20111019_tuidang
Hnutí Tuidang. (Televize NTD)

„Stojím tu dnes zády k této ambasádě, která je reprezentantem Číny a zcela rozhodně prohlašuji, že odvolávám všechny své závazky ke KS Číny. K tomuto rozhodnutí jsem dospěl po velmi dlouhém rozvažování. Činím tak z hloubi svého přesvědčení."

Li Feng-č' je bývalým čínským rozvědčíkem Ministerstva národní bezpečnosti. V roce 2009 se veřejně distancoval od Komunistické strany Číny. Je jedním z milionů příznivců hnutí Tuidang, které má dnes podle jeho organizátorů na 100 milionů sympatizantů.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Na rozdíl od běžných politických hnutí nežádá po svých příznivcích příspěvky nebo určitý druh politické akce - jediné, co po lidech žádá, je rozvázání všech jejich svazků s komunistickou stranou.

Podle organizátorů hnutí je podstatou myšlenky Tuidang morální a duchovní rozchod jedince se stranou a její ideologií, přičemž hlavním motivem je osobní zájem právě konkrétního jednotlivce, nikoli samotné rozšiřování vlivu hnutí jako takového.

Cílem původní myšlenky nebylo získání vlivu či věhlasu ve společnosti, přesto si masové rozšíření myšlenky úplného rozchodu se stranou získalo ohromnou podporu, která značí hlubokou krizi KS Číny a její blížící se rozpad. Je tedy jen logické, že se strana pokouší zastavit rozšiřování ideje Tuidang ve společnosti. Mezi signatáři hnutí Tuidang se totiž objevuje také stále více a více funkcionářů samotné strany.

Li Ta-jung, výkonný ředitel Mezinárodního centra pro vystupování z KS Číny uvedl:

„Po celém světě máme kolem sta míst pro vystoupení z komunistické strany, která oslovují především čínské turisty. Někteří z nich pracují na středních pozicích ve státní správě, někteří z nich jsou na vedoucích místech, včetně těch ve straně, policii či armádě. Někteří použijí pseudonym, někteří vystoupí i pod svým pravým jménem."

 

Čtěte: část 1, část 2

 

Související články:

Počet Číňanů, kteří vystoupili z komunistické strany, dosáhl 100 milionů. Hnutí se nezadržitelně šíří

Prohlášení lidí, kteří vystoupili z ČKS: Vystoupení z Čínské komunistické strany osvobozuje duši

USA: Tisíce lidí přišly oslavit hnutí, které mění tvář Číny