V současnosti je 70 000 pekingských taxíků vybaveno mikro-monitory. Ty komunikují systémem GPS přes satelit. (AP/SITA)
V současnosti je 70 000 pekingských taxíků vybaveno mikro-monitory. Ty komunikují systémem GPS přes satelit. (AP/SITA)

Skryté mikro-monitory, schopné přenášet konverzaci cestujících přes satelit, byly nainstalovány do sedmdesáti tisíc taxíků v Pekingu. Tvrdí to taxikáři a úředníci z oboru. Kritici se obávají, že monitory jsou porušením práva na soukromí, a domnívají se, že tento krok má souvislost s nadcházejícími oslavami státního svátku (60. výročí založení Čínské lidové republiky).

Praxe instalování nových zařízení do taxi vozů začala během příprav na pekingskou olympiádu. Úřady vysvětlovaly, že je to kvůli ochraně řidičů.

Zhao, taxikář z Pekingu, prozradil Epoch Times, že předchozí monitorovací systém v taxi vozech byl analogový signální generátor, který byl schopen přenést signál do centrály stisknutím tlačítka. Vláda ale teď vybavila taxíky novým systémem.

„Nevadí mi to, pokud je účelem nového systému bezpečnost auta," říká Zhao. „Pokud je to ale na odposlouchávání pasažérů, je to nevhodné. Lidé na druhém konci monitoru mohou slyšet, co říkají cestující v okamžiku, když stisknu tlačítko," dodává.

Wang, další pekingský taxikář, uvedl, že systém byl nainstalován do všech nových vozů. „Používají ten systém k monitorování každého, kdo porušuje zákon," řekl Wang.

Pomocí tohoto monitorovacího systému mohou úřady taxi najít pomocí GPS přes satelit. Výrobce nového systému uvedl, že monitory lze zapnout na dálku, aniž by o tom řidiči věděli. Také jejich prostřednictvím mohou být na dálku auta zastavena.

Wu, obyvatelka Pekingu, o monitorech nevěděla. „Mám obavu, že teď už nemáme žádné soukromí," řekla.

Peng Dingding, novinář na volné noze, žijící v Pekingu, se domnívá, že se to může týkat i právních otázek. Poté, co cestující taxikáři zaplatí, stává se taxi vůz soukromým prostorem, vysvětluje. Je to podobné jako platit za pokoj v hotelu - pokoj se stává soukromým po dobu vašeho pobytu.

Peng řekl, že úřady mohou monitorovat taxikářův rozhovor se souhlasem řidiče, ale monitorování konverzace cestujícího je porušení jeho práv.

Někteří lidé si tento krok vysvětlují v souvislosti s obavami čínské vlády o udržení kontroly během státního svátku 1. října s tím, že se Peking opevňuje, jakoby se chystal čelit nepříteli. Wu uvedla, že viděla policisty se zbraněmi vybavenými bajonety a speciální policejní a ozbrojené složky, hlídkující na mnoha křižovatkách. „Lidi to znervózňuje," myslí si Wu. „Nechápu, jak se mohou bezpečnostní opatření proměnit v tohle!?"

Article in English