Ilustrační foto. (EliasEbadi/ bauwiki.tugraz.at)
Ilustrační foto - nákupní centrum v Evropě. (EliasEbadi/ bauwiki.tugraz.at)

Čína se pomalu dostává do období závažných ekonomických problémů, které ekonomičtí analytici a pozorovatelé již dlouho předjímají.

Čína je závislá na tom, kolik toho kupuje Evropa a USA. Dluhová krize a oslabení kupní síly Evropy a USA pohybuje neodvratně také s čínskou ekonomikou.

Navíc je podle prezidenta Světové banky Roberta Zoellicka současný model ekonomického růstu země neudržitelný. 

Český rozhlas uvedl, že podle Světové banky musí Peking snížit dominantní postavení státních firem a podpořit volný trh, v opačném případě si Čína neudrží stabilní růst a hrozí jí krize.

I když studii o změnách ekonomiky údajně podpořili budoucí prezident Si Ťin-pching a příští premiér Li Kche-čchiang, velmi pravděpodobně nebude takový přístup přijat dalšími členy komunistické strany, kteří chtějí i nadále udržovat moc a bohatství země ve svých rukou.

Světová banka kritizuje čínskou vládu především kvůli umělým zásahům do ekonomiky.

Prominentní čínská ekonomka Che Čching-lienová ve svém nedávném článku odhalila pravdu o takzvaných čínských horkých penězích. Che tvrdí, že velký podíl zahraničních investic v Číně už dlouhou dobu tvoří falešné investice ze zámoří. Ve skutečnosti jde o kapitál převedený zahraničním subjektům, které založili čínští podnikatelé nebo firmy v cizích zemích, aby peníze pak znovu napumpovali do Číny jako „zahraniční investice". Více..

Mezi umělé zásahy k ovlivnění růstu čínského HDP patří také megalomanská výstavba takzvaných měst duchů, tedy měst, ve kterých nikdo nežije, a obřích staveb, na jejichž provoz nejsou finance.

Namísto investic do katastrofálního stavu životního prostředí a odstranění znečištění, které způsobují továrny vypouštějící toxický odpad do čínských řek, se ženou čínští boháči pouze za vidinou okamžitých zisků, bez ohledu na budoucnost země.

Šanghajský ekonom Andy Xie řekl 11. listopadu 2011 posluchačům na Caixinském summitu, že čínská realitní bublina už praskla, protože developeři vyčerpali všechny cesty, jak si půjčit kapitál. Ekonom předpověděl, že mnohé realitní kanceláře budou muset v nejbližších měsících zavřít, a rovněž prohlásil, že trh s nemovitostmi je kořenem mnohých problémů čínské ekonomiky. Více..

 

Podle profesora financí jsou předkládány zkreslené údaje

Podle Larryho Langa, předsedajícího profesora financí na Čínské univerzitě v Hongkongu, se blíží čínská ekonomika do neodvratného bankrotu. Podle Langa je obraz současných ekonomických čísel značně zkreslený a manipulovaný vládou.

Langova analýza bankrotu čínského režimu se zakládá na pěti předpokladech. Prvním je, že dluh režimu se pohybuje okolo 36 bilionů juanů (5,68 bilionů USD, 106,58 bilionů korun). Druhým indikátorem je Langovo tvrzení, že režim oficiálně zveřejnil klamné informace o výši inflace (6,2 procenta). Podle Langa je výše skutečné inflace 16 procent. Třetím bodem jeho analýzy je existence značného nadbytku kapacit v ekonomice, a že soukromá spotřeba tvoří pouze 30 procent ekonomické aktivity. Za čtvrté je podle Langa režimem oficiálně zveřejněná hodnota růstu HDP 9 procent taktéž vykonstruovaná. Podle jeho údajů se čínský HDP o 10 procent snížil. Za páté jsou daně příliš vysoké, až 70 procent zisku. Daň z příjmu fyzických osob podle Langa činí 81,6 procenta. Více..

 

Zemi hrozí ještě rozsáhlejší nepokoje

Podle informací zveřejněných Společností pro Fair Trade odpracují například čínští dělníci v textilních továrnách více než 300 hodin měsíčně s platem 3 600 Kč, což činí v přepočtu 12 korun za hodinu.

Západní země si samozřejmě pochvalují nízké ceny výrobků, které nechávají firmy vyrábět na území ČLR. O lidská práva a dobré pracovní podmínky se ovšem někteří výrobci podle Společnosti pro Fair Trade zajímají a požadují jejich dodržování. Většina ovšem hledí pouze na rychlé a vysoké zisky a pracovní podmínky ani dodržování lidských práv je nezajímá. Více...

Situace se však postupně stává neudržitelnou a dělníci začínají proti vykořisťování místními podnikateli protestovat.

Nárůst protestů pohání také vyvlastňování půdy a majetku bez vyplacení slíbených finančních kompenzací, znečišťování vodních toků, které jsou pro obyvatele jediným zdrojem pitné vody, a policejní zásahy proti lidem protestujícím proti zkorumpovaným státním úředníkům.

Pokud se dostane čínská společnost do ještě větší nestability, může to snadno vyvolat ještě větší vlnu protestů, na jejichž potlačování již nyní čínská vláda investuje ročně astronomické částky.

Pokud by nakonec bylo ohroženo financování složek policie, armády a dalších státních institucí napomáhajících komunistické straně k udržování absolutní moci, ocitne se čínský režim uprostřed značně nelehkého období.

 

Související články:

Čína: Hon na korupčníky je obrazem vnitrostranického boje – nikoliv boje proti korupci

Fenomén vesnice Wu-kchan – jak Číňané přebírají zemi do vlastních rukou