20100928_gunsnroses_ed_vill
Frontman skupiny Guns N'Roses Axl Rose. (Flickr.com/Ed Vill)

Praha, 28. října – Zaplněná hala O2 arény přivítala v pondělí večer americkou rockovou skupinu Guns N'Roses. Tato skupina fanoušky přivítala se svým posledním předloňským albem a se svojí pro Čínu nepohodlnou písní „Chinese Democracy“. První originální studiové album za 17 let 'Chinese Democracy' vypustila rocková skupina Guns N'Roses do celého světa až na Čínu, kde tamější úřady zakázaly prodej tohoto alba kvůli jeho názvu.  

Není to poprvé, co čínské úřady zakročily proti západním hudebníkům. Ministerstvo kultury také například zpřísnilo kontroly pro kapelu Bjork během vystoupení v Pekingu, protože v písních podporovali Tibet.

Hlavní frontman skupiny Axl Rose, který je častým návštěvníkem Číny, ponechal název alba „Chinese Democracy“ kvůli jeho údajné libozvučnosti. Jenže to porušuje pravidla stanovená ministerstvem kultury v Číně, které zakazuje slovo "demokracie", ať už je použit v názvu pro nějakou hudbu, knihu nebo film v pevninské Číně. Před slovem demokracie mají čínští cenzoři strach.

„Není to nutně pro nebo proti Číně. Jen to symbolizuje, že v Číně je teď jedna z nejvíce despotických vlád ve světě. A máme to štěstí žít ve svobodné zemi. A tak v přemýšlení o tom mě to prostě naštvalo, a tak jsem napsal tuto písničku,“ uvedl Rose.

Čínské státní noviny Global Times, publikovaly článek s titulkem: „Americká verze alba skupiny jedovatě útočí na Čínu“, v článku byly uváděny slovní spojení jako „popisky alba ze západu jsou součástí západního spiknutí" „chtějí uchopit a kontrolovat svět pomocí demokracie jako pěšáka" a že „album obrací své kopí na Čínu." Nicméně nikdo z ministerstva kultury se k albu už nevyjádřil.

Píseň podle něj byla napsána o náboženském pronásledování v Číně. Tato skladba obviňuje čínskou vládu z toho, že z příznivců duchovní víry Falun Gong [1] udělala obětní beránky. Falun Gong pochází ze školy buddhismu, a je tak pro čínský ateistický komunistický režim stejně jako Tibeťané, křesťané a jiné víry nepohodlný. V písni se zpívá: „Můžou za to Falun Gong, oni můžou znát konec a vy nemůžete vydržet.“ Později zpívá jako by mluvil přímo na čínské úřady: „Myslíte si, že to máte všechno zamčený uvnitř, a když to prorazí všichni budou umírat/ Pak půjdete domů do kobky/ Potom.. nyní si kopete cestu zpět do pekla..Vaší velkou stěnou skály se pronásledujete sami.“

Před představením titulní skladby poprvé v roce 2001 na novoroční show v Las Vegas řekl davu Axl Rose, jako jediný původní člen Guns N 'Roses, s cílem přispět k čínské demokracii, že k napsání skladby byl inspirován po shlédnutí Scorseseho filmu Kundun o dalajlámovi.

Toto nové album je v Číně zakázáno prodávat, a čínští fanoušci nemohou album koupit ani na iTunes. Čínský největší internetový portál Baidu.com zablokoval slova „Čínská demokracie“ ve svém vyhledávači. Podle zpráv AFP Čína také zablokovala přístup na webové stránky ChineseDemocracy.com.

Sehnat toto album není pro čínské fanoušky ale úplně nemožné. Den před vydáním alba mohli uživatelé internetu poslouchat 14 stop tohoto alba na serveru MySpace, kterému bylo uděleno povolení k vydání skladby na internetu jeden den před celým vydáním alba. Podle zdroje v Šanghaji vyhledávání slov "Čínská demokracie" na Googlu a YouTube v Číně zobrazil výsledky pro nové album.

