Christina Jonessová, generální tajemnice společnosti Go Daddy Inc., svědčí před Kongresovou a exekutivní komisí pro Čínu ve Washingtonu, D. C., 24. března. (screenshot/NTDTV)
Christina Jonessová, generální tajemnice společnosti Go Daddy Inc., svědčí před Kongresovou a exekutivní komisí pro Čínu ve Washingtonu, D. C., 24. března. (screenshot/ NTDTV)
Společnost Go Daddy Inc., v současné době největší akreditovaný registrátor ICANN[1] na světě, sdělila americké Kongresové a exekutivní komisi pro Čínu (CECC) ve Washingtonu, D. C., že přestane poskytovat registrace domén s příponou .cn v Číně.

„Zdá se, že Čína nedávno zvýšila dohled a monitorování internetové aktivity svých občanů,“ říká Christine Jonesová, generální tajemnice společnosti Go Daddy Inc.

„Učinili jsme rozhodnutí, že nechceme jednat jako agent čínské vlády.“

Tento krok navazuje na zvýšený dohled nařízený čínským režimem přes jeho Čínské informační centrum internetové sítě (CNNIC). Nová opatření ukládají všem společnostem s registrovanou doménou .cn, aby se zpětnou platností poskytly CNNIC svoji úplnou fotografickou identifikaci.

„Go Daddy spravuje přes čtyřicet milionů webových domén, více než jakákoli společnost v dějinách internetu, říká Jonesová, „avšak tohle je poprvé, co nás kdy nějaký registrátor požádal, abychom zpětně získávali informace o osobách, které si u naší společnosti registrovaly doménu“.

Firma má v plánu nadále spravovat stávající domény .cn, u kterých se jejich vlastníci rozhodnou poskytnout své detailní osobní informace, které CNNIC požaduje. Opatření naznačuje, že těm, kteří tak neučiní, CNNIC službu přeruší.

Go Daddy svědčil na slyšení nazvaném „Google a internetová kontrola v Číně: Souvislost mezi lidskými právy a obchodem?“ po boku Google Inc, organizací Computer & Communications Industry Association a Human Rights in China a také bývalého amerického velvyslance Marka Palmera.

„Google vypálil ránu, kterou bylo slyšet po celém světě, a nyní druhá americká společnost odpověděla na volání po obraně práv čínského lidu,“
uvedl poslanec za New Jersey Chris Smith a svědectví nazval „mocným znamením, že americké společnosti [v oblasti internetových technologií] chtějí v represivních zemích udělat správnou věc“.

Na slyšení promluvil také ředitel veřejné politiky Google v USA, Alan Davidson. Uvedl, že poté, co Google v pondělí přesměroval svůj čínský vyhledávač do Hongkongu, čínský režim porůznu cenzuroval vyhledávací dotazy směrované na servery Google.com a Google.com.hk z Číny.

„Součástí programu našich obchodních jednání by měla být i cenzura internetu,“ doporučil Davidson.

Na slyšení se neobjevil žádný zástupce čínského režimu. Čínská ambasáda však předložila prohlášení, kde obviňuje Google, že porušil „svůj písemný slib, který učinil při vstupu na čínský trh tím, že přestal filtrovat své vyhledávací služby a namířil proti Číně nezastřené obvinění.“

„Go Daddy a Google si zaslouží víc než pochvalu za to, že v Číně udělaly správnou věc, zaslouží si podporu naší vlády,“ uvedl poslanec Smith.

CECC je výbor amerického kongresu pod vedením senátora Byrona Dorgana, složený z devíti senátorů, devíti reprezentantů a pěti vyšších funkcionářů prezidentského úřadu. Jeho mandátem je zkoumání stavu lidských práv a vlády zákona v Číně.

Go Daddy je podle internetové společnosti Netcraft největším světovým poskytovatelem doménových jmen.

[1] Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (doménová jména a čísla)