Americká letadlová loď USS George Washington se má zúčastnit vojenského cvičení USA a Jižní Koreje. Zde při plavbě Atlantickým oceánem 28. září 2002. (Foto: U.S. Navy/Photographer's Mate 3rd Class Summer M. Anderson)
Americká letadlová loď USS George Washington se má zúčastnit vojenského cvičení USA a Jižní Koreje. Zde při plavbě Atlantickým oceánem 28. září 2002. (Foto: U.S. Navy/Photographer's Mate 3rd Class Summer M. Anderson)

Soul, Jižní Korea - Plánované vojenské cvičení Spojených států a Jižní Koreje v Žlutém moři vyvolalo ostrou kritiku Pekingu, který tvrdí, že Čína může USA v operaci nahradit a také, že „bude považovat přítomnost americké letecké lodi za 'cvičební cíl'".

Společné vojenské manévry USA a Jižní Koreje byly oznámeny v červnu jako protiopatření vůči údajnému potopení jihokorejské válečné lodi Cheonan Severní Koreou. Při incidentu zahynulo koncem března 46 námořníků. Čína opakovaně vyslovila svůj nesouhlas se společným cvičením.

Článek v čínském vládním deníku Global Times s názvem „USA musí za provokování Číny zaplatit " praví: „...Nervozita na čínské straně bude obrovská, pokud americká letecká loď vstoupí do moře spojujícího korejský poloostrov a Čínu. Pokud za toto 'dobrodružství' USA nezaplatí teď, bude platit v budoucnu."

Mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí, Qin Gang, během tiskové konference 22. června prohlásil, že Peking je plánovaným vojenským cvičením USA a Jižní Koreje „velmi znepokojen".

Čína podle Ma Xiaotiana, zástupce náčelníka štábu z Čínské lidově osvobozenecké armády (ČLOA), vůči manévrům namítá kvůli „značné blízkosti u čínských teritoriálních vod."

ČLOA provedla ve Východočínském moři koncem června a začátkem července vojenské cvičení s ostrou municí, během něhož byly spatřeny dvě čínské válečné lodě, jak proplouvají mezinárodními vodami mezi japonskými ostrovy Okinawa a Miyako. Uvedla to jihokorejská televizní stanice Arirang.

6. července citovala jihokorejská tisková agentura Yonhap mluvčího jihokorejského štábu, Lee Bung-wooa, který prohlásil, že „společné vojenské cvičení bude provedeno poté, co Bezpečnostní rada OSN zahájí akci proti Severní Koreji." Lee také poznamenal, že „cvičení kvůli nátlaku Pekingu zrušeno nebude."

Korejská média oznámila, že tři americké jaderné ponorky ze 7. flotily se vynořily v přístavech v asijsko-pacifické oblasti. USS Michigan v Pusanu v Jižní Koreji, USS Ohio v Subic Bay na Filipínách a USS Florida v Diego Garcia, britském teritoriu v Indickém oceánu. Rovněž americká letadlová loď USS George Washington operující z domovského přístavu v Japonsku je připravena vyrazit k vodám u Jižní Koreje.

Article in English