Tajemník Čchung-čchingu Po Si-laj.(screenshot/ YouTube)
Tajemník Čchung-čchingu Po Si-laj.(screenshot/ YouTube)

Čínská tisková agentura Sin-chua podléhající Komunistické straně Číny dnes oznámila, že vysoký čínský funkcionář Po Si-laj byl zbaven své funkce tajemníka komunistické strany obřího města Čchung-čching, jakož i funkce člena městského výboru.

Jeho post má podle zpráv převzít Čang Te-ťien, který je členem politbyra ústředního výboru a působil také jako stranický tajemník provincie Kuang-tung.

 

Politický skandál

Po se stal středem pozornosti a zájmu už začátkem minulého měsíce, kdy jeho zástupce a bývalý šéf policie v Čchung-čchingu Wang Li-ťün utekl na americký konzulát v Čcheng-tu, aby zde údajně požádal o azyl.

Ten mu nebyl udělen a pro neúspěšného zběha si přiletěli přímo z ústředí v Pekingu. Podle disidentských stránek Boxun Wang před Poem utekl z obavy o svůj život. O tom svědčí i fakt, že na konzulát dorazil v převleku. Po se obával, že Wang na něj prozradí všechny jeho zločiny, což se pravděpodobně také stalo.

Panují spekulace o tom, co Wang skutečně Američanům prozradil, než si jej odvedla státní bezpečnost. Kromě obvinění z porušování lidských práv při své kampani proti organizovanému zločinu a používání mučení k doznání byli Wang i Po zapojeni do pronásledování duchovní praxe Falun Gong, kterou se komunisté rozhodli pro její rostoucí popularitu vyhladit.

Po Si-laj použil aktivní perzekuci vůči praktikujícím Falun Gongu jako svůj kariérní žebříček, díky čemuž na něj bylo v zahraničí podáno několik žalob, a to byl i důvod, proč byl tento politik přeložen do provinčního Čchung-čchingu.

Podle zprávy, kterou zveřejnil Český rozhlas 6, sdělil dborník na Čínu David Kelly stanici Hlas Ameriky, že pokud jde o vládu zákona, byly metody používané v Čchung-čchingu v kampaních řízených Po Si-lajem v rámci halasně prodávaného boje proti organizovanému zločinu krokem zpět. Mimo jiné, proto, že se obviněným často odpírala práva na řádnou obhajobu a málo se přihlíželo k jejich svědectví. Přičemž je možné, že obviňováni byli i nevinní. Jen aby to dobře vypadalo v celkových číslech.

 

Co bude s Po Si-lajem dál?

Po se jako velmi ambiciózní muž snažil dostat do stálého výboru politbyra ústředního výboru, což je orgán složený z devíti nejvyšších funkcionářů, kteří ovládají Čínu. Po Wangově zběhnutí se mu ovšem jeho naděje rychle rozplynuly.

Stránky Boxun informovaly o tom, že Wang Li-ťün svého šéfa Po Si-laje obvinil z pokusu o převrat, ve kterém se měl Po pokusit zbavit příštího šéfa komunistické strany, Si Ťin-pchinga. Co bude s Poem dál, teď po jeho sesazení, není zatím jasné, nicméně jeho kariéra ve straně je zřejmě u konce.

Je možné, že bude obviněn z korupce nebo dalších zločinů, ovšem v zemi, jakou je Čína, je korupce naprosto běžným jevem a obvinění z ní tedy slouží jen jako politický nástroj ke zbavení se mocenských rivalů.

 

Související články:

Sesazený Po Si-laj obviněn z letecké katastrofy

Po Si-laj byl odvolán ze stranického politbyra, jeho žena vyšetřována pro vraždu

Pád Po Si-laje: Detaily případu podezření z vraždy Neila Heywooda (video)

Po Si-lajovo spiknutí je jen začátek

Držitel ocenění Mezinárodní svobody tisku odhalil korupci vysokého komunistického tajemníka I.

Průběh nezdařilého puče v Pekingu – podrobná analýza

Bývalý ministr obchodu Po Si-laj a jeho pobočník Wang Li-ťün - kariéry postavené na mučení

Třetí nejvlivnější muž Číny hledán pro genocidu