20100928_axl_roses
Frontman skupiny Guns N'Roses Axl Rose. (Flickr.com/Ed Vill

Vydání alba „Čínská demokracie“ po téměř patnácti letech práce přijalo mýtický nádech. Na album se čekalo dlouhou dobu a při práci nastala ve skupině spousta změn a dalších komplikací pro jeho vydání. Lidé čekali na tento disk velmi dlouho a termín "čínská demokracie" se stala v hudebním průmyslu žargon pro velmi očekávané album, které nikdy nedostane propuštění do světa. 

Takže když Guns N 'Roses v na konci roku 2008 oznámili, že čínská demokracie byla dokončena  a bude vypuštěna do světa, tak všichni včetně čínských fanoušků byli zvědaví, co rockový král 80. let Axl Rose vytvořil.

Guns N 'Roses patří v Číně, co se týče západní hudby, mezi nejvíce uznávané a respektované kapely. Tato skupina má v Číně také nejvíce svých napodobitelů. Když čínská televize CCTV vysílala pořad o nejlepších rockových kapelách všech dob, tak se v roce 2007 Guns N 'Roses umístili na 8. místě. Deník Wall Street Journal navíc zmiňuje, že jejich legendární album z roku 1987 Appetite for Destruction se stalo masivním hitem v Číně během pro-demokratického hnutí studentů v Číně na konci 80. let.

Takže cenzura posledního alba skupiny, které jsou v Číně věnované nesčetné webové stránky, je pro fanoušky obrovským neštěstím. Neštěstí je to také pro samotnou skupinu, protože nejvíce svých posluchačů má právě v Číně. A tak se vydávají pirátské verze alba, které jsou k dispozici v pirátských hudebních obchodech. Wall Street Journal píše, že album lze snadno nalézt na internetu v Číně pod slovy "Čínská Democraxy" nebo "Chi Dem". Tyto slova používají Číňané místo skutečného názvu z obav, že budou sledovaní vládou.

Není moc pravděpodobné, že si Axl při vybírání názvu pro album uvědomil hloubku paralely mezi čínskou demokracií a názvem alba. S názvem tohoto alba byl tak slovu demokracie v Číně přiřazen další význam a čínský lid tak čeká na svůj hluboko ukrytý dlouhotrvající sen - vymanit se z okovů totalitního čínského režimu. Čínská demokracie již není přízrak, ale spíše něco, co je nyní velmi reálné, něco co můžou lidé slavit ve většině světa, ale co stále viditelně chybí v Číně, ale co také pravděpodobně velmi brzy nenastane, pravděpodobně však ne dřív, než padne tamější režim. Do dnešního dne vystoupilo z komunistického režimu v číně asi 80 miliónů Číňanů.

S vydáním alba „Čínská demokracie“ chtěl možná Axl Rose ukázat lidem ve světě fakt, že pokud budou na něco trpělivě dlouho čekat, dost dobře se toho jednou dočkají.

Velkaepocha, The Huffington Post


Související články:

Guns ‘N Roses neházejí flinty do žita

Chinese Democracy: fanoušci dávají Axlově politice za pravdu

Vychádza „Chinese democracy“, najdlhšie nahrávaný album skupiny Guns N´ Roses

Guns and Roses - fenomén Čínské demokracie


[1] Falun Gong patří mezi takzvaný čchi-kung - východní metody zušlechťování těla a mysli. Obsahuje pět energetických cvičení a vede cvičence ke kultivaci charakteru a životu podle morálních principů. Největší důraz klade škola Falun Gong na tři morální principy Pravda (čínsky Zhen), Soucit (čínsky Shen), Snášenlivost (Ren). Při takzvané převýchově v pracovních táborech se následovníci Falun Gongu odmítají vzdát těchto principů a přijmout komunistickou ideologii.