Zástupce guvernéra provincie uvedl, že vyschlo 273 řek a 413 přehrad a jezer

20120305_yunnan
Provincie Jün-nan na jihozápadě Číny je známá pro své krásné hory a čistou vodu (kaňon Tři souběžné řeky). (Flickr.com/Peter Morgan)

Provincie Jün-nan na jihozápadě Číny, známá pro své krásné hory a čistou vodu, zažívá přírodní katastrofu, při níž jeden po druhém vysychají potoky i vodní nádrže.

„Velké sucho“, jak mu nyní místní říkají, trvá už třetím rokem a zasáhlo přes tři miliony lidí a množství dobytka.

V oblasti prší pouze sporadicky. Od loňské zimy zde spadlo jen mizivé množství srážek, a to ještě ne na celém území. Obyvatelé mají značné problémy dostat se k pitné vodě, navíc ta trocha vody, která na dně nádrží ještě zůstává, je zpravidla nebezpečně znečištěná.

Nedostatek vzácné tekutiny způsobil výpadky v místním těžebním a výrobním průmyslu. Odhaduje se, že ztráty způsobené pohromou momentálně dosahují 1,6 miliardy amerických dolarů. 

Zástupce guvernéra provincie, Kchung Čchuej-ču, podle čínské státní tiskové agentury Sin-chua 27. února uvedl, že vyschlo 273 řek a 413 přehrad a jezer.

 

Státní média informovala o tom, že sucho závažně ovlivnilo i místní zemědělství. Zasaženo bylo 1,6 milionu akrů, z toho na 154 390 akrech je úroda naprosto nepoužitelná.

Jün-nan je ze všech provincií druhý největší pěstitel cukrové třtiny, sucho zasáhlo 90 procent tamních plantáží. Dosud bylo zničeno 988 tisíc akrů plodiny, přičemž průměrná obdělávaná plocha s třtinovými plantážemi činí 11 milionů akrů.

Jeden farmář z okresu Luo-pching se svěřil, že řeka procházející jeho vesnicí bývala velmi široká a tak čistá, že lidé z ní pili přímo. Dnes se tok značně zredukoval a znečistil. Vesničané se neodvažují dávat vodu ani vodním buvolům, natož ji pít sami.

Jeden z vesničanů v okrese Š'-lin uvedl, že u nich nepršelo od loňského července a že si musí jezdit kupovat vodu na benzínovou pumpu v osm kilometrů vzdáleném městě.