20120303-made-in-china
Ilustr. foto. (Glow/ consumingjustice inwaterloo.blogspot.com)

Dělníci v textilních továrnách odpracují více než 300 hodin měsíčně s platem 3 600 Kč, což činí v přepočtu 12 korun za hodinu – západní firmy si to pochvalují.

Jan Hebnar, zástupce vedoucího ekonomického úseku ze zastupitelského úřadu ČR v Pekingu, nedávno uvedl: „Každý týden se na nás v průměru obrací dvě až tři firmy se stejným problémem. Dovoz z Číny se pro ně stal z důvodu nesplněných závazků ze strany čínského dodavatele noční můrou. Se zhoršující se ekonomickou situací v Říši středu přibývá oklamaných klientů i obchodních partnerů.“

Podle zástupce vedoucího ekonomického úseku Hebnara není import zboží z Číny nikdy zcela bez rizika. „Ani zkušený importér se čas od času nevyhne situaci, kdy z Číny neobdrží objednané zboží. Nemusí se nutně stát obětí záměrného trestného činu. Někdy může dodavatel nečekaně zkrachovat nebo vypravit nevhodně zabalené zboží, a odsoudit ho tak ke zkáze během přepravy.“Více..

 

Čínští dělníci „otroci západu“?

Současný čínský úspěch je postaven na systému, v němž 300 milionů lidí využívá 1 miliardu levných dělníků." - Sociolog Čou Siao-čeng.

Kromě možnosti, že bude firemní know-how zcizeno a výrobek následně padělán v jiných čínských továrnách, upozorňují lidsko-právní aktivisté a organizace na vykořisťování čínských dělníků, kteří pro západní firmy „otročí“ v čínských továrnách.

Společnost pro Fair Trade zveřejnila začátkem roku 2011 zprávu z výzkumu, který ukazuje, že například dělníci textilních továren ve Vietnamu a Číně, kteří šijí sportovní oblečení pro outdoorové společnosti působící v Česku, pracují v tristních pracovních podmínkách. Firmy však pravdu často záměrně tají a na dotazy ohledně dodržování lidských práv a dobrých pracovních podmínek neodpovídají. Více zde..

Deník iDnes.cz napsal, že „jihovýchodní Asie je kvůli levné pracovní síle vyhledávanou destinací řady českých i světových výrobců sportovního oblečení. Na tamní nuzné pracovní podmínky neziskové organizace často upozorňují“.

Společnost pro Fair Trade opírá své tvrzení o výzkumy, které v rámci kampaně "Ušili to na nás!" provedla pomocí partnerských organizací v čínských a vietnamských textilkách a mezi 29 nejznámějšími outdoorovými společnostmi na českém trhu. Informaci zveřejnil  web iDnes.cz.

Server Idnes také v článku nazvaném "Ta pravá od Mattela. Číňanka vyrábí hračky v nelidských podmínkách" napsal: "Většina světové hračkářské výroby pochází z Číny... Málokdo si ale představí, v jakých podmínkách všechny ty figurky, panenky, autíčka a další hračky vznikají. Ten svět má většinou do kreslených disneyovek hodně daleko." Více...

Bývalý předseda senátní komise pro podporu demokracie ve světě Vlastimil Sehnal chtěl během svého působení v senátu PCŘ prosadit nové označení výrobků z Číny na, kterých by podle něho mělo stát: "Vyrobeno v Číně v koncentračních táborech, kde jsou zavíráni nevinní lidé". Sehnalova komise kvůli tomu v roce 2010 chystala dokonce prohlášení proti praktikám čínského režimu. "Chceme, aby Senát přijal usnesení, že zásadně protestuje proti věznění bez soudu," uvedl Sehnal pro Deník.cz. Podle něj je v čínských lágrech bez rozsudku zavřeno tři až pět milionů lidí.

 

Hlavní problémy podle průzkumů Společnosti pro Fair Trade mezi dělníky:

 

Nízké mzdy - v Číně kolem 150 eur za měsíc (cca 3 600 Kč)

Extrémně dlouhá pracovní doba - v Číně 10 až 12 hodin, 6 až 7 dní v týdnu

Žádné příplatky za přesčasy

Zadržování mezd jako záruka, že zaměstnanci neodejdou

Nemožnost svobodného sdružování zaměstnanců do odborů

zdroj: Společnost pro Fair Trade

 

 Podle výše uvedených záznamů tak odpracují dělníci v textilních továrnách více než 300 hodin měsíčně s platem 3 600 Kč, což činí v přepočtu 12 korun za hodinu.

