20120203_cina
Britská chemická skupina INEOS Group uzavírá smlouvu se společností China National Petroleum Corporation (CNPC), leden 2011, ilustr. foto. (Flickr.com/Foreign and Commonwealth Office)

V posledních letech učinily Čínské státní podniky (ČSP) průlom v expanzi do zahraničí. O čem se však mnoho nemluví a co obecně není příliš známo, je výše jejich finančních výnosů. Nedávné zprávy uvádějí, že většina z nich vykazuje značné ztráty zapříčiněné především špatným hospodařením a korupcí.

Tři velké čínské ropné společnosti: China National Petroleum Corporation (CNPC), zařazená jako šestá nejúspěšnější společnost roku 2011 v žebříčku Fortune Global 500; China Petrochemical Corporation, také známá jako skupina Sinopec Group, pátá v žebříčku Fortune Global 500 z roku 2011 a China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) – drží výrobní monopol a jsou v Číně považovány za velmi ziskové podniky. Finanční zprávy z třetího čtvrtletí 2011 hodnotící činnost CNPC a Sinopec Group ukázaly, že jejich průměrné denní zisky činí přibližně 95 milionů Amerických dolarů (USD).

Přesto však jsou jejich zámořské projekty většinou ve ztrátě.

Zpráva China Times z 30. prosince 2011 uvádí, že podle středního úředníka Aktivního dohledu státní rady a administrativní komise (ADSRAK) vykazují průzkumy ropy a zemního plynu v zámoří prováděné ropnými korporacemi velké ztráty.

„Pro zámořské dceřiné společnosti je skutečně obtížné správně fungovat a vykazovat dobré výsledky, většina jejich zahraničních projektů je ve ztrátě," uvedl úředník, který pracuje v zámořském oddělení jedné ze tří státních ropných společností.

Hongkongský ekonom Larry Lang toto téma také komentoval během své přednášky za zavřenými dveřmi v Šen-jangu v říjnu loňského roku, když předpovídal blížící se kolaps čínské ekonomiky. Záznam z přednášky jeden z účastníků publikoval na YouTube. Lang řekl, že společnost CNPC udělala úspěšný projekt průzkumu ropy v jižním Iráku za 2 USD za barel. Nicméně při sečtení mzdy, vybavení a ostatních nákladů vychází cena za výrobu jednoho barelu ropy na 4 až 5 USD, což znamená, že za každý prodaný barel přijde CNPC minimálně o 2 dolary.

Podle statistických údajů Čínské asociace ropného a chemického průmyslu se tři velké ropné společnosti na konci roku 2010 účastnily 144 zahraničních projektů, do nichž investovaly téměř 70 miliard amerických dolarů.

Zpráva Čínské ropné univerzity z roku 2010 uvádí, že více než dvě třetiny zahraničních projektů těchto tří velkých ropných společností vykazují finanční ztráty v důsledku "jiného systému managementu a mezinárodního investičního prostředí".

Ztráty v průmyslovém odvětví

Zpráva Čínského ministerstva obchodu za rok 2007 uvádí 65procentní ztráty zahraničních investic.

V roce 2008 společnost CITIC investovala do projektu železné rudy v Austrálii. Nakonec to vedlo k finanční ztrátě přibližně 2 miliard USD.

V roce 2009 zaznamenal projekt v Mekce v Saúdské Arábii společnosti, China Railway Construction Corporation (CRCC) ztrátu přibližně 600 milionů USD.

Zpráva Čína Times ze 4. července 2010 uvedla, že během finanční krize v roce 2008 ohlásilo 68 čínských státních podniků ztrátu o celkové výši 11,4 miliard USD.

Úplatky a velikášské investice

Zpráva Guangdong News z prosince 2010 říká, že zpronevěra, rizikové investice, a "marnotratné a nezodpovědné výdaje zámořských pracovníků společnosti" jsou příčinou některých ztrát.

„Někteří [lidé] během svého pracovního pobytu v zámoří uprchli s velkým množstvím financí a někteří prostě převedli veřejné prostředky na své soukromé účty. Neschválené vysoce rizikové spekulativní investice vedly k obrovským ztrátám. Špatná delegace a nevhodné převody zámořského pracovního týmu vyústily v nedostatek finančních prostředků," uvádí zpráva na finance.qq.com.

Úředník z SASAC řekl, že China Times po několika letech vyšetřování, které prováděli, mají o čínských státních společnostech působících v zámoří stále pouze povrchní pohled. Tyto podniky podle něj zůstávají hlavními viníky ztrát státních aktiv.

Čínský ekonom Liao Cheng řekl Velké Epoše, že takzvané zámořské pobočky mnoha státních podniků se staly pro vysoce postavené úředníky kanálem, kterým proudí peníze na jejich osobní zámořské bankovní účty. Navíc, tito úředníci získávají ze zámořských investic obrovské provize.

Ekonom Qi Yanchen řekl New Epoch Weekly, že některé státní podniky úmyslně "proinvestují" peníze, aby mohli jejich úředníci „pracovat na vlastních ziscích".

Navíc je dohled a sledování zahraničních investic velmi obtížný. „Neexistuje žádná zpráva o auditu zahraničních investic od Státního kontrolního úřadu," řekl Qi.

Loni v červnu SASAC vydal dva soubory monitorovacích opatření: "Přechodná opatření pro dohled nad správou centrálních zámořských státních investic centrálních státních podniků" a "Prozatímní opatření pro správu zámořských majetkových práv státních podniků".

Byl to první pokus o kontrolu 634 miliardové (USD) zahraniční investiční mezery.

"Opatření" nespecifikují žádné tresty pro osoby odpovědné za ztráty.

small_United_Kingdom