Středověké dobrodružství z dílny režiséra Karla Janáka - Ať žijí rytíři! (bontonfilm.cz)
Středověké dobrodružství z dílny režiséra Karla Janáka - Ať žijí rytíři! (bontonfilm.cz)
Námět: Boris Krištof
Scénář a režie: Karel Janák
Žánr: dobrodružný, komedie
Hrají: David Prachař, Pavel Kříž, Tereza Voříšková, Matěj Hádek, Martin Písařík, Ota Jirák, Hynek Čermák a další


Do českých kin míří z brusu nová středověká komedie z dílny režiséra Karla Janáka Ať žijí rytíři! V příběhu o odvaze a přátelství, který je natočen zejména pro děti uvidíte v záporné roli Pavla Kříže, který si zahraje usměvavého, nicméně úskočného Albrechta z Krvenos. Proti němu bude stát rytíř Martin z Vamberka (David Prachař) se svými dětmi, které s Albrechtem a jeho zbrojnoši svedou nerovný boj o své panství.

Námět k filmu zpracoval dramaturg Boris Krištof, který se nechtěl příliš omezovat historií a namísto toho vytvořil vlastní příběh z trochu upraveného středověku. První impuls k natočení středověké rodinné komedie přišel jako nápad natočit seriál z dob středověku, podobný populární britské dobrodružné sérii Covington Cross. Po natočení materiálu pro sedm hodin seriálu se tvůrci rozhodli z připravené stopáže, kromě seriálu, navíc vytvořit celovečerní film pro děti, který by navštívil česká kina ještě před vypuštěním seriálu do televize.

Příběh a natáčení

Martin z Vamberka, čestný rytíř a starostlivý otec pěti dětí je nařčen z čarodějnictví a loupeživých výprav. Odjíždí proto na královský dvůr hájit svoji čest a nechává tvrz v rukou svého nejstaršího syna Petra a jeho sourozenců. Netuší však, že ono udání je dílem závistivého souseda Albrechta z Krvenos, který netouží po ničem jiném, než se zmocnit jeho panství.

Ať žijí rytíři!
Rodinu rytíře Martina tvoří jeho žena, kterou ovšem ve filmu neuvidíme, tři synové a dvě dcery. Nejstarším synem je nadaný a ctižádostivý Petr (Dany Mesároš), prostřední je bystrý a učenlivý knihomol Vítek (Jan Komínek) a nejmladší je zbrklý nešika Michal (Štěpán Krtička). Dcery rytíře z Vamberka si zahrály Ivana Korolová jako rozhodná a chytrá Tereza, a malá Andrea Žádníková jako nebojácná malá Kateřina. (bontonfilm.cz) FOTOGALERIE

 

Mezi sousedy se rozpoutá nerovný boj a v ději plném zvratů sehrají roli nejen úklady, ale především odvaha a přátelství. Závistivý pán Albrecht brzy zjistí, že vyzrát nad malými rytíři je možná těžší, než porazit armádu Saracénů.

Kostýmy herců nejsou všechny přesně v dobovém stylu, protože podle tvůrců dnes lidem připadá dobové oblečení poměrně směšné a hlavním hrdinům by ubralo na vážnosti. Zato však použitá zbroj a zbraně jsou naproti tomu výlučně věrnými kopiemi zbraní středověku.

Natáčení probíhalo v Novohradských horách, Českém krasu, na Českolipsku, na hradě Lipnici, Křivoklátu a v pražských Hlubočepech, ale především na pozdně gotickém sídle - tvrzi Cukenštejn v Nových Hradech.

Hodnocení

Plusy snímek dostává především za český humor, kostýmy a herecké výkony. Překvapením je také Pavel Kříž, který si roli svého vůbec prvního filmového „záporáka“ patřičně užil a vytvořil postavu záludného šlechtice, který se dokáže na svoje poddané patřičně rozohnit a přitom si zachovat odlehčený úsměv urozeného pána. Dalším plusem je samotný žánr, který by v české kinematografii našel srovnání jen velmi obtížně, možná až ve snímku Na Žižkově válečném voze z roku 1968, kde se snaží za dob husitských válek zemanský synek a jeho kamarád vysvobodit zraněného zemana ze zajetí. Dobrodružství za dob středověku a rytířských výprav je ve světě poměrně populární, ale v Čechách je film Ať žijí rytíři! v současnosti prvním žánrovým průkopníkem, což mu dodává na originalitě.

Technickou novinkou je použitá digitální technologie 4K Red Cam, která zajišťuje mimořádnou hloubku a ostrost obrazu. Pro natáčení podobného filmu byla v České republice použita úplně poprvé a díky ní má filmová stopáž výbornou kvalitu a plné barvy.

Ať žijí rytíři!
Albrecht z Krvenos – usměvavý nicméně úskočný šlechtic zatoužil po panství svého souseda. (bontonfilm.cz) FOTOGALERIE

 

Příběh koření především dětské herecké výkony, český humor a začínající láska mladého pána Petra (Dany Mesároš) a schovanky Jany (Tereza Voříšková). Film je samozřejmě pro děti a tedy s sebou nese řadu nadsázky, která může starším divákům připadat nudná, ale samotný nápad a příběh zaujmou pravděpodobně i dospělé obecenstvo.