Západní země si samozřejmě nízké ceny výrobků, které firmy nechávají vyrábět na území ČLR, pochvalují. O lidská práva a dobré pracovní podmínky se někteří výrobci podle Společnosti pro Fair Trade zajímají a vyžadují jejich dodržování. Většina však hledí pouze na rychlé a vysoké zisky a pracovní podmínky ani dodržování lidských práv je nezajímá.

Z některých průzkumů také vyplývá, že firmy o dodržování práv a podmínek také hovoří, ovšem v praxi jejich dodržování skutečně nekontrolují a neprosazují.

 

Rozdělení národního bohatství

 

Čínská populace = 1,3 miliardy obyvatel 

Počet obyvatel - cca výdělek v Kč měsíčně (denně)
 

60 milionů - 30 000 (1000)

600 milionů - 1500 (50)

440 milionů - 1500 až 3000 (50 - 100)

zdroj: The Next Decade - George Friedman

Zbývajících 200 milionů tvoří bohaté rodiny členů komunistické strany

 

 V knize Příští desetiletí (The Next Decade) poukazuje George Friedman na to, že podle Lidové banky Číny žije v domácnostech střední třídy 60 milionů Číňanů (méně než 5 % čínské populace) = vydělávají více než 20 000 amerických dolarů (USD) ročně (cca 360 000 Kč).

600 milionů Číňanů žije v domácnostech, které vydělávají méně než 1 000 USD za rok (18 000 Kč), nebo méně než 3 USD (50 Kč) za den pro celou rodinu.

Dalších 440 milionů čínských obyvatel žije v domácnostech vydělávajících 1 000 až 2 000 USD (36 000 Kč) za rok, čili 3 až 6 USD za den (50 - 100 Kč).

Friedman v závěru knihy také uvádí, že 80 procent Číňanů žije v podmínkách, které jsou srovnatelné s chudobou v subsaharské Africe. Více...

„Současný čínský úspěch je postaven na systému, v němž 300 milionů lidí využívá 1 miliardu levných dělníků," prohlásil čínský sociolog Čou Siao-čeng, který stojí v čele Ústavu práva a sociologie na čínské Universitě Renmin v rozhovoru s The China Post. Více... 

Životní prostředí a daň za rychlé zisky

Aktivisté a organizace na ochranu přírody a životního prostředí také poukazují na používání zastaralých výrobních prostředků v továrnách a nešetrné vypouštění  toxických látek do čínských vodních toků.

Ekologové varují, že od roku 2006 teče do řeky Jang-c'-ťiang každoročně 30 miliard tun odpadních vod. V roce 2010 toto číslo stouplo na 33,9 miliard tun, tvrdí Úřad pro ochranu vodních zdrojů řeky Jang-c'-ťiang. Více..

Podle zprávy Institutu veřejného zdraví na univerzitě Johna Hopkinse (USA) dnes není 50 tisíc kilometrů čínských vodstev (75% čínského vodstva) již vhodných pro život ryb. Nejznečištěnějšími vodními toky jsou řeky Liao-che, Luan-che, Chuaj-che a mnohé části Žluté řeky (Chuang-che), které jsou již nyní odborníky považovány za karcinogenní.

Čínskými úřady zadržovaný čínský advokát Kao Č’-šeng uvedl, že podle informací, které získal z diskuse s experty na situaci životního prostředí na území ČLR, povede vývoj současné situace ke kontaminaci veškerých vodních zdrojů v Číně. Podle nich se nejdéle do 15 let stane celé území ČLR nevhodné pro život člověka kvůli silné kontaminaci pitné vody, pokud vláda okamžitě neučiní zásadní změny a zásahy do současné situace. Více..

Článek byl aktualizován 23.3.2012

 

Čtěte také:

Made in China a Made in P.R.C. je jedno a totéž, ale mnozí spotřebitelé to nevědí

Obří schodek zahraničního obchodu ČR s Čínou stoupal i v roce 2011

Čína je velmoc závislá na kupní síle Evropy a USA

Političní vězni v čínských pracovních lágrech musí vyrábět plyšová zvířátka na export

Výroba iPadů v Číně stojí lidské zdraví i životy: reakce spotřebitelů (video)

Čína: První měsíc v roce proběhl ve znamení protestů tisíců obyvatel