Jeho proslovy oslavují ČKS a její vládu v Číně, kterou permanentně popisuje jako „skvostnou a velkolepou“

Viceprezident Čínské lidové republiky, Si Ťin-pching. (screenshot/ XouTube)
Viceprezident Čínské lidové republiky, Si Ťin-pching. (screenshot/YouTube)

Dnes se američtí politikové lépe poznávají s viceprezidentem Čínské lidové republiky, Si Ťin-pchingem, který přiletěl na oficiální návštěvu USA, Irska a Turecka.

Pojďme se společně podívat detailněji na osobní a politický profil člověka, který má dalších deset let vést Čínskou komunistickou stranu (ČKS) a tím i celou zemi.

Na Západě se zpravidla ví o vůdcích ČKS poměrně málo, jelikož se jejich činnost často odehrává mimo zraky médií a veřejnosti. Veřejný image těchto lídrů je pečlivě sestavován tak, aby vyhovoval momentální propagandě režimu.

Podle jeho dosavadního vystupování Si neobhajuje žádný vyhraněný program pro stranu nebo pro Čínu a tento "čistý štít" může být jedním z důvodů, proč je pro vůdce strany rozdělené do navzájem soutěžících frakcí tak přitažlivý. Siova pověst naznačuje vlastnosti, které se jeví jako navzájem protichůdné. Je to ideolog a pragmatik s prvky anti-amerikanismu, přesto však má ke Spojeným státům silné vazby.

Jeho zřejmě nejjasnější charakteristikou je ambicióznost. Podle diplomatické depeše, zveřejněné v roce 2010 na WikiLeaks, je Si „mimořádně ambiciózní“ a usiluje o vrcholnou pozici v komunistické straně už od svého mládí. Aby za Kulturní revoluce přežil, stal se „rudějším než rudým“ a velmi usiloval o vstoupení do komunistické strany.

Byla to patrně jeho dominantní ambice, která byla v roce 2009 důvodem, proč byl vybrán jako vedoucí takzvaného „Projektu 6521“, který měl "zatočit" s praktikujícími Falun Gongu, Tibeťany a demokratickými aktivisty. Nejvyšší představitelé strany bezesporu měli zájem na tom, aby se Si do kampaně "namočil" a nemohl je tak po svém povýšení, hnát za vedení podobných kampaní k zodpovědnosti, aniž by ohrozil i sám sebe.

 

China's Assumed Future Leader Xi Jinping Visits US

 

Jako syn jednoho ze zakladatelů komunistické strany se Si vidí jako „zákonný dědic“ stranického trůnu. Podle depeše zveřejněné na WikiLeaks sám věří, že si Čínu vést  zaslouží. V současné době je tento průbojný politik místopředsedou Ústřední vojenské komise, ředitelem Ústřední stranické školy a viceprezidentem Čínské lidové republiky. Letos na podzim se pravděpodobně stane na 18. sjezdu strany generálním tajemníkem Čínské komunistické strany. Jeho oficiální státní tituly a vojenské hodnosti budou později v souladu se stranickými zvyky a obřady povýšeny také.

Jako ředitel stranické školy pravidelně přednáší komunistické mládeži o nutnosti studovat teorie Karla Marxe a při většině příležitostí poukazuje na ideologické přínosy bývalých stranických vůdců. Jeho proslovy oslavují ČKS a její vládu v Číně, kterou Si permanentně popisuje jako „skvostnou a velkolepou“.

V nedávných proslovech vyzývá nové členy strany k pilnému studiu dějin. Jak je ovšem známo, čínský režim se účastní na přepisování historie. Například v otázce korejské války obviňoval z jejího začátku Spojené státy, které „ignorovaly vícenásobná varování čínské vlády... a spustily letecké nálety, aby bombardovaly naše města a vesnice na Severovýchodě a přenesly válku do teritoria nově založené Čínské lidové republiky“. Ovšem fakta o politických kampaních a hladomoru, které stály za vlády strany život 80 milionů Číňanů, si do jeho řeči cestu nenašla.

I navzdory svým údajně "upřímným" ideologickým přesvědčením je Si považován za pragmatika. Říká se o něm, že podporuje soukromé podnikání. Jeho dcera studuje na Harvardské univerzitě. Žena z druhého manželství, Pcheng Li-jüan, byla kdysi známou zpěvačkou. Nyní působí jako ředitelka tanečního a pěveckého vojenského souboru. Její hodnost je generálmajor.

Co Si stranickým bosům nakonec přinese, není zatím známo. Často se o něm mluví jako o kompromisu, jenž stojí mezi dvěma opozičními frakcemi bývalého vůdce Ťiang Ce-mina a současného Chu Ťin-tchaa. Si bude muset najít řešení, které uspokojí různé zájmové skupiny uvnitř strany i mimo ni. Protože se stranický ekonomický model masivních investic do infrastruktury a hluboce dotovaných vývozů začíná dostávat pod stále větší tlak, bude jeho rozhodování pravděpodobně stále obtížnější.

Odborníci říkají, že síť komunistických funkcionářů, která dominuje a manipuluje s čínskou ekonomikou, vedla k narušenému profilu rozdělení příjmů a množství dalších problémů. Pokračující ekonomický růst a navýšení domácí spotřeby si žádá kroky, které zavedené zájmové skupiny odstraní, Si byl ale na svůj post zvolen právě proto, aby zachovat dosavadní status quo.

Za koho by se postavil Si není tak jasné, přestože jeho původ naznačuje, že jeho sympatie se naklánějí směrem k Chu Ťin-tchaovi. Siov otec, Si Čung-sun, patřil k reformátorům v rámci KS Číny. Si Čung-sun sdílel stejný názor jako bývalý generální tajemníci strany Chu Jao-pang a Čao C'-jang a byl jim velmi blízký. 

Chu Jao-pang a Čao C'-jang prosazovaly ekonomické a politické reformy. Smrt Chua byla inspirací pro studentské hnutí na náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Čao odmítl použít ozbrojené síly proti studentům na náměstí Nebeského klidu, což vedlo k jeho propuštění a domácímu vězení. Chu Ťin-tchao a Wen Ťia-pao byli původně vybráni Chu Jao-pangem a jeho vliv jim přinesl prospěch. Chu Ťin-tchao a Wen Ťia-pao byly přirozeně blízcí Si Čung-sünovi a měli vůči němu úctu. Jistým způsobem byl Si Čung-sun jedním z jejich učitelů.

Článek byl aktualizován 19.2.2012

small_United_Kingdom

 

Související články:

Nový nástupce čínského prezidenta prohlašoval v USA před celým světem, že se situace lidských práv v ČLR zlepšuje

Falun Gong upozorňuje na nezákonnou činnost komunistické strany při návštěvě Si Ťin-pchinga v USA

Druhý nejvýše postavený člověk v Číně navštíví v pondělí Bílý dům