20110105-goldberg
Dr. Goldberg 22. prosince diskutoval a odpovídal na otázky ohledně odběrů orgánů a transplantací v Číně doktorce Daně Churchill, mluvčí organizace Lékaři proti nuceným odběrům orgánů (DAFORH) v jižní Kalifornii. (Velká Epocha)

TORRANCE, USA - Dr. Eric J. Goldberg se už od roku 2006 zabývá zprávami o nelegálních odběrech orgánů. Tehdy se zúčastnil transplantační konference v Bostonu. Nyní pracuje jako ředitel lékařského výzkumu významné mezinárodní společnosti pro klinický výzkum.

Dr. Goldberg 22. prosince diskutoval a odpovídal na otázky ohledně odběrů orgánů a transplantací v Číně doktorce Daně Churchill, mluvčí organizace Lékaři proti nuceným odběrům orgánů (DAFORH) v jižní Kalifornii. Jedná se o neziskovou organizaci založenou lékaři s cílem informovat lékařskou komunitu a veřejnost o zjištěních ohledně neetických a ilegálních odběrů orgánů. Organizace pořádala jak diskusi, tak následnou tiskovou konferenci.

Dr. Goldberg absolvoval Temple University ve Filadelfii. Praxi se věnoval na Floridě a zároveň byl docentem na lékařské fakultě. Přes 25 let se specializoval na transplantace ledvin a jater a nyní po celém světě řídí klinické testy v oblasti transplantací a antiimunitních léčiv.

Zaměstnavatelem Dr. Goldberga je velká britská farmaceutická společnost, a právě ta obdržela pozvání, aby výzkum klinických testů prováděla v Číně. Poté, co doktor zvážil současný stav transplantační chirurgie v Číně, nejen že pozvání odmítl, ale také svého zaměstnavatele přesvědčil, aby pro výzkum vybral zemi jinou. Zároveň požádal, aby jeho zaměstnavatel nebyl jmenován, jelikož v rozhovoru mluvil pouze sám za sebe.

Dr. Goldberg říká, že s výzkumem v Číně měl několik problémů: „Je to můj dojem, jako transplantačního chirurga a klinického výzkumníka. Na transplantační konferenci v Bostonu v roce 2006 jsem se dozvěděl o některých pochybných praktikách v Číně."

Diskuse o transplantaci

Dr. Goldberg se zmínil o klinických testech transplantačních léků a změnách mezinárodního protokolu ohledně provádění takových výzkumů v zahraničí.

„V tom, kde transplantační léky testujeme, se odehrály velké změny, od Severní Ameriky až na východ, včetně Balkánu, Indie a Číny. Protože tamní počet obyvatel je obrovský a úroveň dovednosti v oblasti transplantační chirurgie tam za posledních pár let došla z doby temna až na úroveň poměrně pokročilou, mohou se teď porovnávat se západem," říká doktor.

Goldberg. „Nové léky také můžeme zkoušet s méně předpisy, které nás omezují."

Právě zde vidí jeden z problémů. Protože požadavky na testy nejsou tak přísné, výsledky testů mohou mít mezery, a když se lék dostane na trh, nemusí plně doložit všechny jeho negativní účinky.

Co se týče čekacích lhůt na transplantace v různých zemích, Dr. Goldberg říká: „V USA to s transplantačním turismem vypadá takhle: pokud jste na seznamu čekatelů na játra, existuje 85 procentní šance, že pacient - čekatel [kvůli nedostatku dárců] zemře."

„Mám všechny důvody věřit, že právě jedním z míst, kam Američané mohou jet pro orgány, je Čína. Někdo na dialýze bude právě teď v USA čekat na orgán 3 - 5 let. Pokud kontaktujete Čínu, průměrná čekací doba je jeden týden."

Na otázku, kolik těl by bylo zapotřebí, aby mohl být vhodný dárce k dispozici do týdne, nebo i do měsíce, Dr. Goldberg odpovídá: „Potřebovali byste tisíce a tisíce pacientů - dárců, přes 100 000 lidí. Čekací lhůta na játra je v USA až 7 let. V Číně je čekací doba 1 měsíc."

„V Číně je ten problém, že počet transplantací orgánů za použití odsouzenců na smrt představuje jen velmi malou část celkového počtu transplantací. Ta čísla prostě neodpovídají." Aby byl totiž odpovídající orgán nalezen tak rychle, musely by být desítky tisíc potenciálních dárců už připraveny.

Transplantace je lukrativní byznys

„Podívejte se na ta čísla," pokračuje Goldberg. „62 000 dolarů za transplantaci ledviny, 130 000 dolarů za játra a srdce a 30 000 za transplantaci rohovky. Oni v Číně ty lidi vraždí. Na mé úrovni výzkumu jsou jejich [čínské vlády] hlavní motivací peníze."

„Asi před 10 lety došlo ke změnám ve financování nemocnic v Číně, což je zhruba ta doba, kdy v Číně prudce vzrostl počet transplantací orgánů. Transplantace orgánů jsou lukrativní."

Cílem je Falun Gong

Goldberg říká, že prostudoval všechnu literaturu od právníků Davida Matase a Davida Kilgoura a došel k závěru, že tato obvinění jsou oprávněná. „Proč by měli být cílem lidé, kteří se věnují Falun Gongu? Podle toho, co Kilgour a Matas píší, byli označeni za ‚nepřátele státu‘ a jsou to lidé bez statutu občana a bez práv, a tak je mohou používat k čemukoli, co stát uzná za ekonomicky vhodné. Falun Gongu se věnuje 70 až 100 milionů lidí a desítky tisíc jsou vězněny v pracovních táborech a věznicích po celé Číně. Nedostane se jim žádného legitimního soudního procesu nebo právního zastoupení. Jsou jedinou skupinou, která ve vazbě prochází pravidelnými tělesnými prohlídkami a vzorkováním tkáně."

Co se týče osudu lidí, vybraných k odběru orgánů, říká: „Ačkoli to zní příšerně, anesteziolog zastaví ventilátor a oběť zemře. Podle rozhovorů, které Kilgour a Matas zaznamenali, jsou pak těla odnesena do krematoria a spálena."

„Mám tenhle problém: Pokud se to ve skutečnosti neděje, je na čínské vládě, aby ospravedlnila světu, kde bere všechny ti lidi, aby transplantace poskytovala do týdne nebo do měsíce," říká Dr. Goldberg.

Zdá se, jak zmiňuje, že v Číně dochází k jakémusi perverznímu sbližování „vědy, zákona a politiky". „V Číně je to divoký západ. Je to neprozkoumaná oblast. Myslím, že jít do Čínské lidové republiky [kvůli výzkumu v oblasti transplantace orgánů] je právě teď špatný nápad," míní.

Protože jsou pochybné jak vědecké aspekty, tak zdroj orgánů, společnost s jeho hodnocením situace souhlasila a testy v Číně provádět nebude.

Dr. Goldberg říká, že před obchodováním s Čínou varuje každou společnost, se kterou přijde pracovně do styku, a celou řadu již úspěšně přesvědčil. „Vraždění lidí kvůli orgánům je zjevně na stejné úrovni, jako holocaust a mnoho dalších genocid," dodává.

Article in English

Související články:

Do Číny pro ledvinu? Ne, pokud jste z Kanady

Světový transplantační kongres ve Vancouveru se dotkne i nelegálních transplantací v Číně

Cenný svědek odebírání orgánů vězňům v Číně čelí deportaci z Evropy

Transplantace: David Kilgour - zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze