Od masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu uplynulo k 4. červnu 2019 už 30 let. Čínská vláda však i dnes stále mlčí a necítí potřebu omluvit se, nebo se k masakru přiznat.

16. květen 1989 klíčovou postavou přípravného výboru byl student biologie na pekingské univerzitě Peng Rong.
16. květen 1989: klíčovou postavou přípravného výboru byl student biologie na pekingské univerzitě Peng Rong. Inicioval protestní kampaň a po masakru byl uvržen do vězení. Na této fotografii je vidět, jak řídil hladovku na námětí. V ruce drží megafon a dává svým „skautům" příkazy. Na tričku má slogan: ‚We Shall Overcome'. (Foto: 64memo.com)

Je to už 30 let, co v srdci Pekingu, na náměstí Nebeského klidu, stříleli vojáci do bezbranných demonstrantů nebo je přejeli tanky, a přesto je v Číně vzpomínka na „Tiananmen" pořád ještě tabu.

Masakr na náměstí „Tiananmen" dne 4. června 1989 v Pekingu byl krvavým ukončením pokojného hnutí za větší svobodu. Zpočátku vše vypadalo jako smuteční shromáždění za zesnulého bývalého generálního tajemníka strany a reformátora Hu Yaobanga, který byl v roce 1987 sesazen. Jeho sesazení vyvolalo řadu demonstrací za demokracii a za reformy na historicky významném náměstí v Číně v délce zhruba šesti týdnů.

Peking, 4. června, náměstí Tiananmen: pokojné hnutí je krvavě potlačeno

 

20110621_tiananmen2
4. květen 1989: studenti nesou transparent s nápisem:  ‚Haló, pane demokracie!’ Foto: 64memo.com
22. dubna 1989 pochodovali studenti v počtu kolem 100 000 na náměstí Tiananmen, aby se zúčastnili pohřbu reformátora Hu Yaobanga, a současně podali petici ministerskému předsedovi Li Pengovi.

Požadavky studentů byly spíše skromné: více svobody slova, větší ekonomická svoboda a boj proti korupci. To nadšení mladých lidí však nakazilo ostatní a začali se k nim přidávat i dělníci. Místní lidé je zase zásobili potravinami. Tak se demonstrace rozrostly na úctyhodný počet s více než milionem zúčastněných ze všech společenských vrstev. Vedení Komunistické strany Číny povolalo vojsko a během šesti týdnů bylo kolem Pekingu rozmístěno více než 200 000 vojáků. V noci ze 3. na 4. června dostali vojáci rozkaz k přesunutí tanků na náměstí Tiananmen a k zahájení střelby do bezbranných demonstrantů. 

 

Tiananmen Square Massacre

 

Čína: 38. armáda odmítla v roce 1989 masakrovat studenty

 

Žádné veřejné doznání

20110621_tiananmen3
18. duben 1989: u památníku mučedníků na náměstí Nebeského klidu drželi studenti transparent s nápisem: „Svoboda & demokracie přinesou osvícení “. Velký portrét Hu Yaobanga je obklopen věnci, které přinesli lidé z mnoha univerzit k uctění jeho památky. Foto: 64memo.com
Oficiální počet obětí na životech na náměstí Tiananmen odhadla čínská komunistická strana na 200 až 300 obětí, z nichž mělo být 23 studentů. Podle neoficiálních zpráv však byl počet daleko vyšší a pohyboval se mezi 800 až 3 000 obětmi na životech.

 „Matky z Tiananmen" je název skupiny 127 matek a dalších příbuzných obětí masakru, kteří se celé roky snaží domoci veřejného vyšetření této události a také žádají na vládě omluvu. Tato skupina v nedávno zveřejněném dopise oznamuje, že jeden pracovník z bezpečnosti vyhledal v letošním roce několikrát jednoho jejich člena. Byla mu nabídnuta finanční částka jako „odškodnění za 4. červen na náměstí Tiananmen". Rodina to však odmítla.

 

20110621_tiananmen4
18. květen 1989: vojenští policisté z policejní školy také podporují studentské hnutí. Foto: 64memo.com
Čínská vláda se dodnes zdráhá převzít za tyto vraždy na náměstí Nebeského klidu zodpovědnost a velitele zásahu nebo pachatele pohnat před soud.

Komunistický režim nejdříve zdůvodňoval toto krveprolití jako oprávněný zásah proti „kontrarevolučním živlům". Později to přehodnotil a zmírnil na „politické nepokoje".

Mluvčí čínské vlády zdůraznil, že události kolem 4. června 1989 byly již uzavřeny. „Ohledně politických turbulencí, které se udály v minulém století koncem osmdesátých let, tuto kapitolu již komunistická strana i vláda uzavřela", sdělil novinářům mluvčí ministerstva zahraničí Hong Lei.

Místo toho by pozornost měla být zaměřena na ekonomický vývoj posledních tří desítek let, řekl Hong Lei a zdůraznil, že se v Číně u 1,3 miliardy lidí změnil život k lepšímu. „To nemůže být nikdy zpochybněno lidmi ani slovy", řekl Hong Lei a dodal, že „čínský lid (dnes) požívá ty nejlepší podmínky lidských práv, které kdy v Číně existovaly."

