PVC je všude, vydrží věčnost a jeho výroba je toxická. (James Fish/Velká Epocha)
PVC je všude, vydrží věčnost a jeho výroba je toxická. (James Fish/Velká Epocha)

Polyvinylchlorid, běžněji známý jako PVC nebo jen vinyl, se začal široce používat od poloviny 20. století.

PVC je pevné, odolné proti olejům a chemikáliím, slunečnímu záření, zvětrání a ohni.

Je všude kolem nás. PVC je neuvěřitelně všestranný materiál používaný na lahve, obaly, hračky, stavebniny, lůžkoviny, oblečení, potrubí, izolaci elektrického vedení, imitaci kůže, bytové zařízení a další.

PVC je na třetím místě v celosvětové výrobě i spotřebě plastů. Každý rok se vyrobí přes 33 milionů tun PVC a toto číslo je rok co rok vyšší. Kolem 57% hmoty PVC tvoří chlór, takže vyžaduje méně ropy než mnoho jiných polymerů.

 

Jaký je tedy s PVC problém?

Pro začátečníky, nafta a chlór nejsou zrovna látky o kterých bychom mohli říct, že jsou „zelené“, pokud jde o jejich získávání, rafinaci a vedlejší produkty.

Tak velká část našeho moderního života je založená na naftě, že pokud by se produkce měla náhle zastavit, neutrpěla by jen doprava - ovlivnilo by to každý aspekt našich životů. Opravdu se potřebujeme bránit naší závislosti na fosilních palivech, než budeme nuceni odolávat abstinenčním příznakům.

Z pohlednu životního prostředí je odolnost PVC také jeho zhoubou. Nepodléhá biologickému rozkladu ani se neodbourává. Předměty vyrobené z PVC  si zachovají svou formu po desetiletí a rozpad, k němuž dochází, je jen granulace. Z kusů jsou prostě menší kousky. Zvířata mohou tyto kousky spolknout a plast potom může zablokovat jejich trávicí trakt.

Greenpeace usilovala o zastavení produkce PVC, protože při výrobě a spalování této látky se uvolňuje dioxin. Dioxin je jeden z nejsmrtelnějších jedů vyrobených člověkem a je to kumulativní toxin, což znamená, že zůstává v těle dlouhou dobu a hromadí se v potravinových řetězcích, v největší míře u masožravců - což zahrnuje i nás.

Aby bylo PVC pružné, přidávají se do něj látky, nazývané ftaláty. Studie zvířat ukázaly, že některé z těchto chemikálií mohou způsobovat rakovinu a poškození ledvin a reprodukčního systému. Znepokojující je, že měkké PVC se často používá na výrobu hraček pro malé děti – a ty tak rády strkají věci do pusy. Ftaláty jsou momentálně opravdu zdrojem znepokojení. Americká agentura pro ochranu životního prostředí (U.S. Environmental Protection Agency - EPA) nedávno oznámila sérii opatření.

Často se říká, že žádný jiný plast v průběhu svého životního cyklu, od výroby, přes použití, až po jeho likvidaci, nepředstavují pro životní prostředí a zdraví člověka tak přímou hrozbu, jako PVC. A přece naše poptávka jen a jen stoupá.

 

Recyklování PVC

Kvůli přítomnosti přídatných látek včetně těžkých kovů, jako je olovo a kadmium, je také těžké PVC recyklovat. Po pravdě je PVC považováno za kontaminant v ostatních recyklačních řetězcích. V současné době se recykluje méně než 1% PVC.

 

Jak poznat PVC

Prozkoumejte jakýkoli plastový předmět, který máte doma. Pokud uvidíte „3“ nebo „V“ vylisované do samotného plastu, je to PVC. „3“ se také objevuje uvnitř recyklačního symbolu.

Vždycky jsem si myslel, že recyklační symbol je dobrý znak, ale jak se ukázalo – není to nezbytně tak. Číslo se nemusí objevit uvnitř recyklačního symbolu; může být pod ním, nebo tam logo nemusí být vůbec.  Základním, snadno rozpoznatelným identifikačním bodem je číslo 3 nebo méně obvykle V.

Naneštěstí tam tento vtisk není vždy, takže pokud jste obzvlášť znepokojení, kontaktujte výrobce. A když už budete u toho, vyjádřete vaše obavy ohledně PVC, protože to je dobrý způsob, jak dostat tuto zprávu na vyšší místa.

 

Alternativy PVC

Tohle je těžká otázka. Teď se vyrábí některé nové materiály, které mají většinu kýžených vlastnosti PVC, aniž by ohrožovaly zdraví a životní prostředí. Tyto odbouratelné plasty jsou vyrobené tak, aby se v podmínkách skládky (tma, teplo a vlhkost) rozložily během pár let, aniž by vylučovaly toxické plyny nebo jiné polutanty. V tuto chvíli nejsou tyto druhy materiálů široce dostupné a jsou dost drahé.

Stále jsou ale kolem nás materiály přívětivější k životnímu prostředí, které PVC původně nahradilo. Jsou široce dostupné a cenově přijatelné. Jestli chcete vidět seznam alternativ PVC, podívejte se na webové stránky Greenpeace.

Green Living Tips je online zdroj poháněný obnovitelnými zdroji energie a nabízí širokou paletu tipů, které šetří naší zemi, zelené průvodce, rady a zprávy ohledně životního prostředí, aby pomáhal spotřebitelům a podnikům snížit náklady, spotřebu a dopad na životní prostředí.

Article in English