Po Si-laj vlevo vepředu, Wang Li-tün vpravo vzadu. (Velká Epocha)
Po Si-laj vlevo vepředu, Wang Li-tün vpravo vzadu. (Velká Epocha)

Dominový efekt, který spustil bývalý policejní ředitel a místostarosta Wang Li-tün svým zběhnutím na americký konzulát, kde údajně předal důkazní materiály o zločinech svého nadřízeného, uvrhl čínskou komunistickou stranu do krize.

V kruzích vysoce postavených stranických funkcionářů kolují zvěsti o rezignaci Po Si-laje, hlavy komunistické strany v Čchung-čchingu a Wangova bývalého nadřízeného v jedné osobě. Předpokládá se, že jakmile bude zasažen Po Si-laj, vloží se do situace Čou Jung-kchang, šéf bezpečnostních sil a člen Stálého výboru politbyra a bývalá hlava Čínské komunistické strany (ČKS) Ťiang Ce-min, do jejichž frakce Po Si-laj patří a s nímž jsou úzce spojeni.

Do Čchung-čchingu byla vyslána 126. polovojenská brigáda údajně pro případ, že by se Po Si-laj uchýlil k zoufalému kroku a použil svoji moc, aby zaútočil na svoje protivníky v komunistické straně, kteří jej chtějí vyšetřovat a odsoudit pro korupci.

Podle informací disidentské stránky Boxun jsou nyní Spojené státy v roli třetí strany, která drží v rukou klíčové dokumenty předložené Wang Li-tünem, které jim odevzdal, když žádal na konzulátu o azyl. Možnost, že se dostanou tyto dokumenty na veřejnost, visí nad členy ČKS jako Damoklův meč.

Celý incident nabyl na významu, protože je to poprvé, co se ČKS nepodařilo zcela ovládnout únik důležitých informací. Je to také poprvé, kdy vrchní představitelé režimu cítí, že to pro ně znamená otázku života nebo smrti, a že jejich osud je v rukou někoho jiného.

Novinář Bill Gertz z The Washington Free Beacon uvedl, že čínský režim požadoval, aby Spojené státy vrátily Wang Li-tünovy dokumenty, čímž také potvrdil jejich existenci.

Wang Li-tün údajně dokumenty předal, protože jej chtěl Po Si-laj obětovat, respektive nechat zavraždit a svalit na něj svoje zločiny.

 

Obsah dokumentů

Anonymní zdroj zaslal Velké Epoše popis obsahu dokumentů odevzdaných Wang Li-tünem.  Podle něj má dokument šest částí.

1) Důkazy o korupci Po Si-laje a jeho rodiny v posledních letech

2) Důkazy, že Po Si-laj uplácel vysoce postavené vojenské úředníky od chvíle, co se stal sekretářem komunistické strany v Čchung-čchingu.

3) Důkazy, že Po Si-laj nařídil popravit vysoce postaveného úředníka v Čchung-čchingu Wena Čchianga (bývalý předseda soudního úřadu v Čchung-čchingu), a zatčení Li Čuanga (právník odsouzený ve zmanipulovaném soudním řízení, protože se pokoušel bránit podnikatele, kterého Po Si-laj nechal zatknout). Wang Li-tün věděl, že poprava Wen Čchianga urazí některé vrcholné představitele Stálého výboru politbyra, ale Po Si-laj mu přislíbil post Ministra veřejné bezpečnosti, na který jej dosadí, až se vrátí do Stálého výboru politbyra. V soukromí údajně Po Si-laj zmínil, že Ťiang Ce-min a Čou Jung-kchang podporují odstranění Wena Čchianga jako preventivní úder proti největšímu budoucímu nepříteli.

4) Důkazy, že se Po Si-laj a člen stálého výboru politbyra Ústředního výboru ČKS Čou Jung-kchang chtěli zbavit Si Ťin-pchinga  (nástupce Chu ťin-tchaa) a chopit se moci. Po Si-laj odhalil spiknutí Wangovi a také informace, že bylo spiknutí podpořeno vedením komunistické strany (tedy Ťiangovou frakcí).

5) Jakmile by se Po Si-laj stal členem Stálého výboru politbyra a chopil se moci, prosadil by svůj čchung-čchingský model po celé Číně a zahájil by politickou kampaň ve stylu kulturní revoluce zaměřenou na frakci Chu Ťin-tchaa a Wen Ťia-paa, jednotlivé kapitalisty a politické a náboženské disidenty. "I na úkor 500 000 životů musíme zajistit, že "rudá země" zůstane nedotčena," prohlásil Po Si-laj.

6) Relevantní důkazy (nahrávky a důvěrné materiály) o příkazu Po Si-laje k zapojení se do odebírání orgánů politickým vězňům z řad praktikujících Falun Gongu a stejně tak dokumenty z politických a právních systémů týkajících se tvrdých represí proti Falun Gongu a politickým disidentům.

 

Ačkoli zdroj zůstává v anonymitě, obsah sdělení se zdá být poměrně věrohodný v porovnání s již známými fakty. Například, první dva body o korupci Po Si-laje a tajných dohodách s armádou již byly prokázány.

Třetí bod, obviňující Po Si-laje, že nařídil popravit úředníka Wena Čchianga a zatknout právníka Li Čuanga, je také logickým závěrem, neboť Wang Li-tün by se k takovému kroku bez vědomí Po Si-laje neodvážil.

Pokud jde o 4. bod o spiknutí mezi Po Si-lajem a Čou Jung-kchangem překazit nástup čínského viceprezidenta Si Ťin-pchinga  do čela strany, se jeví rovněž jako důvěryhodný, protože Spojené státy rovněž zveřejnily podobné informace.

Pátý bod se může opírat o záznamy s Po Silajovými zákroky proti jeho nepřátelům a mnoha dalším lidem v posledních několika letech.

Šestý bod o dohledu Po Si-laje nad odebíráním orgánů praktikujícím Falun Gongu potvrdil očitý svědek z provincie Liaoning. Existují četné důkazy poskytnuté praktikujícími Falun Gongu v průběhu několika posledních let a různé vyšetřovací zprávy nezávislých organizací. Rozhodující důkazy o tom, že je Po Si-laj spoluviníkem bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina v pronásledování Falun Gongu sehrály roli také v jeho obvinění u španělského soudu.


Čtěte:

Transplantace: David Kilgour - zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze

 

Související články:

Čína: Bývalý ministr obchodu Po Si-laj a pobočník Wang Li-ťün - kariéry postavené na mučení

Číňanka žaluje stranického pohlavára Po Si-laje za mučení (video)

Čína: Neúspěšný zběh možná Američanům prozradil plán převratu uvnitř ČKS

Čína: Nejistá budoucnost tajemníka Po Si-laje – Peking ho ‘hází přes palubu‘ (video)

Uväznenie jedného z najvyšších predstaviteľov komunistickej strany