Dnešní pozůstatky Osireonu. (wikimedia/Olaf Tausch)
Dnešní pozůstatky Osireonu. (wikimedia/Olaf Tausch)
Za jednu z nejstarších kamenných památek v Egyptě je považována stavba Osireion.

Jde o stavbu, pro kterou vědci dosud nenašli vhodné vysvětlení. Nikdo nezná její účel ani důvod, proč je v její konstrukci zabudováno tak velké množství hmoty.

Prastará stavba byla vybudována z gigantických kamenných kvádrů dopravených z velkých vzdáleností. Vnitřek budovy tvoří dvacet pět metrů dlouhý a dvanáct metrů široký podstavec z mohutných dlaždicových kvádrů.

Při okraji delších stran podstavce jsou dvě řady sloupů, každá z nich sestává z pěti masivních žulových monolitů přes tři a půl metru vysokých o průměrné váze asi 100 tun. Mezi sloupořadím jsou dva malé bazény.

Podstavec je obklopen tři metry širokým a tři a půl metru hlubokým vodním příkopem. Za vnějším okrajem vodního příkopu je asi metrový ochoz a následuje sedm metrů široké obvodové zdivo, v němž se po celé délce nachází sedmnáct komůrek vysokých necelé dva metry.

Obrovité překlady a mohutné kamenné desky tvoří střechu budovy.

Půdorys masivní stavby. (wikimedia)
Půdorys masivní stavby. (wikimedia)

K vytvoření budovy bylo nezbytné obrovské úsilí, avšak účel této masivní stavby zatím stále ještě není jasný. Český experimentální vědec Miroslav Provod si však myslí, že byla stavba Osireionu vybudovaná v místě silné energetické koncentrace v prostoru řeky Nilu. Podle něj možná sloužila k akumulaci statické elektřiny, která se hromadila ve hmotě horniny a vodě v příkopu a vodních bazénech uvnitř.

Podle Provoda je Osireon dílem obdivuhodných technických znalostí dávných kultur, jenž umožnily budovat stavby fungující jako lázně s ozdravným účinkem.

„Manipulací s množstvím vody v příkopu by se dala regulovat energetická hodnota celé stavby,“ míní Provod. Promyšlené uspořádání a vzájemné působení prvků stavby mohlo podle Provoda zajistit ozdravný účinek vody v bazénech a vnitřních komůrkách. „Sedmnáct malých komůrek, umístěných v obvodovém zdivu, mohlo fungovat jako energetická posilovna… a v bazénech měli neustále k dispozici ozdravný účinek vod,.“ říká Provod.

Zdroj: miroslavprovod.com

 

Čtěte také:

Záhadné vodní stavby II. - jeruzalémský rybník

Záhadné vodní stavby III. – pahorek v indickém městě Mohendžo-daro

Záhadné vodní stavby IV – potok Quebrada de Lavapatas

Záhadné vodní stavby V. – pyramida Akapana