Vzácný plod - kokos. (wikimedia/Rimshot)
Vzácný plod - kokos. (wikimedia/Rimshot)
Kdybyste měli na výběr, jak se zbavit akné, vybrali byste si nanoampule plněné kyselinou laurovou, které se aplikují zlatými nanočásticemi přímo do blány problematické bakterie akné? Nebo byste si zvolili kokosový olej a nechali pracovat přírodu?

Kyselina laurová je jen jedna z antibakteriálních, fungicidních a antivirových složek kokosového oleje, který mimo to obsahuje také další látky příznivé pro vaši kůži - kyselinu kaprinovou a vitamín E. Někdo se tedy může ptát, proč by si člověk vybral léčbu, při které se užívá nanočástic, které dopraví do těla jen část přírodní látky (kokosového oleje), když může použít přímo danou látku se všemi jejími přínosy.

Přestože se nanočástice nyní užívají k aplikaci léčiv do určitých částí těla, jejich dlouhodobé vedlejší účinky nejsou probádány.

Na stránkách Acne.org sdílelo 28 lidí své zkušenosti s užíváním nerafinovaného, extra-panenského, bio kokosového oleje.

Akné, velmi dobře známé skoro všem teenagerům, je zanícení mazových žlázek, většinou na obličeji. Zdá se protichůdné na mastnou pokožku dávat olej a mnoho lidí váhá nad jeho užitím právě z tohoto důvodu. Ale poté, co ho vyzkoušeli, byli příjemně překvapeni, jak byla jejich pleť normálnější.

Ne všichni měli akné - někteří měli suchou pokožku či ekzém - ale většina z nich jen získala, přestože každý volil jinou metodu aplikace. Někteří si omyli obličej a aplikovali trochu oleje, nebo napařili obličej či počkali pár minut a setřeli jej z tváře. Jiní jej nechali působit přes noc.

Citlivost na olej se také u každého z nich značně lišila. Čtyřem lidem se akné po použití kokosového oleje zhoršilo, ale většině přinesl olej patrné zlepšení.

Přínosy, které uvedli, byly vedle vyléčení akné také hojení jizev, zmenšení pórů a mizení vrásek. Obecně řečeno kokosový olej celkové zdraví pokožky zlepšil.

Přestože akné se výrazně zlepšilo či zahojilo ve 21 případech, některým vyskočily milia (bílé pupínky), a tak přestali olej užívat. Jeden z nich čekal celé dva týdny, než se mu zahojily. Ostatní to pojali jako detoxikaci kůže a nechali pupínky, aby se zahojily samy.

Několik lidí považovalo za nevhodné dávat olej na obličej, alespoň ze začátku, a tak jej aplikovali na nohy, paže, ruce a chodidla. Ty, co olej na obličej používat mohou, potěší, že na rozdíl od některých krémů a olejů, kokosový olej nedráždí oči. Někteří se rozhodli olej jíst nebo pít - od 2 až po 6 lžic denně, v pyré, na zmrzlině, v polévce nebo jen tak.

Média bohužel zpravidla kokosový olej nepropagují. Jeden člověk měl akné 25 let, než objevil jeho účinky. U dalších to bylo 12 nebo 7 let.

Kokosoý olej je velmi mastný a lesklý, když se aplikuje poprvé, což všichni uvedli jako nevýhodu. Ne všechny to odradilo, a tak si po večerní sprše potřeli celé tělo, zabalili se do flanelového pyžama a šli spát; ráno se probudili s hebkou pokožkou.

Olej je v pevném skupenství do 26 stupňů Celsia. Při vyšších teplotách zkapalní. Většina lidí objevila, že malý kousek vydrží poměrně dlouho. Protože je netoxický, může být aplikován denně, dokonce i několikrát.

Stránka „Recenze na kokosový olej" se zaměřuje hlavně na kokosový olej a akné, ale své zkušenosti sdílelo i hodně lidí s jinými kožními problémy. Podívejte se na: Coconutdiet.com/skin_health.htm.

Kokosový olej může být největším přítelem anebo nepřítelem dermatologa. Za nějaký čas začnou lidé doporučovat olej svým kamarádům, a protože není na předpis, dermatologové se možná budou muset ohlížet po novém zaměstnání.


Čtěte také:

Kokos: Největší přítel člověka