Památný věnec pro Zhu Jun, jak ho nesli lidé 2. června před okresním soudem v Lingling, kde Zhu zavraždil den předtím tři soudce (foto se svolením občana z Yongzhou a Rádia Svobodná Asie)
Památný věnec pro Zhu Jun, jak ho nesli lidé 2. června před okresním soudem v Lingling, kde Zhu zavraždil den předtím tři soudce (foto se svolením občana z Yongzhou a Rádia Svobodná Asie)

Terčem nedávných smrtelných útoků v Číně se stali soudci. 1. června zastřelil pracovník ochranky v poštovní bance v provincii Hunan tři soudce a o týden později jeden pár v provincii Guangxi pocákal šest soudních úředníků, z nichž tři byli soudci, kyselinou sírovou, čímž jim způsobil různé stupně popálení.  

Tyto dva poslední zločinné akty, zaměřené vůči soudcům, se staly žhavým tématem debat v čínské společnosti a na internetu.
Velká většina online komentářů vyjadřovala s útočníky solidaritu a vinila z útoků soudní nespravedlnost. Napadení jsou vnímány jako zoufalý pokus obyčejných lidí o odplatu; lidí, kteří ztratili naději poté, co byli zklamáni zkorumpovaným soudním systémem.

Zhu Jun (46) z Yongzhou v provincii Hunan byl vedoucím bezpečnostní služby v okresní poštovní bance v Lingling. Dopoledne 1. června 2010 Zhu vkročil do budovy okresního soudu v Lingling ozbrojený samopalem a dvěma pistolemi.
Vyšel do čtvrtého poschodí a vypálil do kanceláře, kde pracovali zaměstnanci soudu. Než si vzal život, usmrtil tři soudce a zranil další tři pracovníky.

Incident se objevil na všech velkých internetových serverech v Číně. Podle internetového ratingu na těchto stránkách projevilo 99 procent komentářů podporu Zhuově akci. Někteří ho dokonce nazývali hrdinou.

Stovky místních obyvatel se následujícího dne shromáždily kolem soudu ve snaze vyjádřit své vlastní rozzlobení nad soudnictvím v Číně. Lidé nesli transparenty se slogany jako „Zhu June, odpočívej v pokoji!“ a „Zhu Jun je hrdina lidu!“.


 
Motiv vražd zpochybňován

Oficiální prohlášení médií o Zhuově motivu vražd zmiňovala, že trpěl nevyléčitelnou chorobou a že byl nespokojen se svým rozvodovým vyrovnáním.

Jiným rozšířeným tvrzením je názor místních občanů, že Zhu investoval do manganového dolu a dostal se do sporu o majetková práva. Zhu podplatil soudce, ale jeho oponent dal soudci částku ještě vyšší, následkem čehož Zhu soudní při prohrál.

Podle časopisu Century Weekly ze 7. června Zhu zanechal poslední vůli, ve které zmiňuje soudní nespravedlnost. Mimo to několik velkých čínských médií, jako Yunna Information Times a Century Weekly přineslo zprávy, že žena jménem Tang Manyun jim prozradila, že v roce 2006 byla unesena její dcera, jejímž pěstounem Zhu byl.

Dcera byla zadržováno tři měsíce, během nichž byla hromadně znásilňována a přinucena k prostituci s více než stovkou „klientů“. Policie v Lingling ale neudělala nic, aby jí pomohla.

Tang řekla, že jí Zhu pomohl dceru najít a později také pomohl sepsat rodině dopisy se stížností. Mnoho lidí proto spekuluje, že Zhuův motiv pro útok na soudce má co do činění s tímto případem.

Rádio svobodná Asie (RSA) informovala, že policie si paní Tang 7. června předvolala a zadržela pro obvinění z rozšiřování pomluv. Také její manžel, pan Jiang byl zadržen.

Jiang pro RSA uvedl, že případ jejich dcery šel k soudu začátkem roku 2007. Z patnácti obviněných dostali dva trest smrti, dva doživotí a další dva 16 a 15 let ve vězení. Jiang prohlásil, že dívka byla znásilněna i některými policisty, kteří ochraňovali ostatní zapletené do případu. Následkem toho bylo několik členů gangu a více než stovka jejich „klientů“ stále na svobodě pod ochranou místní policie.

Podle těchto zdrojů se korupce v soudnictví, kterou Zhu prošel, zdá přesvědčivějším motivem pro útok.

 

Zoufalé kroky

Zatímco případ Zhua a jeho vražd byl mezi národem stále horkým tématem, o týden později, 8. června, přišel další útok, tentokrát v městě Wuzhou v jihovýchodní provincii Guangxi.

Šest soudních úředníků, včetně tří soudců, bylo poleptáno kyselino sírovou při vykonávání soudního rozhodnutí.

V minulosti došlo i k dalším útokům na soudní představitele, poukazujíc na rostoucí frustraci prostých lidí nad korupcí v čínském soudnictví.

14. října 2009 byl ubodán příslušník soudní policie v městě Zunyi v provincii Guizhou. Vrah je stále na úprku.

5. dubna 2006 odpálil zdravotně postižený muž nálož v soudní budově v městě Guangyuan v provincii Sichuan. Zabil sebe a jednoho soudce.

6. ledna 2006 odpálil muž na okresním soudě v městě Minle v provincii Gansu nálož, kterou měl přivázanou k těle. Pět mrtvých a 22 zraněných. Muž byl rozčarován nad soudním rozhodnutím ohledně smrti jeho syna.

V roce 2005 poslal občan z města Yongzhou k soudu balíček s ručně vyrobenou bombou, která zranila jednoho a dalším dvěma způsobila fyzické postižení. Muž byl rozzloben nad rozhodnutím soudu ohledně pracovního úrazu jeho syna.

 

Všudypřítomná soudní korupce

Podle bývalého čínského soudce Grace Li nemá Čína nezávislý soudní systém. Čínská komunistická strana se chová jako instituce nad zákonem.

Předseda soudu musí zároveň mít i post stranického tajemníka soudu a je nad ním dohlíženo úředníky stejné úrovně z Politické a právní komise, patřící pod ústřední výbor Komunistické strany Číny. Financování soudu a rozpočet jsou kontrolovány místními úředníky.
Soudy jsou podle toho podřízené Straně a vykonávají své soudní funkce způsobem, který jim zaručí finanční přežití. Strana za to soudcům dává zelenou k zapojení se do extrémní korupce.

Li uvedl, že soudcové na různých úrovních, stejně jako státní úředníci režimu na různých úrovních, jsou hnáni politickými a ekonomickými zájmy a jsou lhostejní k zájmům a blahu veřejnosti.

S mocí a penězi soudci často odloží spravedlnost stranou. Podplácení je v soudním systému Číny velmi rozšířené a státní úředníci úzce spolupracují, aby chránili své vlastní zájmy.

V posledních letech se stal Nejvyšší soud lidu v Pekingu místem, kam se mnozí žalobci obrací se svými stížnostmi a žalobami. Podle Li je tento soud poslední obranou vůči sociální nespravedlnosti. Až se tato poslední bašta zřítí, stane se soud nejhorším a nejtemnějším místem ze všech. Lidé ve společnosti znevýhodnění jsou přinuceni sáhnout ke krajním opatřením, tj. použít násilí pro boj s násilím. 

„Lidé v Číně nedávným vraždám soudců tleskají, protože jsou rozzuřeni nad všudypřítomnou a nespoutanou soudní korupcí a nedostatkem spravedlnosti,“ dodal Li.

Article in English