SUPERZDRAVÁ: Černá rýže je dokonce lepší zdroj antioxidantů, než jsou borůvky a ostružiny. (Jordan Sim/Flickr.com)
SUPERZDRAVÁ: Černá rýže je dokonce lepší zdroj antioxidantů, než jsou borůvky a ostružiny. (Jordan Sim/Flickr.com)

Za nejlepší zdroj antioxidantů byly dlouho považovány borůvky, nedávno ale bylo objeveno, že černá rýže obsahuje antioxidantů ještě víc.

Podle zářijové zprávy, sepsané vědci z Univerzity v Lousianě, obsahuje pšenice antokyaninové antioxidanty, které jsou podobné těm zjištěným v borůvkách a ostružinách.

Přestože jsou pro naše zdraví prospěšné, mohou být borůvky a ostružiny poměrně drahé. Černá rýže je mnohem levnější alternativou, jak tělu antioxidanty dodat.

Ve starověké Číně byl určitý druh černé rýže přezdíván „zakázaná rýže", protože ji jedli jen šlechtici a pro běžný lid nebyla dostupná.

„Pouhá jedna lžíce otrub z černé rýže obsahuje více zdraví prospěšných antioxidantů antokyaninu, než bylo zjištěno ve lžíci borůvek, za to je tam ale méně cukru, více vlákniny a antioxidantů vitamínu E," řekl ve svém prohlášení Zhimin Xu, pomocný profesor na Katedře potravinářských věd, Lousianské státní university zemědělství v Baton Rouge v Lousianě.

Xu analyzoval černou rýži, která vyrostla na jihu Spojených států, a dodává, že ji výrobci potravin mohou použít do produktů podporujících zdraví, jako jsou cereálie, chléb, sušenky a další. Zvýší se tím nutriční obsah potravin.

„Pokud jsou pro podporu zdraví používány bobulovité plody, proč by to nemohla být také černá rýže a otruby z ní?" ptá se Xu. „Hlavně otruby z černé rýže by mohly být unikátním ekonomickým materiálem pro zvýšení konzumace zdraví prospěšných antioxidantů."

Antioxidanty antokyaninu jsou obsaženy také v jahodách, červených grepech, červené cibuli, červeném zelí, šťávě z červeného pomeranče, bobulí acai, lilku, třešních a v černém rybízu.

Tyto typy antioxidantů jsou považovány za bojovníky proti rakovině, srdečním chorobám a dalším zdravotním problémům. Přesto ale není dostatek důkazů, jestli nás mohou antioxidanty antokyaninu zbavit volných radikálů, které naše tělo produkuje..

Xu také dodává, že barevná škála pigmentu, který je obsažen v černé rýži, se může pohybovat od černé až po růžovou a může být využit jako alternativa do umělých potravinářských barviv. Xu dále uvádí, že umělá barviva jsou spojována s rakovinou a dalšími zdravotními problémy.

Černá rýže se používá hlavně v Asii pro dekoraci potravin, na nudle, suši a puding. Xu dodal, že farmáři z Lousiany se o pěstování černé rýže zajímají a že obyvatelé Spojených států by měli její využití uvítat.

Article in English