Vstup do tábora nucených prací Masanjia v Číně. (screenshot)
Vstup do tábora nucených prací Masanjia v Číně. (screenshot)

Paní Gai Fengzhen (čti Kaj Feng-čen) byla dvakrát uvězněna v čínském pracovním táboře (Ma-san-ťia) v provincii Liaoning na severovýchodě Číny. Nyní se svěřila Velké Epoše se svými zkušenostmi z tábora, kde na vlastní oči viděla, jak umučili k smrti ženu za to, že se odmítala podvolit komunistickým úřadům a vzdát se praktikování duchovní disciplíny Falun Gong.[1]

Podle zprávy Výkonné parlamentní komise pro Čínu Kongresu USA z roku 2008, zvýšila komunistická strana Číny od roku 2007 a zejména v období příprav na olympiádu 2008, objem státních zdrojů, investovaných do potlačování praktikujících Falun Gongu, v rámci celostátní kampaně, kterou proti Falun Gongu vede od roku 1999.

Mezi tamějšími politickými vězni se říká, že správa tábora dostává od vlády deset tisíc yuanů za každého člověka praktikujícího Falun Gong, kterého přinutí, aby se této meditační praxe vzdal. Podle Výkonné komise musí každý státní úřad vykazovat počet zatčených a úspěšně "transformovaných" praktikujících Falun Gongu. Zpráva Komise například popisuje, že v roce 2007 „okres Miyi v provincii Sichuan zaznamenal v rámci nařízeného „tvrdého úderu“ [proti Falun Gongu] 62 zatčení stoupenců Falun Gongu, o 14 z nich může prohlásit, že byli úspěšně transformováni“.

Paní Gai byla do tábora Masanjia podruhé zavřena 7. dubna 2008 za „narušování společenského pořádku". Ve skutečnosti byla v Pekingu zatčena za to, že podávala na úřadech stížnost na vládu. Dostala jeden a půl roku nucených prací.

Během olympijských her v roce 2008 v Pekingu čínské úřady často zatýkaly praktikující Falun Gongu a lidi, kteří si přišli stěžovat, aby jim zabránily v protestech na veřejnosti.

Podle svědectví paní Gai jsou samotky v Masanjii plné praktikujících Falun Gongu a lidí, kteří si šli stěžovat na vládu. „Na samotce nejsou dveře ani okno, žádný otvor pro čerstvý vzduch. Byla jsem na samotce 37 dnů. Byla jsem svědkem toho, jak strážci na samotce mučili jednu praktikující Falun Gongu," vypovídá paní Gai.

V ženských táborech obvykle hlídají dozorkyně a personál ženského rodu. Podle zpráv z Číny od června 2008 však čínské úřady mobilizovaly do ženských pracovních táborů také dozorce a asistenty mužského pohlaví.

„Stalo se to devátého nebo desátého září 2008. Šla jsem v půl desáté večer do koupelny a uviděla strážce, jak mučí dvě praktikující[Falun Gongu]. Slyšela jsem jejich strašný křik, když byly brutálně zbity do polomrtva. Šest strážců mlátilo praktikující jménem Zhang. Opakovaně bodali a vráželi do její vagíny a močové trubice vatové tyčinky a svorky a nedovolili jí jít na toaletu. Ta praktikující umírala."

Posléze šest mužů v bílých rukavicích její tělo odneslo. Nikdo nezná celé jméno té praktikující. Několik z nás vidělo, jak hýbou s tělem. Viděli jsme, jak strážci pohřbívají něco za budovou. Druhého dne jsme viděli, jak vykopávají nějaké krvavé šaty. Byla to uniforma, kterou ta praktikující nosila."

Mučení žen v pracovním táboře

Paní Gai vzpomíná , jak jedné říjnové noci roku 2008 shromáždil kapitán stráže jménem Wang Yanping šedesát praktikujících Falun Gongu a stěžovatelů a řekl jim, že tábor už se v uplynulých dvaceti letech vypořádal s více než tisícem takových, jako jsou oni.

"Strážci dávali praktikujícím šoky elektrickými obušky. Když někteří z nich protestovali proti jejich zacházení hladovkou, dozorcům to bylo jedno. Když přišli na kontrolu z vyšších úřadů, strážci praktikující krmili násilím. Otevřeli jim ústa poševním zrcátkem, což praktikujícím často vylomilo zuby. Pak je pevně přivázali k „posteli mrtvých"[2]. V důsledku dlouhodobé nemožnosti jakéhokoliv pohybu se praktikujícím udělaly na těle a někdy i na zadní části hlavy proleženiny."

Podle výpovědí vězňů, kteří se dostali z vězení na svobodu a z vyšetřování OSN, bylo zaznamenáno na sto způsobů mučení, které je v čínských věznicích na politické vězně používáno. Metody zahrnují postupy jako jsou bití, roztahování nohou a rukou, „postel mrtvých", „tygří lavici", vrážení předmětů do intimních oblastí a mnohé další.[3]

Jiná svědkyně, čínská žena jménem Lu Xiujuan (Lu Siou-ťüan), byla uvězněna ve stejné době jako paní Gai. Podle její výpovědi, kterou se odvážila poskytnout, ji strážci mnohokrát věšeli do vzduchu za pomoci provazu přivázaného k jejím poutům. Po celé hodiny jsem se nemohla pohnout. Poté, co mě spustili na zem, jsem se pomočila. Kvůli mučení jsem zvracela hodně krve a mnohokrát jsem omdlela. Pořád mám ještě jizvy," vzpomíná paní Lu na mučení ve vězení.

