20100603-cina-hongkong-upominka-masakr-tiananmen-
Fotografie z průvodu z 30. května 2010, který se konal v Hongkongu jako vzpomínka na oběti masakru na Náměstí nebeského klidu 4. června. (Li Ming/Velká Epocha)

Poslanci Parlamentu ČR a katolický biskup Václav Malý odsuzují násilné potlačení lidového povstání na náměstí Nebeského klidu (známého také jako náměstí Tchien-an-men — pozn. redakce) v Pekingu, ke kterému došlo právě před 22 lety.

„Je to sice přes 20 let, ale pro nás všechny to tehdy byla velmi šokující událost — představa, že někdo je opravdu schopen s tanky vyjet do protestujících studentů nám připadala zcela nemožná," prohlásil poslanec Marek Benda.

„Tak já si myslím, že to samozřejmě bylo obrovské povstání lidí a jak se k nim režim zachoval, tak bych řekl, že to je absolutní projev právě rizí totality," sdělil poslanec Stanislav Polčák.

 

Video poskytla Televize NTD

„Ten masakr, který se udál na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989 je černou skvrnou na moderních dějinách Číny, je to veliká ostuda, že tehdy vláda si nevěděla jiné rady, než násilím potlačit přirozenou touhu především studentů po svobodě spolčování, po svobodě slova...," biskup Václav Malý.

Podle poslanců Stanislava Polčáka a Marka Bendy v Číně nedošlo ke zlepšení lidských práv nejen pro demokratické aktivisty, ale ani pro další skupiny a jednotlivce.

„Po jisté snaze ukazovat světu tu hezčí tvář kolem olympiády a kolem světové výstavy se zdá, že spíše dneska ty represe sílí znovu, že prostě představitelé demokratické, ani ne opozice, ale jen kritiků, jsou zavíráni a mizí, místní lokální protesty jsou potlačovány, Falun Gong nebo křesťané jsou dále pronásledováni. Necítím, že by se něco v posledních letech zlepšilo," řekl Marek Benda.

„Tak těžko mluvit o posunech k lepšímu, když jedna strana zemi vládne. Já myslím, že to je právě projev totality, kdy chce ovládnout člověka jako celého, nenechat mu žádnou individuální svobodu a je to vlastně opozice proti demokracii," dodal Polčák.

Biskup Václav Malý se domnívá, že by se čínská společnost neměla nechat ukolébat ekonomickým růstem: „Komunistická strana v Číně už není žádná strana s idejemi, to je pouze mocenská páka, která chce držet moc ve svých rukou a řídit směrování Číny do budoucnosti. Těžko radit, protože to je složitá země, ale je třeba více rozvíjet občanské iniciativy a stále tedy vytvářet tlak ze zdola, tlak, který především míří k větší svobodě, k větším občanským svobodám a respektování občanských práv a protože pokud tento tlak bude trvat, tak věřím, že časem i ta atmosféra v Číně se změní, protože zatím většina společnosti je ukolébána tím ekonomickým růstem. Je dobře, že více lidí dnes má živobytí, že má vyšší životní úroveň, ale životní úroveň v otroctví ještě neznamená, že člověk může plně rozvíjet své lidství."

Desetitisíce lidí se letos v Hong Kongu zúčastnily průvodu, který připomněl 22. výročí masakru studentů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Hong Kong je dnes v podstatě jediným místem v Číně, kde mohly být oběti ze 4. června 1989 oficiálně uctěny.