20110721_falun_gong
Praktikující Falun Gongu se shromažďují ve Washingtonu, aby zvýšili povědomí o pronásledování v Číně a žádali podporu od americké vlády. (Dai Bing/The Epoch Times)

 

Tuidang je čínský název pro hnutí na zřeknutí se Čínské komunistické strany (ČKS), které vyzývá lidi, aby i oni učinili krok ke svobodné Číně. Hnutí odstartovalo roku 2004, kdy Velká Epocha začala publikovat sérii redakčních článků s názvem Devět komentářů ke komunistické straně, které popisují bezohlednou povahu a historii ČKS.

Na Devět komentářů zareagovali nejdříve jednotlivci dopisy redakci, ke kterým se začaly přidávat tisíce a pak miliony dalších prohlášení odmítajících komunistickou stranu v Číně. Lidé se v prohlášeních zříkají svého členství v ČKS a jejích přidružených organizacích (svazáci a pionýři). Tuidang od doby svého vzniku inspiroval k vystoupení ze strany téměř 100 milionů Číňanů.

 

Krvavá historie

20110721_falun_gong2
Čínský demokratický aktivista Wei Jingsheng promlouvá 15. července na shromáždění ve Washingtonu. „Tohle je zásadní bod v dějinách,“ okomentoval počet lidí, kteří vystoupili z Čínské komunistické strany a který brzy dosáhne 100 milionů. (Alex Ma/The Epoch Times)

Za 62 své vlády spáchal největší totalitní režim na světě mnohé zločiny proti vlastním lidem. Dr. Charles Lee, mluvčí Globálního centra pro vystupování z Čínské komunistické strany, uvedl, že režim své občany pronásleduje už od doby, kdy se dostal k moci. Nejznámějšími kampaněmi byly Velký skok dopředu a Velká kulturní revoluce, které proběhly v 60. a 70. letech a při nichž zahynulo mnoho intelektuálů, věřících lidí i obyčejných občanů.

Když se vojenské tanky roku 1989 převalily přes těla nevinných studentů protestujících na Náměstí nebeského klidu, Číňané ztratili naději na demokratické reformy své vlády,“ vysvětluje Lee a dodává: „V průběhu dějin zabila ČKS tolik lidí, že toto číslo předčí počet obětí obou světových válek.“

Lee má s těmito zločiny osobní zkušenost. V letech 2003 – 2006 byl mučen v čínské vazbě, když jej navzdory jeho americkému občanství zatkli po příletu do země pro podezření, že se snaží narušit propagační kampaň strany proti Falun Gongu. Na jeho záchranu byla spuštěna mezinárodní kampaň „Zachraňte Charlese“.

„Žádáme všechny ty, kteří už z ČKS vystoupili, aby urychlili rozklad strany tím, že pomohou vystoupit svým čínským spoluobčanům,“ prohlásil na mítinku Lee.

Během akce zaznělo i odsouzení některých čínských státníků, jako bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina. Na toho byly ve více než dvaceti zemích podány žaloby pro spáchání genocidy za jeho roli při pokračující perzekuci duchovní meditační disciplíny Falun Gong. Ta se stala terčem nenávistné kampaně před 12 lety.

 

Nový začátek

Dnes se setkáte s vyhlášeními o vystoupení z ČKS jak na ulicích Číny, tak na internetu. Lidé se začínají ozývat proti utlačování ze strany vlády a změnu režimu podporují. „Lid v Číně se probouzí. Sami jsme se rozhodli, že naše děti už otroky ČKS nebudou,“ prohlásil k tomu Biaoqiao Tang, mluvčí disidentské strany Prozatímní vláda Číny.

„Tohle je zásadní bod v dějinách. Jsem rád, že s k tomuto hnutí přidávají i mladí lidé. Chystají se velké změny,“ okomentoval demokratický aktivista Jingsheng Wei fakt, že  počet Číňanů, kteří stranu oficiálně zavrhli, brzy dosáhne sto milionů.

Kromě čínských mluvčích svou podporu projevil i zástupce vietnamské komunity Dr. Quan Nguyen či američtí politici.

small_United_Kingdom