Česko je na tom z pohledu zadluženosti ostatních zemí v EU s hodnocením celkem dobře. Americká ratingová agentura STANDARD & POOR´S dokonce 24. 8. 2011 zvýšila rating České republiky o 2 body z A na AA-, což je 4. nejlepší možné hodnocení.

Česká národní banka, drží téměř 65% českého dluhu. (Mohamed Yahya/ flickr.com)
Česká národní banka, drží téměř 65% českého dluhu. (Mohamed Yahya/ flickr.com)

Přesto je Česko kritizováno nikoliv za výši dluhu, ale za tempo jeho zvyšování. Na vině jsou stále deficitní rozpočty a také to, že v posledních 15 letech nedokázaly vlády hospodařit s vyrovnaným nebo přebytkovým rozpočtem. Přebytek rozpočtu ve výši 7,23 miliard Kč se naposledy podařil vládě Václava Klause v r. 1995.

Ekonomičtí odborníci již delší dobu upozorňují na neřešené problémy ve sféře veřejných financí. Jedná se hlavně, a to z pohledu jak vlády, tak i nás daňových poplatníků, o některá nejen nepopulární opatření, ale i o opatření, která mohou nepopulární opatření změkčit a z dlouhodobého hlediska i zcela eliminovat. Změna penzijního systému, odstranění korupce a daňových úniků, fungující právní systém, efektivní a průhledná státní správa a tak dále.

Struktura českého dluhu, který se dělí na vnitřní a vnější, vypadá následovně. České subjekty, jako jsou finanční instituce a Česká národní banka, drží téměř 65% a zahraniční subjekty téměř 30%. Zbývajících 5% vlastní individuální investoři.

V poslední době (období cca 5 let) zahraniční investoři začali masivně investovat do českých dluhopisů. Důvodem je hlavně bezpečnost investice, viz rating ČR. Na jednu stranu nás může těšit důvěra v naši ekonomickou stabilitu, ale v případě nenadálých problémů můžeme očekávat, že se zahraniční investoři budou těchto dluhopisů zbavovat velmi rychle, což vytvoří další tlak na výdaje státu.

Česko tedy můžeme zhodnotit jako stabilní ekonomický stroj, o který se musí pečovat, správně a pravidelně promazávat a staré díly nahrazovat novými, inovativními a spolehlivějšími.

 

Vývoj státního rozpočtu – plán a skutečnost

20110907_tabulka_zadluzenostSouvisející články:

Zadluženost státu: Státní bankrot

Zadluženost státu: Státní dluh v pojmech