Tipy na hudební festivaly s ´géniem loci´

Festival Beseda u Bigbítu. (Michal Hluchý)
Festival Beseda u Bigbítu. (Michal Hluchý)

Léto už se sice pomalu chýlí ke konci, ale dobré kultury a letních festivalů je v nabídce stále hodně. Inspirací, kam stojí za to zajet a kde na vás čeká zajímavá atmosféra i kvalitní muzika, může být tento článek.

Nedávno jsem s přáteli prožila festival Beseda u Bigbítu. Hudební přehlídka někde v Horňácku poblíž Hroznové Lhoty mě lákala svou zajímavou produkcí, dlouholetou tradicí a místem. A opravdu, pódium přímo naproti slunečnicovému poli, stánek s kávou a přátelská atmosféra udělaly svoje. Beseda u Bigbítu se svou 19tiletou tradicí pro mě byla příjemným zpestřením léta.

 

Festival Beseda u Bigbítu. (Michal Hluchý)
Festival Beseda u Bigbítu. (Michal Hluchý)

Jeden z organizátorů akce, Petr Lukeš, mě seznámil s tradicí festivalu a načrtnul, jakou funkci v národopisně proslulé oblasti Horňácka má: „Žánrová rozmanitost, génius locci areálu a přátelská atmosféra patří mezi hlavní přednosti festivalu. Také  nekomerční a poctivá dramaturgie a práce dobrovolníků, kteří svou práci přenáší do celkové atmosféry akce. Festival přináší do regionu něco nového, rozšiřuje obzory lidí, ať už místních nebo ostatních, a je takovou platformou pro setkávání a vzájemné obohacení.“

Diváci si letos mohli poslechnout koncert kapely Dva, Lenku Dusilovou, hubební projekt Neruda či brněnské My death cat, Jazzastepu z Velké Británie, Longital (SK/CZ) nebo Etna Kontrabance z Polska.

 

Eurotrialog v Mikulově

Podobně příjemných festivalů do konce léta můžete stihnout ještě několik, hned dalším lákadlem může být třeba Eurotrialog v jihomoravském Mikulově.
„Jó v Mikulově tam bylo krásně. Dobrá společnost na podiu, dobrá společnost v hledišti, pivo také dobré... To se to pak hraje, to se to poslouchá!“  vzpomíná na stránkách festivalu Michal Němec ze skupiny Jablkoň.

Jižní Moravu, hudbu, víno, ženy a zpěv, to vše si můžete užít už tento víkend. V prostředí městského amfiteátru vás čekají hlavní hvězdy festivalu a v ulicích města vás překvapí doprovodný program, jako ten na terase Ditrichštejnské hrobky. Nemluvě o malebných procházkách mezi vinohrady nebo židovskou čtvrtí. Lákadly letošního ročníku jsou třeba Vltava, Dva, bigbítové Dybbuk či Islandští Árstíðir.

Eurotrialog Mikulov: vstupné 350/550,- Kč 

 

 

Hrady a hudba spolu ladí

V rámci série koncertů s názvem Hradologie, která letos proběhla už na několika českých pevnostech, vás může zlákat představa příjemného koncertu v jedinečném prostředí českých a moravských hradů. Tento víkend, 19. 8., přichází na řadu hrad Dalešice (Vlasta Redl, Zoo a Jan Kalousek), ke konci srpna potom hrad Veveří v Brně s obdobným programem.

Hradologie: vstupné 330/410,- Kč

Ale nejen organizátoři Hradologie rádi spojují hudební zážitek s tajemnou atmosférou středověkých staveb. Například poslední ze série hudebních akcí s názvem České hrady můžete prožít ve Valticích. 26.-27. 8. na zámku zahrají Tatabojs, Kašpárek v Rohlíku,  Kryštof nebo Sunshine.

České Hrady: 250-450,- Kč 

 

Pro fajnšmekry

Zajímavou perličku v letních festivalech přichystali organizátoři Muah!festivalu v Brně. V opět atraktivním prostředí medláneckého letiště se milovníci elektronické hudby mohou 27. 8. dočkat druhého pokračování série Muah!festivalů a i tentokrát se vzácnou návštěvou ze zahraničí. Jako headlineři se v sobotu večer představí Julius Steinhoff a Bigfish&BBK. Letnímu večeru nebude chybět ani voňavá káva, letní limonády nebo venkovní gril. Nálada podvečerního letiště s výhledem do otevřené krajiny vás okouzlí.

Muah!festival: 100,- Kč