20110806_somalsko
Tajemnice Generálního tajemníka OSN pro koordinaci humanitární pomoci Valerie Amosová.(Televize NTD)

Valerie Amosová, tajemnice Generálního tajemníka OSN pro koordinaci humanitární pomoci varuje, že více než 12 milionů lidí v Africkém rohu je ohroženo hladomorem. Situace v regionu je nejhorší za posledních 60 let.

Video poskytla nezávislá televizní stanice Televize NTD

„12.4 milionu lidí v Keni, Etiopii, Somálsku a Džibuti je ohroženo a potřebuje pomoc. Celá situace se přitom dále zhoršuje. Ani ne před dvěma týdny byl hladomor ve dvou regionech Somálska. Bohužel zde dochází k odezvě, hladomor se šíří jako lavina a dnes jej registrujeme v asi pěti nebo šesti regionech Somálska. Desítky tisíc lidí zde již zemřely a stovky tisíc jsou ohroženy. To má samozřejmě dopad na celý region," sdělila Amosová.

Amosová popisuje několik příběhů rodičů, kteří byli nuceni opustit své děti: „Je nemožné představit si, co teď prožívají matky, které musí opustit své potomky, jenom aby se mohly dostat do bezpečí, pocity opuštěných sirotků v uprchlických táborech, nemocných a podvyživených, bez jakékoli budoucnosti a naděje. Tyhle záběry a příběhy nás musejí probudit. Připomínají nám, proč bychom měli vynaložit maximální úsilí ke zmírnění tohoto utrpení. Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom tuto krizi zastavili ještě v počátku."

Amosová reaguje na kritiku OSN za to, že s varováním před krizí otálela: „Náš systém včasné výstrahy zafungoval - už minulý rok jsme upozornili na nebezpečí a žádali jsme o pomoc ve výši 1.6 miliardy dolarů na vyřešení celé situace."

Amosová nyní především apeluje na další dárce: „K dnešku potřebujeme dalších asi 1.4 miliardy dolarů. A potřebujeme je co nejdříve."

20110806_somalia2_osn
Somálka podáva svoje podvyživené detí pracovníkovi misie Africkej únie. (UN photo)
Podle varování OSN hrozí nyní hladomor celému jižnímu Somálsku. Lepší distribuci pomoci brání především nestabilní situace v zemi způsobená islámskými militantními skupinami, které v zemi operují.

„Samozřejmě, jsme připraveni převzít za situaci zodpovědnost. Kapacity na to máme. Bohužel situaci velmi komplikují různé ozbrojené skupiny a bojůvky, které nám naznačují, že v zemi nejsme vítáni. Snažíme se vyjednávat a tak situaci změnit," uvedla Amosová.

 

Související články:

SOMÁLSKO: Mogadišo je už slobodné, z mesta vyhnali povstalcov