Když mě mučili elektrickými obušky, viděla jsem nafialovělé jiskry. Moje kůže byla spálená a smíchaná s krví. Polévali mě ledovou vodou. Měla jsem popáleniny na zádech a nemohla jsem si ani lehnout," uvedla Lu ve své výpovědi.

Otrocká práce

Paní Gai také ve své výpovědi uvádí, že pracovní tábor Masanjia spolupracoval s různými výrobci oblečení. Dílna pro mykání[4] bavlny je nejdůležitější a přitom nejšpinavější. „Platili mi šest yuanů (asi 18 Kč) za dokončení jednoho pracovního úkolu. Nebyla tam žádná ochrana proti prachu a museli jsme pracovat od pěti od rána do deseti večer. Moje prsty se svraštily a pokřivily. Musela jsem na vlastní náklady vyhledat doktora," říká Gai. Pokud nebyla kvóta dokončena, museli prý vězňové pracovat až do půlnoci.

Úřad pro dozor nad lidskými právy a živobytím (Civil Rights & Livelihood Watch) 4. června 2010 podle podrobné informace o počtech vězňů a nucených pracích v táboru Masanjia: V táboře jsou čtyři skupiny, z nichž každá má 200 až 300 vězňů. Každá skupina musí denně vyrobit 900 plášťů (policejní pláště složené ze tří částí). V období od května do prosince 2009 jedna ze skupin čítající přibližně dvěstě vězňů vyrobila 40 000 kusů policejních plášťů a jiného oblečení.

„V den, kdy jsem byla z Masanjie propuštěna, jsem se domů skoro plazila, protože jsem byla spíše mrtvá nežli živá," popisuje svůj stav paní Gai. Abych se dožádala spravedlnosti, šla jsem si stěžovat jak na místní úřady, tak do Pekingu, od Lidového shromáždění až po Lidovou prokuraturu."

Jeden ze stranických tajemníků z okrsku Tiexi ve městě Shenyang paní Gai podle jejích slov sdělil, že jestli někoho zažaluje, půjde do vězení navždy. „Řekl mi, že státní propagační materiály jsou pro čtení cizincům a pro vymývání mozků Číňanům. Varoval mě, že případ nikdy nevyhraji."

Zatímco Gai pobývala v táboře, její rodiče zemřeli v důsledku duševního tlaku, který jim přineslo uvěznění Gai a jejího manžela. Její manžel byl rovněž odveden do pracovního tábora za to, že se dožadoval svých práv na státních úřadech. Kvůli mučení, které si v táboře prožila, došlo k deformaci jejího těla, přetrvávají problémy s ledvinami a srdcem, vykazuje vysoký krevní tlak a z mučení a námahy má vysunutou ploténku. Vykazuje také obtíže při zvedání hlavy.

Z výpovědi paní Gai vyplývá, že pracovní tábor Masanjia má jak ženské tak mužské oddělení. Na každém oddělení jsou podle ní mezi zloději, prostitutkami, drogově závislými, vrahy a jinými vězni zadržováni také praktikující Falun Gongu. V ženském oddělení je pět set vězeňkyň. Jedna skupina čítá okolo dvou set vězňů, z nichž 160 je praktikujících Falun Gongu a 40 až 50 jsou lidé, kteří si šli stěžovat na vládní úřady.

Související témata: Čína, lidská práva

Article in English


[1] Falun Gong patří mezi takzvaný čchi-kung - východní metody zušlechťování těla a mysli. Obsahuje pět energetických cvičení a vede cvičence ke kultivaci charakteru a životu podle morálních principů. Největší důraz klade škola Falun Gong na tři morální principy Pravda (čínsky Zhen), Soucit (čínsky Shen), Snášenlivost (Ren). Při takzvané převýchově v pracovních táborech se následovníci Falun Gongu odmítají vzdát těchto principů a přijmout komunistickou ideologii.

[2] Postel mrtvých je mučící lavice, kterou vězeňští dozorci přezdívají „postel smrti“ viz. také kniha čínského právníka Kao Čsenga Za Čínu spravedlivější - (Podkapitola - Otevřený dopis prezidentovi HU Jintaovi, premiérovi WEN Jiabaovi a mým spoluobčanům)

[3] Výpovědi svědků o sexuálních deviacích a mučení vězeňských stráží viz. také kniha čínského právníka Kao Čsenga Za Čínu spravedlivější - (Podkapitola - Otevřený dopis prezidentovi HU Jintaovi a premiérovi WEN Jiabaovi)

[4] Mykání je rozvolňování textilního materiálu za pomoci ostrých hrotů až na jednotlivá vlákna. Během mykání se uvolňují a vylučují nečistoty a část krátkých vláken. (Zdroj: wikipedie)