Skopněte tenisky a začněte cvičit naboso, abyste zlepšili rovnováhu, postoj těla a předcházeli zraněním. (health.msn.com)
Skopněte tenisky a začněte cvičit naboso, abyste zlepšili rovnováhu, postoj těla a předcházeli zraněním. (health.msn.com)
Cvičení bez bot může být pro mnoho lidí výhodným přizpůsobením jejich cvičebního programu. Trénink naboso dokáže podpořit rovnováhu, zlepšit svalový tonus, snížit bolest ortopedického původu a zmenšit šanci na poranění.

Chodíme-li bez bot, zapojujeme jiné svaly, než když nosíme obuv. Při stání, chůzi či při cvičení tyto jemné rozdíly rozhýbou určitou část svalstva a ovlivní způsob, jakým se pohybujeme. Pokud strávíte několik let trénováním v botách, na zátěž si navykne zase jiné svalstvo.

Často je tento rozdíl vidět při lekcích jógy. Chodidla těch, kteří jógu cvičí celý život naboso, vypadají jinak, než nohy lidí, již se cvičením právě začali. Dobře tvarovaná klenba a nesevřené prsty bývají výsledky právě tréninku bez bot.

Další důsledek cvičení naboso je ukryt hluboko ve svalech. Jemně nadzdvihnutá pata a přídavná opora klenby, kterou poskytuje běžná tréninková obuv, mění přirozený mechanismus plosek nohou. Stručně řečeno, chození na podpatcích nepřirozeně stahuje lýtkový sval a prodlužuje sval holenní. Křeče lýtkových svalů a zlomeniny holeně jsou často přímým následkem zkrácených lýtek a natažených holení.

Dalším častým onemocněním, které zhoršuje špatná opora bot, je plantar fasciitis (zánět a bolest klenby a paty). Svalová struktura v klenbě nohy je uzpůsobena k pohlcování otřesů a podpoře správné chůze, běhu a cvičení. Uměle zvednutá klenba této funkci klenbových svalů zamezuje.

Moha lidem se paradoxně od těchto symptomů uleví, vezmou-li si sportovní boty na vyšším podpatku, poskytující oporu klenbě. Děje se tak z dobrého důvodu. Nejprve poskytnutá opora uleví tlaku, jenž je kladen na ochablé svalstvo. Pokud se ovšem nezaměříte na kořeny problému, postupně budete muset této opory přidávat víc a víc, abyste se vyhnuli potížím. V momentě, kdy si obujete plochou obuv s nižším podpatkem, se symptomy samozřejmě vrátí. Brzy si možná začnete stěžovat na kvalitu bot. „Mé boty neposkytují dostatečnou podporu.“ Takový cyklus může vést až k celoživotnímu neustálému střídání bot a ortopedických zákroků.

Kdykoliv se mění rovnováha svalstva, vystavuje se člověk velkému ohrožení úrazů, jako je vyvrknutý kotník, natažené svaly a vazy, chronické záněty a nakonec i artritické choroby. Také je běžné, že bolesti kolen a zad mají původ v nesprávně fungujícím ústrojí chodidel. Umělá opora bot může vyvíjet nepřirozený tlak na kolena, páteř a dokonce i na krk. Nápravné cvičení často uleví bolesti kloubů tím, že zapojí svaly v oblastech, jež dosud vůbec nebyly zatěžovány. Mechanismus plosek nohou je rovněž důležitou součástí postoje celého těla.

Jedním ze způsobů, jak nenásilně posílit klenbu a holeň, dát odpočinout lýtkům, zlepšit celkovou stabilitu kotníků a podporovat správné uspořádání svalstva, je cvičení naboso. Snad první věcí, které si po sundání bot všimnete při provádění dřepů, výpadů a dalších posilujících cviků, je počáteční ztráta stability. Člověk si může na oporu dodanou botami tak navyknout, že při výpadech naboso téměř spadne na stranu. Rovnováha je jen jednou ze schopností, již zlepšíte zbavením se bot. Lepší balanc sníží mimo jiné i různé pády či šanci na vyvrknutí kotníku.

Reflexologie (něco jako akupresura chodidel) se zakládá na teorii, že na ploskách nohou jsou umístěny body, jenž korespondují s ostatními částmi těla včetně žláz a vnitřních orgánů. Kolísavý tlak při cvičení bez bot může být důležitý pro udržení optimálních funkcí orgánů v těle.

Chození naboso může nakonec přinést i další výhody, pokud půjdete ven. Chodidla dotýkající se přímo země a ne gumové podrážky bot dovedou snáze absorbovat elektromagnetická vlnění, volné elektrony či jiné formy energie proudící ze země. Můžete takto zredukovat volné radikály v těle a rozproudit energii. Obojí pomůže ulevit bolesti, potlačit záněty a všeobecně zlepšit zdravotní stav.

Zásadní pravidlo pro trénink bez bot zní, začít jen s několika jednoduchými cviky. Pokud vám některý z pohybů působí více bolesti, než stojí za výsledný účinek, zkuste jiné cviky. Opatrně se cvičením na tvrdém povrchu. Jen balancovat na jedné noze po dobu jedné minuty bude pro většinu lidí velmi obtížné. Předvést svou rovnováhu tímto cvikem po dobu tří minut je test, kterým mnozí hned napoprvé neprojdou. Ne pro každé cvičení je také nutné zout si boty, samozřejmě. Pointa je udělat si pohodlí naboso častěji a dovolit tak přirozenému uspořádání svalů chodidel se postupně zlepšovat.

Article in English