20070812-smaragd1
Prsten se smaragdem. (Jaime Abell/SXC)

Lidská civilizace od nepaměti obdivovala nádheru a dokonalost přírody. Drahokamy jsou toho důkazem - jejich krása je nadčasová a zahalena do roušky tajemství. V dávné Indii Mogulská královna používala na omlazení a zkrášlení svého zevnějšku vůně, oleje a různé pleťové prášky vyrobené z přírodních drahokamů. Očím dodával přírodní jas např. smaragdový, safírový nebo tyrkysový prášek, který se používal místo dnešních očních stínů. K nejvzácnějším drahokamům patří kromě diamantu i zelená odrůda berylu - smaragd (z řeckého smaragdos = zelený). Svou typickou zelenou barvou, která je dána přítomností chrómu a vanadu, se často přirovnává k jarním výhonkům trávy. V přírodě se vyskytuje i v odstínech modrozelené a žlutozelené.

Zřídkakdy najdeme bezchybné a čisté smaragdy. Největším problémem tohoto klenotu jsou praskliny a citlivost na světlo. Pokud se čistý smaragd dostane z naleziště na vzduch, většinou se zakalí a popraská. Proto se impregnuje rostlinným olejem nebo pryskyřicí, aby se zalily jeho vnitřní trhlinky.


Smaragd v historii

20070812-smaragd2
Nebroušený smaragd. (wikimedia)

Pověst hovoří o nenalezeném pokladu Inků, ve kterém se nachází nádherný smaragd velký jako slepičí vejce. Začátkem 16. století byli španělští dobyvatelé obdarováni krásnými smaragdy Indiánů žijících v Jižní Americe, kde později vznikla největší světová naleziště smaragdů (Bogota, Kolumbie).

V Egyptě se věřilo, že pokud se had podívá na smaragd, okamžitě oslepne. Starověký dějepisec Herodotos popisuje smaragdový sloup v Heraklově chrámu, který v noci svítí a jeho světlo oslepí každého hada. Někteří lidé tvrdili, že smaragd posiluje zrak a chrání před slepotou. Při zánětech očí se do očních koutků dávaly malé smaragdové perly. Zachovalá písemná sbírka říká, že císař Nero používal na sledování gladiátorských zápasů broušený smaragd. Dominikánský učenec Albertus Magnus považoval smaragd za ochránce nevinnosti. Tento drahokam prý dokáže prozradit nevěru mezi partnery tím, že změní svou barvu nebo praskne.

Podle astrologie je smaragd kamenem, který přísluší lidem narozeným v měsíci květen. Jeho zelená barva posiluje naději a nesmrtelnost. Podporuje lásku, přátelství a harmonii mezi partnery. Přináší štěstí a lásku znamením Býk, Blíženci, Beran a Štír.


Léčivé účinky smaragdu

Podle litoterapie smaragd posiluje srdce a celý imunitní systém. Pomáhá při bolestech hlavy, páteře, epilepsii, snižuje krevní tlak a zlepšuje zrak. Nové poznatky ukazují jeho pozitivní účinky při infekčních chorobách - chřipka, angína, průjem a otravy. Důležité upozornění: smaragd je citlivý na teplo, nemůže se čistit párou a ultrazvukem. Snažíme se ho jen velmi krátce nabíjet na nepřímém slunci.


Jak dokázat pravost smaragdu?

V smaragdových krystalech během růstu nebo po jejich vykrystalizování mohou vznikat uzavřeniny (praskliny). Příčinou jsou většinou jiné minerály, které rostly současně s drahokamem a vyplňují jeho trhlinky. Obvykle připomínají pírka, křidélka hmyzu nebo otisky prstů. Uzavřeniny jsou považovány za kazy, ale na druhé straně pomáhají např. při rozlišování pravých smaragdů od syntetických. Pomáhají také gemologovi (gemologie - nauka o drahých kamenech) zjistit původ a lokalitu výskytu drahokamu.


Guinnesův smaragd

K největším nalezeným smaragdům v syrovém stavu (tedy v krystalech) patří 1 759 karátů vážící Guinnesův smaragd. Tento gigant se našel ve městě Coscuez v Kolumbii a je ve vlastnictví národní banky v Bogotě.

 

Čtěte také:

Drahokamy – Safír

Drahé kameny a jejich léčebné účinky – litoterapie