Na jednání v Bílém domě se sešli český premiér Petr Nečas a prezident USA Barack Obama od 26. října.

Premiér Petr Nečas se setkal s prezidentem USA Barackem Obamou v Bílém domě, 27. října 2011
Nečas se setkal s Obamou k diskusi o základně pro NATO a dostavbě Temelína. (vlada.cz)

"Česká republika je jeden z našich největších spojenců, který nám poskytuje podporu jak v bezpečnostních, tak dalších otázkách, což je znak opravdového spojence," uvedl prezident Barack Obama.

Prezident Obama navštívil Českou republiku v roce 2009 a 2010, zatímco čínský prezident Chu Ťin-tchao navštívil Slovensko v roce 2009. Podle těchto událostí se jeví hranice mezi Českem a Slovenskem jako zajímavý politický předěl Východu a Západu.

Úřad vlády ČR uvedl, že český premiér seznámil prezidenta USA s návrhem na vybudování základny NATO pro výcvik pilotů vrtulníků v Česku. Na něm by se mohlo podílet více zemí aliance. „Jsem přesvědčený, že to americké partnery zaujalo. Všechny členské země NATO řeší stejný problém. Jsou pod rozpočtovým tlakem, který se týká výdajů na obranu, takže snaha koncentrovat kapacity, specializovat se, je správný krok,“ řekl předseda vlády Petr Nečas.

Projednání návrhu na zřízení základny se očekává na nadcházejícím summitu NATO v Chicagu v květnu 2012. Výcviková základna by tak mohla nahradit zrušený projekt výstavby americké radarové základny v Brdech.

Dalším společným tématem byla dostavba jaderné elektrárny Temelín. Jedním ze tří uchazečů o zakázku je totiž americká společnost Westinghouse.