NÁBOR V PITTSBURGHU: Alexej Ponikarovský se připojí k Sidney Crosbymu a pittsburským tučňákům. (AP/SITA)
NÁBOR V PITTSBURGHU: Alexej Ponikarovský se připojí k Sidney Crosbymu a pittsburským tučňákům. (AP/SITA)

Ve středu 3. března došlo v NHL k rekordním třiceti obchodům s hokejovými hráči. Generální manažeři se tak snaží svým týmům zajistit lepší pozici na nástup do play-off či zahájit přestavbu družstva.

Navzdory rekordnímu číslu ale žádný z obchodů nemohl konkurovat bombastickým prodejům před olympiádou. Tehdy proběhly výměny takových hokejistů, jako je Ilja Kovalčuk, geniální střelec, kterého koupili New Jersey Devils, či proslulého obránce Diona Phaneufa, který vystřídal Calgary Flames za Toronto Maple Leafs.

Některé z nejtučnějších novinových titulků také zmiňovaly hráče, kteří nikam prodaní nebyli, jako Tomáš Kaberle z torontského týmu nebo Dan Hamhuis z Nashvillu, oba talentovaní obránci, kteří by mnoha mužstvům pomohli.

Pittsburgh Penguins si přilepšili o trochu velikosti a talentu na skórování díky ukrajinskému útočníkovi Alexeji Ponikarovském. Poni, jak zní hokejistova přezdívka, by mohl hrát se Sidney Crosbym.

„Je to velký, silný chlápek s dobrýma rukama okolo sítě. Je dost rozložitý, což bude v play-off důležité,“ řekl Crosby v kanadské televizi TSN.

Devětadvacetiletý Ponikarovsky je vysoký 193 centimetrů a váží rovný metrák. Pittsburští tučňáci se výměnou za něj vzdali mladých nadějí Lucy Caputiho a Martina Škouly.

Další zajímavý obchod byl k vidění ve Phoenixu, který na oplátku za Petera Müllera a Kevina Portera získal polského rodáka Wojtka Wolského. Wolski i Müller byli oba draftovaní v prvním kole.

Podobná byla výměna Guillauma Latendresseho za Benoita Pouliota, obchod, který proběhl tuto sezónu mezi Montrealem a Minnesotou. Müllerovi a Wolskému změna zázemí nejspíš prospěje, aby znovu našli svůj talent.

Tým Washington Capitals měl také napilno. „Caps“ získali velkého obránce Milana Jurčinu, veteránského dříče Scotta Walkera, ofenzivního obránce Joea Corvu a útočníka Erica Belangera.

Washington je momentálně s 97 body v čele NHL a jistě se letos cítí na Stanley Cup. Noví hráči jim umožní zaplnit pár menších mezer.

Týmy by neměly čekat s velkými zásahy na poslední den výměn, ledaže udělaly zásadní chyby ve financích či struktuře mužstva.

Pro týmy, jako Edmonton a Carolina, které se od základů přestavují, s výhledem do budoucna tu je možnost zbavit se některých velkých kontraktů a připravit se na 1. července, kdy končí smlouvy hráčů pro sezónu 2009/2010.

Article in English