20111201_bloody_harvest
„Krvavá sklizeň“ - vyšetřovací zpráva obhájce lidských práv, Davida Matase a bývalého kanadského politika Davida Kilgoura, kteří se zabývají násilným odběrem orgánů praktikujícím Falun Gongu v Číně. (foto se svolením Seraphim Editions)

Jihokorejská policie v Pusanu při zátahu na "černé obchodníky" s lidskými orgány zatkla tři zprostředkovatele, kteří měli domlouvat jihokorejským klientům transplantace v Číně.

Televize NTD zveřejnila údaje vyšetřovací zprávy policie z 23. listopadu, která uvádí, že gang zajišťoval pacientům z Jižní Koreje falešné občanské průkazy, aby se mohli nechat přijmout do čínské nemocnice. Čína totiž od roku 2007 zakázala transplantované orgány cizincům prodávat.

Podle rozhlasové stanice Radio Free Asia zprostředkovatelé vybírali od každého příjemce ledviny mezi 80 – 150 miliony wonů (1,3 – 2,5 milionů korun). V ceně byla zahrnutá i dvacetiprocentní provize pro zprostředkovatele. Policie uvedla, že od roku 2006 prodali zadržení obchodníci orgány 94 Korejcům. Orgány měly údajně pocházet z vězňů odsouzených na smrt. Čtyři z pacientů, kteří byli v pokročilém stádiu rakoviny, zemřeli krátce po operaci. Šéf organizované skupiny je stále na útěku a případ se dále vyšetřuje.

Jihokorejský deník Čosun Ilbo v roce 2004 informoval, že většina čínských nemocnic získává orgány nezákonnými a neetickými způsoby a zprostředkované transplantace mají vysokou míru komplikací a neúspěchů, neboť těla pacientů transplantáty často odmítají. Korejci jsou přesto ochotni riziko podstoupit, protože najít vhodný orgán v jejich zemi je velmi obtížné.

Čína je po Spojených státech předním zdrojem transplantovaných orgánů. Transplantuje 10 tisíc orgánů ročně," uvedl letos v květnu mezinárodní obhájce lidských práv, David Matas, v proslovu na univerzitě v San Diegu. „Kromě toho je Čína ve světě ojedinělá tím, že má krátkou čekací dobu," dodal.

V Číně panuje velká averze vůči darování orgánů, a jak přiznal náměstek čínského ministra zdravotnictví, Huang Jiefu, většina transplantátů pochází z popravených vězňů. Podle Matase tu ale nesedí čísla. „Aby mohla Čína udržet počet 10 tisíc transplantátů, které pocházejí z vězňů odsouzených na smrt, musela by každý rok vykonat 30 tisíc poprav," uvedl právník.

Matas je společně s bývalým kanadským poslancem a státní tajemníkem Davidem Kilgourem autorem vyšetřovací zprávy nazvané Krvavá sklizeň (v originále Bloody Harvest). Oba vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že hlavním zdrojem orgánů v Číně byli a jsou lidé z duchovního hnutí Falun Gong, kteří tvoří velkou část politických vězňů v čínských kriminálech a pracovních táborech. Některým z nich se podařilo utéct na Západ, kde vyprávěli o pečlivých zdravotních prohlídkách vnitřních orgánů včetně odběrů značného množství krve, jimž se ostatní vězni podrobovat nemuseli.

Feng Juang, bývalý výzkumný asistent na guangzhouském ústavu geochemie Čínské akademie věd, byl jedním z těch, kterého čínské orgány protiprávně unesly a dvacet měsíců zadržovaly za to, že se odmítl vzdát víry va Falun Gong. V rozhovoru s Televizí NTD prozradil, že když ho zavřeli do vazby, byl poslán do nemocnice, kde mu udělali důkladnou fyzickou prohlídku. „Bylo to tak důkladné, až to bylo nenormální. Znovu a znovu mi prověřovali srdce a jiné orgány," uvedl. „Naštěstí" pro něj se mu ale zdraví v krutých podmínkách vězení dramaticky zhoršilo, a tak ho polomrtvého poslali domů.

Ma Xiaoming, bývalý televizní reportér v provincii Shanxi, se 21. října Velké Epoše svěřil, že když si odpykával v roce 2005 trest v pracovním lágru v Xianu, jeden spoluvězeň, který se staral o chov prasat, mu prozradil, že byl svědkem odběru orgánů za živa. Šlo o vězně, o kterém se říkalo, že praktikuje Falun Gong.

Ma vzpomínal, jak mu jeho spoluvězeň vyprávěl: „Dali ho k chlívu a železným nástrojem vypadajícím jako pažba mu rozbili hlavu. Mozek mu z toho těžkého úderu vytékal ven. Několik policajtů ho pak rychle sebralo a odneslo do nedaleko zaparkovaného auta. Doktor v bílém plášti mu okamžitě rozřezal břicho a vybral orgány. Prasata a psi sežrali mozek a krev, které vytekly na zem."

Čínské úřady dosud oficiálně neposkytly žádné statistické údaje, o které je OSN v souvislosti s nelegálním obchodem s orgány požádalo. Čínský režim OSN odpověděl, že žádné statistiky za požadovaná období nemá. Nezávislá vyšetřování zločinů transplantační chirurgie na území Číny neprobíhají. Kilgour a Matas označili za hlavní obchodníky s orgány čínské vojenské nemocnice, které z nich výrazně profitují.

small_United_Kingdom

Související články:

Kanadští právnici představili na Tchaj-wanu čínské vydání knihy Krvavá sklizeň (video)

MUDr. Tomáš Reischig: Odběr orgánů z popravených vězňů a od ilegálně zadržených členů Falun Gongu je eticky naprosto zrůdný

Transplantační chirurgové se zabývají nuceným získáváním orgánů v Číně (video)

Nekalé praktiky pohánějí ilegální obchod s orgány v Číně (video)