na čínském trhu. "Mnohé západní firmy zavírají oči nad situací lidských práv a motivovány materiálním ziskem mlčky podporují čínský režim."

Otázky cenzury internetu a spolupráce společností jako je Yahoo nebo Google s čínským komunistickým režimem, či otázka: "který výrobek nenese značku Made in China?", byly diskutovány ve snaze poukazovat na možná vysvětlení spletité situace v Číně a ve světě.

"Chceme Českému olympijskému výboru připomenout, že lidská práva nejsou politickou záležitostí a diskuse o lidských právech nejsou politizováním olympijských her. Čínští organizátoři sami v roce 2001 veřejně spojili svou kandidaturu na pořádání her se zlepšením na poli lidských práv."

Na akci zahráli písničkáři Jiří Dědeček a Vladimír Merta, vystoupily zde hudební skupiny Létající koberec, Jablkoň, Uraggan Andrew & Reggae Orthodox. Stejně jako zpěvák poslední ze jmenovaných kapel, který vtipně improvizoval do mikrofonu "zítra řekněte všem o Tibetu", i tato demonstrace před hlavním nádražím v Praze přinesla lidem improvizované poselství: "Řekněte všem, že lidská morálka je důležitější než tučné výdělky a boj o moc."