20120212-wang
Wang Li-tun - bývalý místostarosta a šéf policie ve městě Čchung-čchingu. (screenshot/ YouTube)

Kauza vysoce postaveného funkcionáře z Čchung-čchingu, který se pokusil zběhnout do USA, plní noviny mnoha zemí. Méně se ovšem ví o tom, že se podílel na rozsáhlých nelegálních transplantacích lidských orgánů, ke kterému se možná přiznal i pracovníkům amerického konzulátu.

Wang Li-ťün působil jako šéf policie třicetimilionového Čchung-čchingu a jako 1. náměstek primátora města.

Když se ho jeho stranický nadřízený, Po Si-laj, chtěl zbavit, uprchnul na americký konzulát do nedalekého Čcheng-tu, kde strávil 24 hodin a podle Radio France International tu vyzradil podrobnosti zločinů, kterých se společně s Poem dopustili. Mezi ty hlavní patří účast na násilném odběru orgánů z politických vězňů.

Transplantace: David Kilgour - zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze

 

Cena pro Wanga

Když Wang působil třetím rokem jako vrchní ředitel veřejné bezpečnosti ve městě Ťin-čou v provincii Liao-ning, dostal roku 2006 ocenění od údajně charitativní organizace Vědecká a technologická nadace Kuang-chua.

Nadace je pod přímým vedením Komunistického svazu mládeže, jednoho z odvětví komunistické strany. Ocenění se však netýkalo boje s kriminálními živly, jak by se mohlo zdát, ale uznání za průkopnický výzkum na poli transplantace, konkrétně jak co nejlépe odebrat orgány živým vězňům.

Wang svou techniku vypilovával na tisících lidech. Ocenění dostal jako ředitel Střediska pro psychologický výzkum v terénu, které podle internetových stránek ministerstva obchodu patří pod úřad veřejné bezpečnosti v Ťin-čou.

 

Vidět, jak někoho popravují a jak se jeho orgány transplantují do těl několika dalších osob, je pro zkušeného policistu velmi strhující -  bývalý pobočník Po Si-laje, Wang Li-ťün

 

Ve své děkovné řeči, která je stále k dispozici online, Wang mimo jiné prohlásil: „Jak všichni víme, takzvaný „výzkum v terénu“ je výsledkem několika tisícovek intenzivních transplantací“ a „Vidět, jak někoho popravují a jak se jeho orgány transplantují do těl několika dalších osob, je pro zkušeného policistu velmi strhující. Je to ohromný počin, jenž zahrnuje práci mnoha lidí. Generální tajemník Nadace Kuang-chua, Ťin-jang, a jeho lidé byli přímo u toho na scéně transplantací, všechno to s námi prožili.

Podle vedoucího nadace Žen Ťin-janga dostal Wang ocenění za to, že se mu podařilo snížit rejekci (odmítnutí) transplantátu u příjemců orgánů. „Vytvořili úplně novou ochranou tekutinu. Dosáhli důležitého milníku, kdy příjemce snadněji přijímá játra a ledvinu, do kterých se takováto ochranná tekutina vstřikuje.

 

Popraviště

Odborníky, kteří odběr orgánů v Číně vyšetřují, takovéto poznámky zneklidňují. „Takzvaný výzkum v terénu, o kterém Wang Li-ťün hovoří, se odehrává buď přímo na popravišti se zdravotnickými vozy, anebo v nemocničním oddělení, kde se lidem orgány vyndávají chirurgicky,“ vyjádřil se Ethan Gutmann, který se odebíráním orgánů z politických vězňů v Číně dlouhodobě zabývá, a dodává, že injekce, o kterých se v ocenění hovoří, jsou pravděpodobně anti-kolaguanty a pokusné léky, které snižují šance, že se bude imunitní systém příjemce transplantátu bránit. V momentě, kdy se orgán přenáší do těla druhé osoby, nedobrovolnému dárci podle Gutmanna ještě stále bije srdce.

Kolik procent obětí, o kterých Wang hovořil, tvořili skuteční kriminálníci a kolik byli političtí vězňové, jako například praktikující Falun Gongu, nelze odhadnout. Kromě toho v Číně existuje škála nenásilných zločinů, které se trestají smrtí. Komunistický stát statistiky o počtu popravených osob ani důvod jejich odsouzení nezveřejňuje.

Kanadský obhájce lidských práv David Matas a bývalý politik David Kilgour jsou autoři knihy o odebírání orgánů v Číně. Podle jejich vyšetřování a odhadů bylo v mezidobí 2000 – 2005 provedeno v asijské zemi 60 tisíc transplantačních operací a právě praktikující Falun Gongu jsou pravděpodobným zdrojem pro 41 500 operací. Jinými slovy dvě třetiny všech orgánů pochází od osob, které se dopustily pouze toho, že se věnují poklidné meditační praxi.

 

Odebírání orgánů zaživa

Z pohledu odborníků zůstává po Wangových poznámkách jedna důležitá otázka a to, zda byli vězni v okamžiku vyjmutí orgánů opravdu mrtví. Vzhledem ke zmiňovaným injekcím je nanejvýš pravděpodobné, že srdce obětí při odběru stále bila, obávají se experti.

Bývalo to tak, že Čína při popravách střílela. Pak přešli od střílení k použití injekcí,“ objasňuje Matas a dodává: „Ve skutečnosti injekcí nezabíjejí, ale paralyzují, a orgány vezmou, zatímco je tělo ještě naživu.

Pokud orgán pochází ze stále ještě živého těla, je čerstvější a míra rejekce je nižší. „Jakmile dojde k biologické smrti, je zkažení orgánu výraznější, ale když udržíte tělo naživu pomocí léků, můžete orgány odebírat delší dobu,“ doplňuje Matas. 

Rozhovor Wanga s konzulárními pracovníky v Čcheng-tu by mohl poskytnout více podrobností o funkci látek používaných u transplantací a přinést dosud nejlepší potvrzení o nuceném odběru orgánů z úst čínského funkcionáře.

Mluvčí Falun Gongu v USA v pondělí vyzval ve Washingtonu americkou vládu, aby obsah Wangovy konverzace na konzulátu zveřejnila.

 

Související články:

Jak Wang Li-ťün uprchl na americký konzulát – podrobná analýza

Deset věcí, které by měly být na paměti při příležitosti Si Ťin-pchingovy návštěvy Spojených států