Jak se v Číně uctívá památka na Tiananmen

O plánovaných akcích k uctění památky obětí ze 4. června se objevilo několik zpráv. Podle rádia „Free Asia" se v Šanghaji pokoušela skupina asi 200 lidí uspořádat vzpomínkovou akci v městském parku, avšak celá skupina byla vzápětí rozehnána policií. Dle sdělení účastníků byla policie předem informována a všechny vchody do parku uzavřela.

20110621_tiananmen5
18. květen 1989: dítě, které otec nese na ramenou, drží nad hlavou transparent s nápisem:  „Podpořte studentské hnutí!“ Foto: 64memo.com
Další skupina protestujících ze Šanghaje cestovala koncem května do Pekingu v naději, že se připojí k větší skupině v hlavním městě, která měla „vzpomínkovou slavnost na 4. červen" organizovat, sdělilo rádio Free Asia.

Dle sdělení rádia Free Asia bylo několik stovek aktivistů zatčeno v Tianjinu a Shijiazhuangu, když se pokoušeli dostat do Pekingu. Bezpečnostní síly měly své hlídky na všech důležitých cestách vedoucích do hlavního města.

Tehdy bylo po masakru zatčeno několik set lidí. Nejméně pět z nich sedí ve vězení dodnes, což je 22 let. Jiang Yaqun, Miao Deshun, Yang Pu, Chang Jingqiang a Li Yujun se nacházejí ve věznicích v Pekingu.

Mezinárodní reakce  

20110621_tiananmen6
19. květen 1989: studenti držící hladovku před vládními úřady v Šanghaji s kopií sochy Svobody. Foto: 64memo.com
K 22. výročí masakru na náměstí Nebeského klidu se mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner dožadoval „propuštění všech, kteří byli v minulých měsících zatčeni, zmizeli nebo mají domácí vězení". Tyto činy v Číně jsou neslučitelné se všeobecně uznávanými právy, pokračoval.

Také Čínu vyzval k propuštění všech, kteří dodnes pykají za pokojnou účast na protestech ze 4. června 1989 na náměstí Tiananmen. 

 

„Vyzýváme čínskou vládu, aby se zodpovídala veřejnosti za usmrcené, vězněné nebo zmizelé občany a aby okamžitě přestala pronásledovat osoby, které se zúčastnily demonstrací, jakož i rodiny obětí masakru," řekl Toner v prohlášení.

Apeloval na čínskou vládu, aby „chránila všeobecná lidská práva všech státních občanů, včetně těch, kteří projevují své politické názory mírumilovně".

V Hongkongu očekávali 150 000 lidí, kteří si zapálením svíček připomenou 22. výročí masakru na náměstí Tiananmen.

Germany

 

20110621_tiananmen1
19. květen 1989: zpívající mládež z Pekingu je na cestě k náměstí Nebeského klidu. Chtěla svým entuziasmem podpořit stávkující studenty. Foto: 64memo.com
20110621_tiananmen7
19. květen 1989: zpívající mládež z Pekingu je na cestě k náměstí Nebeského klidu. Chtěla svým entuziasmem podpořit stávkující studenty. Foto: 64memo.com
20110621_tiananmen8
19. květen 1989, 4 hodiny ráno: na náměstí se bez ohlášení objevili  Zhao Ziyang a současný ministerský předseda Číny Wen Jiabao. Navštívili studenty, kteří pořád ještě drží hladovku. Zhao Ziyang byl právě vedením Strany pokárán a v tomto okamžiku je bezmocný. Foto: 64memo.com
20110621_tiananmen9
19. duben 1989: studenti stávkovali vsedě před živou zdí policistů, hlídajících hlavní sídlo komunistické strany. V noci policie studenty násilím zahnala, což opět vyvolalo několik protestů. Foto: 64memo.com
20110621_tiananmen10
22. dubna 1989: studenti z různých pekingských univerzit se zúčastnili vzpomínkové slavnosti na Hu Yaobanga. Na fotografii jsou studenti z univerzity pro veřejné právo a správu. V pozadí je vidět Huův obraz. Foto: 64memo.com
20110621_tiananmen12
Velká demonstrace 27. dubna 1989 v Pekingu. Foto: 64memo.com
20110621_tiananmen11
23. duben 1989: studenti věší plakát s vyjádřením podpory stávkujícím na pekingské univerzitě. 27. dubna se konal protestní pochod proti úvodníku z 26. dubna. Tohoto pochodu se zúčastnilo více než milion studentů a obyvatel města, což se nepředpokládalo. Čínský úřad vlády byl donucen znovu vše promyslet a zabránit násilnému potlačení. Na transparentech pochodujících bylo možno číst:  „Ať žije demokracie, ať žije čínský lid!“ „Ať žije integrita komunistické strany!“ Tento dlouhý pochod 27. dubna byl odpovědí na úvodník z 26. dubna v  „People's Daily“, který obvinil studenty s konspirace proti komunistické straně.  Foto: 64memo.com
 
Článek byl aktualizován 5. června 2019