"Čínská ekonomika je jako neovladatelný rychlovlak, který může kdykoliv vykolejit," - ekonomka a publicistka He Qinglian.

Aukce pozemků 18. října 2011 v Nanjingu, provincie Jiangsu (archív Velké Epochy)
Aukce pozemků 18. října 2011 v Nanjingu, provincie Jiangsu (archív Velké Epochy)

Čínská ekonomika nabrala nebezpečný kurz a mohla by brzy zažít krizi horší než je ta evropská, říkají čínští ekonomové. Ve skutečnosti tuto situaci převídali odborníci na trh s nemovitostmi již v roce 2008.

Od doby, kdy čínský režim zavedl sérii „přiškrcovacích" opatření k přibrzděnírostoucího realitního trhu, klesají ceny domů po celé Číně. Prodej pozemků, hlavní zdroj příjmů pro místní samosprávy, se mezitím také ostře propadá .

Koncem října několik developerských firem ze Šanghaje nenadále snížilo ceny domů a bytů v nových výstavbách o 20 – 40 procent. Brzy poté se začaly měnit směrem dolů i ceny v Pekingu, Hangzhou, Ningbo a Nanjingu. Kupci, kteří si svou nemovitost pořídili teprve nedávno, se s tím jen těžko smiřují a během velkých protestů požadovali navrácení peněz.

 

Konec obřích zisků

2008
(Luo Na a Wen Fucai - 26.06.08)
Pan Yan Lingru, bývalý obchodník s nemovitostmi, v rozhovoru pro rádio Sound of Hope 19. června varoval: „V čínském trhu s nemovitostmi se v podstatě vytvořila bublina.“ Čínský komentátor politické a ekonomické situace Chen Pokong zdůraznil, že čínský trh... více

„Snižování cen v Šanghaji je pouze začátek, nejhorší doba přijde v prvním čtvrtletí příštího roku," vyslovil se pro Velkou Epochu analytik šanghajské Centaline China Property Research. Podle něj je éra obřích zisků v realitách něco, co už v příštím desetiletí neuvidíme.

Ekonom Xie Guozhong nedávno prohlásil: „Pokud bude Čína pokračovat ve své přísné monetární politice, hodně realitních developerů zkrachuje. V budoucnosti budou padesátiprocentní propady v hodnotě nemovitostí standardem."

Ohromný přebytek neprodaných bytů lze vyřešit jen tím, že ceny poklesnou na úroveň, kdy si je budou moci dovolit zájemci nakupující poprvé. To podle Xieho znamená, že dojde k výraznému poklesu cen.

 

Prodeje půdy se ochlazují

2010
(Sonya Bryskine - 15.08.10)
Obyvatelé Hongkongu za pokoj o velikosti skříně na košťata dnes platí až 8 milionů hongkongských dolarů (20 mil. Kč). Ceny však porostou ještě výše. Ceny bydlení v Hongkongu porostou v následujících 12 měsících o dalších 15 procent... více

Data publikované finančním úřadem v Zhuhai ukazují, že poplatky za přepis vlastnictví půdy v prvních třech čtvrtletích letošního roku drasticky spadly. Původně úřad odhadoval jejich výši na 8,8 miliard jüanů, aby odhad později snížil o 3 miliardy jüanů.

Podle další analýzy, kterou provedl deník First Financial Daily, příjmy z prodeje pozemků v Zhuhai za prvních deset měsíců roku 2010 činily 20,39 miliard jüanů, což představovalo 24 procent HDP města. Naopak za prvních 10 měsíců letošního roku částka činí ani ne polovinu roku předchozího. Město 1. listopadu začalo zavádět nová omezení na nákup a ceny domů a bytů. Mnozí developeři tento krok vidí jako start nové vlny poklesu cen v realitách.

 

Hrozící finanční krize

2011 
(Markus Bergstrom - 03.06.11)
Je to až děsivě povědomý příběh. Krátce předtím, než praskla americká bublina na trhu s bydlením, tvrdili experti z celého světa, že svět dosáhl nové mety ekonomického růstu, ve které již stará pravidla ekonomie nelze účinně aplikovat -  „Tentokrát vše... více

Cheng Xiaonong, ekonom žijící v USA, Velké Epoše řekl, že 30ti procentní propad cen nemovitostí v tak krátké době značí, že finanční krize v Číně je velmi nablízku.

„Až realitní bublina praskne a developeři zkrachují, banky budou zápolit s vysokou mírou nesplácení a nedobytných pohledávek. To bude mít za následek finanční krizi v bankovním systému," míní Cheng.

Chen Zhifei, profesor ekonomie na newyorské City University, řekl pro televizi NTD, že rychlý propad v prodeji nemovitostí povede k drastickému snížení příjmů u místních správ, a ty si ztrátu budou muset nahradit vyšším zdaněním. To povede k masovým protestům a sociální nestabilitě, tak jak jsme toho byli svědky nedávno v Huzhou (provincie Zhejiang).

Ekonomka a publicistka He Qinglian Velké Epoše sdělila, že čínská realitní bublina měla prasknout už v roce 2008, ale čínská vláda tehdy do ekonomiky napumpovala 4 biliony jüanů, polovinu z toho do realitního trhu, čímž se prasknutí oddálilo.

Podle He by si místní vlády měly začít utahovat opasky, protože jejich příjmy z prodeje půdy poklesly, „ale oni místo toho zvýší daně, aby si zvedly příjmy. Takto se čínská ekonomika na správné dráze nikdy neocitne", dodala ekonomka.

Podle ní je ekonomický rozvoj Číny falešný růst dosažený za cenu ničení životního prostředí a přírodních zdrojů. Čína je světovou továrnou, ale sama nemá vlastní značkové výrobky. Kromě toho je velmi závislá na dovozu svých energetických potřeb a mimo kovů vzácných zemin nemá, když přijde na přírodní bohatství, co vyvážet. V Číně také žije největší počet zemědělců na světě, kteří ovšem nejsou schopni zajistit soběstačnost v produkci potravin.

"Čínská ekonomika je jako neovladatelný rychlovlak, který může kdykoliv vykolejit," prohlásila na závěr He.

Související články:

Čína varuje USA, že zavedení vyššího cla pro čínské výrobky povede k obchodní válce

Čína má největší populaci seniorů na světě