Je bohatství dar nebo prokletí ?  Záleží na tom, jak s ním naložíme.

Pan Zhou Guangfu býval nejbohatším mužem v Chongqingu. (The Epoch Times)
Pan Zhou Guangfu býval nejbohatším mužem v Chongqingu... (The Epoch Times)

Možná si říkáte, jak vynikající by bylo stát se multimilionářem. Avšak být bohatým, zdá se, není tak jednoduché, zváště pokud žijete v Číně.

Vezměte si jako příklad průmyslníka Li Haicanga, který byl v lednu roku 2003 zastřelen zezadu do hlavy svým starým přítelem. Nebo čínského podnikatele Yun Quanmina, který byl v září 2005 unesen z práce a pohřben zaživa.

Tyto dva případy se mohou jevit jako krajně extrémní, ale nejde o jediné případy podivných úmrtí milionářů a miliardářů, kteří v Číně  trpí vysokým stupněm úmrtnosti, podobným, jaký byl statisticky zjištěn u čínských policistů.

Ze 72 multimilionářů a miliardářů zemřelo v posledních osmi letech 19 z nich na následky nemoci a celkem 53 jich zemřelo v důsledku nepřirozených příčin.

V období mezi úmrtím průmyslníka Li Haicanga a úmrtím podnikatele Ding Minglianga v červnu tohoto roku v důsledku rakoviny ve věku 52 let spáchalo 17 čínských multimilionářů a miliardářů sebevraždu, 15 jich bylo zavražděno, 14 odsouzeno k trestu smrti a 7 zemřelo při nehodě.

Státní deník Southern Daily uvedl: "Po prozkoumání příběhu za každým úmrtím si uvědomíte, že tato skupina lidí je křehčí, než je obecný průměr, protože má větší ambice a je pod větším tlakem."

Podle posledních součtů má Čína okolo 60 000 multimilionářů s čistým jměním větším než 100 milionů yuanů (15.5 milionů USD), což odpovídá 0.00045 procentům z celkového množství obyvatel Číny.

Mezi lety 2008 a 2010 přišli o život téměř dva z každých 10 000 multimilionářů s čistým jměním větším než 100 milionů yuanů. Multimilionáři se umístili na druhém místě za nejnebezpečnější profesí v pevninské Číně, kterou je práce u policie, jež má poměr tří úmrtí na každých 10 000 policistů.

Za poslední rok a půl je stupeň úmrtnosti milionářů na vzestupu.

Ti kteří spáchali sebevraždu, jíž sešlo 23,6 procent milionářů, se často oběsili, někteří se předávkovali drogami a někteří se zabili skokem z budovy nebo se utopili. Čínský podnikatel Jin Libin spáchal letos v dubnu sebevraždu ve svém voze. Průměrný věk všech sebevražedníků je 50 let. 

Patnáct dalších, kteří odpovídají 20,8 procentům ze všech úmrtí, zemřelo v průměrném věku 44 let, a to následně po střetech se svými zaměstnanci, obchodními partnery, či únosci, kteří požadovali výkupné. Čtrnáct dalších bylo odsouzeno k trestu smrti za zpronevěru, korporační podvod či opakovaný únos někoho.

Dokonce i u těch, kteří zemřeli následkem nemoci, byl průměrný věk pouze 48 let, přičemž nejmladšímu bylo 37 let a nejstaršímu 59. Téměř polovina z nich zemřela na kardiovaskulární onemocnění a sedm z nich na rakovinu.

Zdravotní expert Ding Chunsheng poukázal na ironii jednoho z největších zpravodajských portálů v Šanghaji Eastday.com, který uvedl: "Průměrná délka života lidí v Číně překročila 70 let, životy multimilionářů a miliardářů však končí výrazně dříve."

English