Úředník zhodnotil současné reference čínského režimu. Podle něho stojí potlačování nepokojů obrovské peníze a finanční aktiva strany jsou stále tenčí.

20120101_urednik
Zheng Yanxiong, obecní tajemník strany v Shanwei, si hlasitě stěžoval na způsob, jakým gradovaly protesty ve Wu-kchanu a dostaly se mimo kontrolu vládních úřadů. (YouTube screenshot)

Zheng Yanxiong, obecní tajemník strany v Shanwei, si hlasitě stěžoval na způsob, jakým gradovaly protesty ve Wu-kchanu a dostaly se mimo kontrolu vládních úřadů.

Úředník komunistické strany, viditelně rozrušený z mezinárodního mediálního pokrytí události a z požadavků čínských obyvatel, kteří se vzbouřili proti zkorumpované vládě, má podle jeho slov „těžkou práci“ kvůli „nevděčnosti“ místních obyvatel a kvůli zahraničním médiím, která se do incidentu „vměšují“.

Poté, co se vzbouřilo 20 tisíc obyvatel Wu-kchanu a vyhnalo z města zástupce komunistických úřadů, se zpráva o vesnici, která si ustavila vlastní samosprávu a žádá Peking o vyšetřování nekalých obchodů s pozemky, roznesla po celém světě.

Není divu, že jsou čínští komunisté ze situace poněkud rozpačití, neboť jim mezinárodní pozornost přináší také mezinárodní ostudu a znemožňuje jim použít obvyklé násilné a donucovací prostředky.

Výroky obecního tajemníka strany Zheng Yanxionga ke vzniklé situaci byly zachyceny na videozáznamu, který po zveřejnění široce cirkuloval čínským internetem, než jej zachytila internetová policie a nahrávku začala pečlivě odstraňovat.

Dobrá, co dobrého přinese, pokud mě sesadíte z funkce? Pošlou sem jiného obecního tajemníka strany, který nemusí být o moc lepší, než Zheng Yanxiong [odkazuje na sebe]. Ha, to je vtip, ale je to také pravda, že," řekl podle překladu na blogu Chinasmack, který Velká Epocha potvrdila po přezkoumání nahrávky. Video v čínštině je uvedeno níže.

Není jasné, kde Zheng tyto svoje výroky pronesl, ale zdá se, že se tak stalo na oficiální tiskové konferenci. Jeho prohlášení byla zahrnuta do reportáže vysílané v provincii Kuang-tung.

Zheng na začátku proslovu učinil nějaké ústupky vůči vesničanům, kteří tvrdí, že jim byla jejich země odcizena, což je vedlo ke vzpouře proti místním orgánům a motivovalo následně vytvořit své vlastní výbory správy obce.

Pokud je nutná náhrada, pak bude náhrada poskytnuta a vláda bude muset zaplatit..," řekl Zhang.

Tón jeho proslovu rovněž prozradil zřejmou frustraci ze vzniklé situace, která se vymkla kontrole, když vesničané převzali nad Wu-kchanem kontrolu a zahraniční média událost roznesla po celém světě. Pokud nebudete vytvářet žádné další problémy, pokud nebudete znovu porušovat zákon a vláda bude cítit: 'Hej, [jsou] rozumní, myslíme, že nebudou znovu používat nepřiměřené metody,’ potom ani nemusím používat ozbrojenou policii! Myslíte si, že nasazení ozbrojené policie nestojí žádné peníze? Jsou tam stovky ozbrojených policistů a nasazení policie znamená, říkám vám, že se peněženka našeho starosty stává tenčí a tenčí každým dnem," řekl podle překladu na Chinasmack.

Jsou to straničtí funkcionáři, kteří to mají těžké, postěžoval si Zheng: Právě teď je tu jen jedna skupina lidí, která cítí, že je to každým rokem těžší, než v tom předchozím. Kdo to je? Vládní kádři včetně mne. Obecní tajemníci Strany nikdy před tím nebyli z řešení věcí tak unavení. Každým dnem je moje síla menší, každým dnem je mých metod méně, každým dnem jsou moje zodpovědnosti větší a každý den chtějí lidé více, jsou chytřejší a je mnohem obtížnější se s nimi vypořádat."

Úředník se také cítil být ublížený tím, že vesničané hledají útočiště spíše u zahraničního tisku, než aby se obrátili o pomoc na Čínskou komunistickou stranu. Výrok pronesl přesto, že je obecně známo, že všichni stěžovatelé, kteří míří do státního úřadu pro odvolání, jsou ještě po cestě nebo poté, co dorazí na úřad, deportováni zpět do svého místa bydliště a náležitě potrestáni. 

Nedíváte se na zodpovědnou vládu, jako je tato, a místo toho se obracíte na některá prohnilá zahraniční média, prohnilé noviny, zkažené webové stránky, zcela matoucí dobré a zlé," řekl Zheng, který při tomto výroku vykřikuje a energicky mává pažemi. Pokud máte problém, obraťte se na vládu, nezvěte cizince, aby přišli a pomlouvali," dodal.

Vesničané ve skutečnosti apelovali na vládu již roky kvůli jejich vyvlastněným pozemkům, ovšem marně. Úředníci vždy poskytli pouze záruky v podobě slibu, který se vyplní za určité časové období. Po uplynutí lhůty se opět opakovaly protesty a vláda opět slíbila řešení problému. Převrat ve Wu-kchanu ovšem vyvolalo až zatčení pěti zástupců vesničanů, kteří s úřady vyjednávali. Jeden z nich, podle výpovědi členů jeho rodiny, zemřel ve vězení na následky mučení.

small_United_Kingdom

 

Související články:

Vzbouřená vesnice Wu-kchan pohnula Pekingem - případ se bude vyšetřovat

V jihovýchodní Číně vyšly do ulic další davy. Mladí vesničané se postavili moci úřadů

Čína: Nepokoje ve Wu-kchanu se rozšířily do Kuang-čou a na internet (video)