Ke škodě je snad jen to, že charaktery postav nemají ucelený a přehledný vývoj, což zřejmě vyřeší hlavně připravovaný seriál. Tím, že se příběh v některých ohledech podobá jiným snímkům jako je Robin Hood nebo zmiňovanému Covington Cross, na originalitě naopak ztrácí.

Na druhou stranu ať už dopadne snímek u diváků jakkoliv zdá se že otevřel dveře jak k zajímavému žánru, tak do české historie, která má mnoho klasických i zapomenutých příběhů, jež by jistě stály za zfilmování.

Co o filmu říkají herci

20090930-film-at-ziji-ritiri-Martin
David Prachař (Martin z Vamberka)

Co Vás při čtení scénáře na filmu nejvíc zaujalo?
Původně se jednalo (a vlastně stále ještě jedná) o seriál. My jsme točili tedy s pocitem, že děláme seriál. Scénář se mi líbil hned, hlavně proto, že film je určen pro děti. Moc se mi také líbilo, že bylo v plánu hodně exteriérů. Podle mého názoru se po revoluci v exteriérech netočilo pro děti skoro vůbec. To bylo velmi příjemné. A navíc jsme se pohybovali v krásném prostředí.

Jak byste charakterizoval svou postavu? Co Vás na ní nejvíc zaujalo?
Moje postava má pět dětí, tedy stejně jako mám ve skutečnosti i já. Musím ale přiznat, že lépe se mi hrají padouši než hodní taťkové, na dobrotě se toho nedá moc udělat navíc, spíš dost zkazit. Celou dobu šlo hlavně o co nejlepší souhru dospělých a dětí.

 
20090930-film-at-ziji-ritiri-albrecht
 
Pavel Kříž (Albrecht z Krvenos)

Ve filmu Ať žijí rytíři! hrajete zlého Albrechta z Krvenos. Můžete tohoto hrdinu trochu popsat?
On je totální zloduch, hlavní záporná postava. Já jsem se snažil udělat toho zloducha přece jen trochu plasticky, aby to zlo nebylo pořád jen v jedné rovině.

Jak jste si svou postavu představoval, když jste si přečetl scénář? Váhal jste s přijetím role nebo jste se na natáčení těšil?
Neváhal. S Karlem jsem měl výborné zkušenosti a Albrecht je naprosto jiný typ role, než jsem byl zvyklý hrát. Mě pořád obsazovali do kladných rolí. Já jsem tuhle roli přijal i jako výzvu, která mě jako herce, může posunout dál. Od Karla to byl celkem odvážný krok, přece jen jsem za ty roky v jiné herecké škatulce. Jsem sám zvědav, jak tuhle změnu, lidé přijmou.

 
20090930-film-at-ziji-ritiri-petr
 
Dany Mesároš (Petr)

Jak byste charakterizoval svou postavu? Co Vás na ní nejvíc zaujalo? Jste si něčím podobní?
Hned na začátku na Petra padá hodně velká zodpovědnost a úplně se s tím neumí vyrovnat, je nepříjemný a nikdo ho nemá moc rád. Ale postupem času se všechno mění. Ve skutečnosti si s mou postavou nejsme ani trochu podobní.

Ve filmu jezdíte na koni a šermujete. Bylo pro Vás náročné se to naučit?
Určitě. Musel jsem absolvovat lekce jízdy na koni i šermu. I když na koni jsem už jezdil dřív, takže jsem věděl, co to obnáší. Ale úplně nejhorší pro mě bylo ranní vstávání!

Jak se Vám hrálo po boku takových herců, jakými jsou David Prachař nebo Pavel Kříž?

Bylo to úžasné, na "place" byla velká legrace. Jsou to skvělí lidi.

 
20090930-film-at-ziji-ritiri-jana
 
Tereza Voříšková (Jana)

Jak byste charakterizovala svou postavu? Co Vás na ní nejvíc zaujalo, a jste si v něčem podobné?
Jana byla napsaná jako statečná, oddaná, položena, hrdinka s těžkým osudem. Celá její postava mě zaujala. Nejvíc mě bavilo jezdit na koních a akční scény. Podobné jsme si právě v oblibě akčních scén. Moje maminka a manažerka Míša z toho radost moc neměly.

Film Ať žijí rytíři! je první historický film, ve kterém jste hrála. Jak se jeho natáčení lišilo od filmů ze současnosti?
Právě těmi krásnými kostýmy, maskami a akčními jezdeckými scénami.

Bylo pro Vás natáčení v historických kostýmech náročné? Připravovala jste se na ně nějakým specifickým způsobem?

Protože jsme, jak se tak běžně stává, točili léto v zimě, měla jsem z těžkých historických kostýmů celkem radost. Ale musím říct, že vyhoupnout se na koně s dvoumetrovou vlečkou je fuška.

Hodnocení:

Premiéra 8. října 2009, délka filmu 105 minut.

Zdroj: bontonfilm.cz