Eurotrialog Mikulov 2010. (Kateřina Šebelová/ Velká Epocha)
Chor vážskych muzikantov - Eurotrialog Mikulov 2010. (Kateřina Šebelová/ Velká Epocha)

Zatímco Brnem tento víkend duněly motocykly Velké ceny, o několik desítek kilometrů dál, v Mikulově, se atmosféra nesla ve zcela jiném rytmu. Letošní dvanáctý ročník festivalu Eurotrialog Mikulov 2010 nabídl vyváženou hudební směs napříč žánry a rozhodně nezklamal, spíše naopak...

 

Eurotrialog - takřka rodinný podnik

Od pátku 13. do neděle 15. srpna 2010 byla v Mikulově slyšet nabídka toho nejlepšího, co nejen česká hudební nezávislá scéna nabízí. Zazněla přehlídka hudby etnické po underground, rock, ska, folk nebo elektroniku. Ke slyšení byly také těžko hudebně uchopitelné projekty na pomezí jazzu, šansonu nebo nezvyklých kombinací všech možných i nemožných stylů. Ve spojení s atraktivním prostředím města Mikulova, bylo možné strávit čas na takřka rodinném festivalu v příjemné atmosféře a s dobrou muzikou, která je vhodnou alternativou přelidněným mainstreamovým festivalům.

 

Pátek třináctého? Smůlu přineslo snad jen počasí...

Festivalová pohoda - Eurotrialog Mikulov 2010. (Kateřina Šebelová/ Velká Epocha)
Festivalová pohoda - Eurotrialog Mikulov 2010. (Kateřina Šebelová/ Velká Epocha)

Ve večerních hodinách v pátek byly ke slyšení zajímavosti, které ač nejsou hrané v běžných rádiích, mohou mile překvapit. Zahajovali Helemese, kteří nabídli prvním zvědavcům solidní večeři v podobě folku, šansonu a pub - rocku. Následovaly netradiční převážně zahraniční projekty, jako Cro Magnon nebo Songs from Utopia.

Zahrála legenda slovenského undergroundu Chor vážských muzikantov a precizní elektronikou rozpálili posluchače Midi Lidi. Recesi do mikulovského dění vnesli rozverní Traband a populární brněnský banjoband Poletíme? Pak se však spustil déšť, který ale rozhodně nedokázal odradit diváky, aby uslyšeli výborné legendární Plastic People of The Universe v plné kráse, kteří patřili ke šperkům páteční produkce.

 

Sobota - ska, cimbálový rocknroll a Už jsme doma

Cimbaliband - za cimbálem sedí cimbálový Chuck Berry - Eurotrialog Mikulov 2010. (Kateřina Šebelová/ Velká Epocha)
Cimbaliband - za cimbálem sedí cimbálový Chuck Berry - Eurotrialog Mikulov 2010. (Kateřina Šebelová/ Velká Epocha)

V sobotu patřili k zajímavostem Navigatorgong z Polska, kteří předvedli takřka meditační projekt v rytmu perkusí, gongů, bubnů v šamanském rytmu. Zaujala i holandsko- česká formace Wotienke, založená na ženském zpěvu balancující na hraně mezi jazzem, šansonem a rockovou alternativou. Tradičně pobavil písničkář Jiří Dědeček se skupinou Úterý se svým křehkým punkem a publikum rozpálili a roztančili Fast Food Orchestra s našlapaným repertoárem v rytmu ska.

Následoval objev roku elektronická formace Kazety, která byla milým překvapením večera. Venku v čajovém stanu za značného zájmu diváků proběhla Slam Poetry, tedy neotřelý způsob, jak uchopit autorský přednes poezie, zazněla i lekce beatboxu. Mezi zlaté hřeby večera patřilo vystoupení skupiny Už jsme doma (UJD), kteří k oslavám 25. výročí svého vzniku přizvali legendu saxofonistu Jindru Dolanského a představili novou desku. Saxofonová show Dolanského v kombinaci s klasickým zvukem UJD byla opravdu lahůdkou sobotního večera.

 

Skupina Sto Zvířat - Eurotrialog Mikulov 2010. (Kateřina Šebelová/ Velká Epocha)
Skupina Sto Zvířat - Eurotrialog Mikulov 2010. (Kateřina Šebelová/ Velká Epocha)

Párty pokračovala vystoupením populárních Sto zvířat, kteří brázdí svojí ska produkcí pódia už dvacet let a pořád baví. Za vydatné dešťové přeháňky zahráli maďarští Cimbaliband, kteří představili divokou směsici maďarského a balkánského folklóru, jazzu, klasiky a rocken ´rollu. Cimbalista Balázs Unger předvedl, že i se zavázanýma očima dokáže zahrát zběsilé cimbálové sólo, a ne nadarmo se mu přezdívá cimbálový Chuck Berry.

Pomyslnou tečkou bylo vystoupení mezinárodního souboru All Star Refjúdží Band, který sdružuje hudebníky z Číny, Arménie, Kurdistánu, Slovenska a Švýcarska. Vznikl tak originální hudební projekt jedenácti hudebníků, který snoubí rap, ska, dixieland, dechovku, čínskou operu a arménsko-kurdský folklór. Výborná závěrečná show plná energie a barevnosti jak hudební tak i vizuální. Vtipné, vyčerpávající, osobité...

Kromě hlavního programu v amfiteátru bylo součástí festivalu vystoupení Moniky Načevy s Justinem Lavashem, koncert Kuzmich Orchestra na nádvoří Ditrichštejnské hrobky nebo bigbeatové divadlo Big Beat Othello v obřím sudu na zámku. Eurotrialog Mikulov 2010 nabídl mnoho hudebních zážitků a doufejme, že i po další roky zůstane stálicí na poli nezávislé hudby.