Medvědí česnek  (Lisa Carter/licence)
Medvědí česnek (Lisa Carter/licence)

V tuto dobu na jižní Moravě již ze země vyrážejí zelené listy medvědího česneku.

Tato lesní bylina, která voní a chutná po česneku, se přímo nabízí k jarním očistným kúrám.

Ne náhodou ji na jaře vyhledávali naši slovanští předkové, a jak už její název napovídá, oblíbili si ji obzvlášť medvědi. O těch se traduje, že rostlinu vyhledávají po zimním spánku, aby si jí pročistili žaludek, střeva a krev. 

Co česnek obsahuje

V česneku najdeme sirné sloučeniny, silice, vitamíny a minerální látky. Podobně jako česnek setý obsahuje sloučeninu zvanou alliin s antibakteriálními účinky. Bylina je také bohatým zdrojem vitamínu C. 100 g česneku medvědího obsahuje 150 mg vitaminu C, což je samo o sobě trojnásobkem doporučené denní dávky vitamínu C pro člověka. Flavonoidy obsažené v česneku mají antibakteriální a antivirový účinek, snižují srážlivost krve a pomáhají tak předcházet nemocím srdce a kardiovaskulárním chorobám, navíc pak jako antioxidanty chrání tělo před rakovinou.

Léčba česnekem

Medvědí česnek můžeme použít jako přírodní antibiotikum, močopudný prostředek i mírné projímadlo. Pomáhá při léčbě nachlazení nebo onemocnění horních cest dýchacích. Ozdravuje střevní flóru, léčí infekční průjmy, rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak a prohlubuje práci srdečního svalu. Čistí krev a úspěšně vylepšuje krevní obraz, působí proti plísním a mykóze, střevním bakteriím a parazitům i proti nadýmání. Česnek medvědí je považován za účinný prostředek ke zničení zlatého stafylokoka. Tonizuje oslabený nervový systém a pomáhá při revmatických bolestech.

Někteří lidé mohou být však alergičtí na česnekové silice. Alergické reakce se mohou projevit otokem hrdla nebo dýchacími potížemi, při kontaktu s pokožkou může dojít k jejímu podráždění a zarudnutí. Nadměrné užívání česneku může vyvolat průjem, nadýmání i záněty ledvin.

Pro léčebné účely používáme výhradně čerstvé listy, které sklízíme před rozkvětem, v dubnu až květnu. Usušené lístky ztrácejí na účinnosti. Chceme-li mít v domácnosti celý rok léčivou sílu česneku medvědího, vyrobíme si z něj lihový výtažek - tinkturu. Při sběru dáváme pozor, abychom medvědí česnek nezaměnili s listy jedovaté konvalinky. Medvědí česnek spolehlivě poznáme podle česnekového aromatu, který konvalince zcela chybí.

Medvědí česnek jako koření i zelenina

Jarní lístky a stonky můžeme přidávat do zeleninových salátů, které tak získají pikantní česnekovou příchuť. Drobně nakrájené stvoly použijeme stejným způsobem jako pažitku či petrželovou nať: dáváme je do polévek, nádivek, pomazánek, omáček, slaných palačinek i mletých masových pokrmů.

Sypeme je na chléb s máslem nebo na brambory. Z medvědího česneku a kopřivy lze připravit chutný špenát. Cibulky česneku medvědího můžeme používat místo česneku kuchyňského (setého). Na Zelený čtvrtek, kdy se má podle tradice jíst zelená strava, si můžeme připravit zapečené brambory, proložené nakrájeným česnekem medvědím. Odvážní labužníci mohou také zkusit vyrobit netradiční pesto, kde pro italskou kuchyni charakteristickou bazalku nahradí štiplavým medvědím česnekem.