Nekalé praktiky pohánějí ilegální obchod s orgány v Číně. (Televize NTD)
Nekalé praktiky pohánějí ilegální obchod s orgány v Číně. (Televize NTD)

Aby našel klienty, potloukal se Cchaj Šao-chua před odděleními dialýzy největších pekingských nemocnic. Jako zprostředkovatel prodeje ledvin na divokém čínském trhu s orgány měl na starosti hledat příjemce, zatímco další broker, jeho kolega, sháněl dárce. Když dárce prošel zdravotními testy, Cai za 400 jüanů (asi 1 000 Kč) připravil zfalšované dokumenty.

Cchaj, nyní zkompromitovaný zprostředkovatel orgánů, který se rozhodl vyložit karty, čínskému týdeníku Týden v životě vysvětlil, že příjemce platí za ledvinu mezi 110 000 a 120 000 jüany (280 - 305 tisíc Kč). Každý z účastníků - tedy oba kšeftaři a dárce - dostanou třetinu z této ceny.

Broker říká, že i když on sám už se před nemocnicemi nepotuluje, protože byl u soudu obviněn z ilegálního zprostředkovatelství, jemu podobné dohazovače najdete v Pekingu u každé nemocnice. Je to veřejné tajemství. „Každý zprostředkovatel nebo zprostředkovatelka má svůj vlastní revír a nemá dovoleno podnikat jinde, nicméně zprostředkovatelé si často mezi sebou vyměňují informace nebo zdroje."

Cchajův příběh je zběžným nahlédnutím do bezcharakterního světa transplantačního průmyslu v Číně, kdy si hráči mastí kapsy paděláním dokumentů a unášením zdráhajících se dárců.

 

New Evidence Helps Organ Harvesting Case

 

Podle čínských předpisů pro transplantaci lidských orgánů mohou orgány darovat pouze sezdaní partneři a někteří blízcí příbuzní. Cai měl na starosti falšováním dokumentů daný vztah prokázat, i když tam ve skutečnosti žádný nebyl.

Závažný nedostatek legitimních dárců orgánů v Číně znamená, že nezákonný obchod s orgány jenom bují. Důkazy ze dvou nezávislých studií napovídají tomu, že od roku 2000 byla pro účely odebírání orgánů popravena řada z milionů praktikujících Falun Gongu, kteří se nachází v čínských věznicích a pracovních táborech. Studie odhadují, že z tohoto zdroje pochází 40 - 50 tisíc transplantovaných orgánů.

Ztracená ledvina

Chu Ťie je 26letý mladík, který se vzbudil bez levé ledviny. Jeho příběh široce publikovala čínská média.

Chu přišel v hazardu o 24 tisíc jüanů (asi 61 tisíc Kč) a jeho věřitel po něm chtěl splátku do dvou měsíců. Když Chu uviděl online reklamu nabízející slušnou odměnu za darování ledviny, rozhodl se, že zprostředkovatele kontaktuje. Domluvili se na ceně čtyřiceti tisíc jüanů (101 tisíc Kč).

Chu odcestoval do Šan-tungu, kde se měli setkat. Zprostředkovatel ho vzal do nemocnice na zdravotní prohlídku. Tam po něm nechtěli ani průkaz totožnosti, ani jeho jméno. Dohazovač byl s nemocnicí domluvený a přiváděl klienty každý druhý den, psalo se v článku hongkongského týdeníku Next Magazine.

Po vyšetření vzal zprostředkovatel Chua do města Lin-fen v provincii Šan-si, aby se setkali s příjemcem ledviny. V tu chvíli dostal mladý muž strach, ale zprostředkovatel mu sdělil, že už je pozdě: utratili na jeho prohlídku a cestovní výdaje všechny peníze a nehodlají bez kusu jeho těla odejít.

Tři gorily, které měl broker sebou, zatáhly 6. ledna Chua do malé nemocnice na venkově, kde ho uspaly a někdo mu vyjmul jednu z jeho ledvin.

„Den po operaci jsem se ocitl sám v nemocnici. Někdo mi nechal na mobilu zprávu, že na můj účet bylo převedeno 27 tisíc jüanů. Také mě varovali, abych to nikomu neříkal," citoval Chua Next Magazine.

Poté, co začala média celý příběh rozpitvávat, úřady oznámily, že případ vyšetřují.

Article in English

 

Související články:

Vyšetřovací zpráva Kilgoura a Matase - Krvavá sklizeň

Krádeže lidských orgánů politickým vězňům v Číně nenecháme zamést pod koberec

Transplantace: David Kilgour - zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze