Jaká je nejmenší květina na světě?

Lístky květiny Udumbary zvětšené pod mikroskopem (se svolením pana Li)
Lístky květiny Udumbary zvětšené pod mikroskopem (se svolením pana Li)

Podle posvátných buddhistických knih existuje květina jménem Udumbara, která kvete jednou za tři tisíce let.

Slovo Udumbara pochází ze sanskrtu a znamená ,,příznivá květina z nebes”. Pokud se kvítky Udumbary objeví, znamená to příchod Svatého krále. Podle legendy, Udumbara poprvé rozkvetl po narození Budhy v Indii před dvěma a půl tisíci lety.

Udumbara je květinka jen několik milimetrů velká, vypadající jako malý zvoneček, se stonkem, který svojí tenkostí připomíná hedvábné vlákno. Květina vyrůstá z jakéhokoli pevné látky a byla již nalezena jak vyrůstá na listech rostlin, ocelových trubkách, dřevě, plastu, ovoci, žule, hliníkových dveřích, papíru, žárovce a podobně.

Nález Udumbary ve městě Shenyang v provincii Liaoning, Čína (clearharmony.net)
Nález Udumbary ve městě Shenyang v provincii Liaoning, Čína (clearharmony.net)

Buddhisté pokládají tuto květinu za zvláštní znamení a nadpřirozený jev. V osmém dílu buddhistické knihy ,,Fonetika a interpretace Huilin“ se píše: ,,Květina Udumbara je produkt příznivého a nadpřirozeného úkazu. Je to božská květina, která v pozemském světě neexistuje.

Objeví-li se v lidském světě Tathagáta neboli Král zlatého kola, tak se díky jeho obrovské ctnosti a požehnání ukáže i tato květina.“

V posledních dvou desetiletích se tato malá květinka objevila po celém světě. Nejdříve to bylo roku 1997 v Koreji, potom následovala Čína, Tchaj-wan, Hongkong, Malajsie, Singapur, Austrálie, Amerika a Německo. Podle buddhistických legend by to znamenalo, že na zem sestoupil Maitreya - svatý král kola Zákona.

Udumbara nebo zlatoočko?

Někteří znalci se ovšem domnívají, že si lidé Udumbaru, kvůli podobnému vzhledu, pletou s vajíčky hmyzu, konkrétně zlatoočky (Chrysopa).

Larvy zlatooček se živí hlavně mšicemi. Když samička klade vajíčka, vytlačí přilnavé lepidlo a zvedne břicho, aby vytvořila tenkou stopku. Bílá vajíčka jsou kladena na tyto tenké stonky, aby zabránily larvám poté, co se vylíhnou, ve vzájemném sežrání. Domnělá Udumbara je velikostně podobná vajíčkům zlatoočky a rovněž spočívá na tenkém stonku.

Skutečné nálezy Udumbary

Pan Li z malajské Malaccy objevil obojí, jak květinu, tak vajíčka. Tento objev může sloužit jako důkaz, že to, co lidé považují za květiny Udumbary, nejsou vajíčka zlatoočky.

Květy rostliny Udumbara na tváři sochy Bodhisattvy v chrámu Sumi Zen v Sunčonu v Jižní Koreji (publicdomain)
Květy rostliny Udumbara na tváři sochy Bodhisattvy v chrámu Sumi Zen v Sunčonu v Jižní Koreji (publicdomain)

25. června 2009 si pan Li a jeho přátelé povšimli přibližně dvaceti malinkých bílých kvítek na listech pomela, podél stezky na St. Paul´s Hill, v malebném koutu Malaccy. Na první pohled vypadaly jako legendární Udumbara.

Protože květy Udumbary a vajíčka zlatoočky jsou si velmi podobné, přinesl pan Li kvítky ke svému příteli, kde je zkoumali mikroskopem. Když za použití mikroskopu udělali snímky květů, bylo jasně vidět okvětní lístky a tyčinky. Fotografie nabízí pevný důkaz, že to, co objevili, byly skutečně květy Udumbary.

O týden později se pan Li vrátil na stejné místo, kde opět našel bílá zrnka podobná těm, která našel předtím. Opět udělal několik snímků těchto drobounkých předmětů mikroskopem, ale tentokrát nebyly vidět ani okvětní lístky, ani tyčinky, bez ohledu na to, z kterého úhlu se snímek pořídil. Vše, co bylo vidět, byla elipsovitá zrnka stejné velikosti, vypadající jako vajíčka zlatoočky.

Pan Li časem pozoroval, že květy nezměnily svou čistě bílou barvu, zatímco vajíčka zlatoočky postupně zčernala a jejich elipsovitý tvar se nezměnil.

Article in English

Nález v Kalifornii

Malé kvítky Udumbary vyrůstají z listu jiné květiny (clearwisdom.net)
Křehká bílá květina Udumbara byla spatřena na listech oleandru rostoucího u bulváru Warm Springs ve Fremontu, asi 150 stop severně od křižovatky s ulicí Starlite Way, 2007 (Mark Zou/ Velká Epocha)

Paní Lisa Wej a její pětiletá dcera Tien-chuej Jangová byly kolem osmé hodiny ranní na cestě do školy, když spatřily tuto vzácnou květinu.

„Hned jsem poznala, že je to květina Udumbara, protože jsem o ní nedávno viděla zprávy na internetu,“ řekla Tien-chuej Jangová. Byla velmi vzrušená, že byla prvním objevitelem kvítků. Její matka jí předtím ukázala zprávy o této květině a také její obrázky z jiných zemí. Její matka byla také rozrušená, nemohla uvěřit tomu, že našli Udumbaru tak blízko svého domova.

Mnoho lidí se to ráno shromáždilo, aby se na Udumbaru podívalo. Někteří zastavili svá auta a připojili se k davu. V této celkem poklidné čtvrti to byla neobvyklá událost. Mnozí fotili a také volali své rodině nebo příbuzným, aby se na vzácnou květinu přišli podívat.