Jak vycvičit draka (bontonfilm.cz)
Jak vycvičit draka (bontonfilm.cz)

Žánr: animovaná komedie

Hudba: John Powell
Scénář a režie: Dean DeBlois a Chris Sanders
Hrají (v českém znění): Matouš Ruml, Terezie Taberová, Jiří Schwarz, Tomáš Juřička

„Protivníci boha Thóra se konečně spojí s lidmi, aby čelili společnému nepříteli“

Grafické studio DreamWorks, které představilo animované filmy jako Kung Fu Panda nebo Shrek si  nyní pro námět na nový animák udělalo výlet ke břehům Skandinávie, kde žili slavní mořeplavci, kteří se v osmém až jedenáctém století vydávali ve svých lodích, nazývaných drakkary, na takzvaný „viking“ - loupeživé výpravy do mnoha evropských zemí, pro něž se tehdy stali velkou hrozbou.

Drsné severské prostředí Vikingů ještě přitvrzuje přítomnost draků, se kterými přicházejí Vikingové neustále do křížku. Jediný, kdo není drsný ani trochu, je hlavní hrdina - vikinský teenager Škyťák, protože na rozdíl od ostatních více než svaly, kterých má pomálu, používá rozum.

Producentkou filmu je Bonnie Arnoldová, která stála u zrodu animovaných filmů Příběh hraček, Tarzan nebo Za plotem. Autory scénáře vikinské povídky jsou Will Davies, Dean DeBlois a Chris Sanders, kteří připravili příběhy, jako jsou Mulan nebo Lilo & Stitch. Předlohou pro severský příběh byla kniha spisovatelky příběhů pro děti Cressidy Cowellové.

Jak vycvičit draka (bontonfilm.cz)
Jak vycvičit draka (bontonfilm.cz)Zápletka

Škyťákova povaha a nedostatek svalů by se asi daly přehlédnout, kdyby nebyl synem náčelníka vesnice Kliďase Velikána. Taťka má syna rád, ale také si uvědomuje, že je pro vesničany až příliš odlišným typem syna vojevůdce, než na jakého jsou zvyklí.

Škyťáka navíc čeká tradiční iniciace mezi dospělé Vikingy, což zahrnuje boj s drakem. Draci jsou v místním kraji jediným, zato permanentním problémem. Desítky druhů létajících ještěrů prakticky neustále útočí na vesnici, kradou domácí zvířata, spalují úrodu i hospodářská stavení, a tak je morální povinností každého Vikinga bojovat proti drakům, jak se dá.

I Škyťák by samozřejmě rád nějakého toho Nodra smrťáka, Ohavného Zipáka nebo Hrůzáka hrozivého skolil, jenže matička příroda ho na to fyzicky vybavila opravdu nevalně.

Když nepomáhají ani užitečné lekce v Drakoškole místního samorosta, kováře Tlamouna, zapojí Škyťák svoji bystrou hlavu, díky níž zkonstruuje samostříl, kterým zaútočí na nejobávanějšího z draků, prakticky nepolapitelnou Noční fúrii. Jediným výstřelem změní budoucnost soužití lidského a dračího plemene na ostrově Blpu.

Když se totiž Škyťák vydá zraněného draka zabít a stát se tak definitivně mužem, cosi se v něm při pohledu do jasných dračích očí zlomí. A ten zlom bude začátkem jednoho krásného přátelství. Teď už jen zbývá přesvědčit ostatní Vikingy, že jejich skutečným nepřítelem nejsou draci, ale…Zajímavosti

Drak, který se vyskytuje v severské mytologii, je nazýván Jörmungandr. Je sice častěji považován za mořského hada, ale může být považován také za draka. Podle Eddy, sbírky islandských epických písní, se jedná o hlavního protivníka boha hromu Thóra.

Thór je v severském panteonu druhým nejdůležitějším bohem, a to hned po Ódinovi, který je jeho otcem. Jeho matkou je bohyně země Fjörgyn. Jeho znakem je svastika[1]. V literatuře je Thór také označován jako Ásathór či Hromovládce.

Knihy Cressidy Cowellové čerpají z jejího dětství, které strávila na vzdáleném neobydleném ostrově na západním pobřeží Skotska. V prostředí bez silnic, domů a elektřiny zbylo autorce dostatek prostoru pro představivost,  jež zrodila svět Vikingů a draků, který zachytila ve své knize.

[1] Svastika (pojmenování ze sanskrtu svástika) je kříž s rameny obvykle ohnutými do pravého úhlu.

Premiéra 1. dubna 2010, délka 97 minutIMDB *
Jak vycvičit draka (bontonfilm.cz)
Jak vycvičit draka (bontonfilm.cz)
Jak vycvičit draka (bontonfilm.cz)
Jak vycvičit draka (bontonfilm.cz)
Jak vycvičit draka (bontonfilm.cz)
Jak vycvičit draka (bontonfilm.cz)