20111207_ockovani
Ilustr. foto. (Flickr.com/Andy Young)

Podle způsobu, jakým nás pobízí nechat se očkovat proti chřipce, by se dalo říct, že tato praxe stoprocentně funguje. Ale není to tak.

Jak už jsem napsal dřív v jednom ze svých článků, očkování proti chřipce je daleko méně účinné, než se věřilo. Kromě toho musí být proočkováno spoustu jedinců, než se u jednoho člověka dostaví výsledek, neboli, velká většina očkovaných lidí se žádného přínosu nedočká.

Minulý týden jsem psal o tom, jak se dá o očkování proti chřipce informovat takovým způsobem, aby vše vyznělo v pozitivním duchu, a přitom se odvádí pozornost od faktu, že je tato praxe dost neefektivní. Tento týden jsem narazil na článek, který mě opět přiměl zamyslet se nad tím, zda je očkování proti chřipce moudrým řešením.

Jednalo se tam o domnělou pandemii chřipky v roce 2009. Virus, který byl na vině, byl označen jako H1N1 a lidé mu hovorově říkali prasečí chřipka. V roce 1918 způsobil v USA podobný kmen chřipky kolem 675 tisíc úmrtí. V roce 2009 v epidemii zahynulo něco kolem 14 tisíc osob, tedy méně než v některých běžných chřipkových obdobích. Proč byl virus z roku 2009 tak mírný?

V odborném online časopise Clinical Infectious Diseases byl 10. listopadu uveřejněn článek, který uváděl důkaz toho, že šíření viru H1N1 zřejmě bylo zabráněno tím, že se lidé chřipkou nakazili v předchozím chřipkovém období.

Vědci v Americe vyhodnotili během let 2009 a 2010 přibližně 500 lidí, kteří byli testováni na přítomnost protilátek proti viru H1N1 v krvi. Jednalo se o osoby, které předtím očkovány nebyly, a to tedy znamená, že protilátky musely pocházet z přirozeného kontaktu a z předchozí nákazy virem.

Ti, kdo protilátky neměli, podlehli v 33 procentech případů viru H1N1. U testovaných, kteří protilátky měli, to ovšem bylo jen 18 procent.

Jinými slovy se zdá, že předchozí přirozené vystavení viru H1N1 mělo za následek výraznou ochranu proti nákaze vysoce nakažlivým virem H1N1 z roku 2009. Autoři studie spekulují, že právě předchozí vystavení přispělo k tomu, že byla pandemie relativně mírná.

Tohle samozřejmě nabízí možnost, že jednou cestou, jak se bránit chycení chřipky, je chřipku dostat, což je přirozený řád věcí.

Dr. John Briffa je londýnský lékař a publicista se zájmy o výživu a přírodní medicínu. Jeho webová stránka je Drbriffa.com.

 

small_United_Kingdom