Někteří pozorovatelé a čínští disidenti prohlašují, že boj mezi frakcemi v letošním roce eskaluje.

Hu Jintao (vlevo) a Wen Ťia-pao (vpravo). (screenshot YouTube)
Chu Ťin-tchao (vlevo) a Wen Ťia-pao (vpravo). (screenshot YouTube)

Podle zahraničních pozorovatelů a informací z pevninské Číny můžeme současnou Čínskou komunistickou stranu rozdělit do dvou velkých frakcí.

První frakce je spojena s vlivem současného čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa a premiéra Wen Ťia-paa. Druhá se potom označuje jako frakce bývalého (předposledního) prezidenta Ťiang Ce-mina.

Vzájemné soupeření vnitřních frakcí komunistické strany probíhalo v minulosti mimo dosah zraků okolního světa, ovšem události posledních měsíců odhalily vnitřní boje všem pozorovatelům mezinárodního společenství.

 

Mocenská struktura

Šéf bezpečnostních sil Čou Jung-kchang (vlevo) a bývalý tajemník Po Si-laj (vpravo). (Screenshot YouTube)
Šéf bezpečnostních sil Čou Jung-kchang (vlevo) a bývalý tajemník Po Si-laj (vpravo). (Screenshot YouTube)

Největší moc má nad celou zemí 9 členů stálého výboru politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny), kterými jsou v současnosti generální tajemník ÚV KS Číny Chu Ťin-tchao a osm členů politbyra - Čou Jung-kchang, Che Kuo-čchiang, Li Čchang-čchun, Li Kche-čchiang, Si Ťin-pching, Ťia Čching-lin, Wen Ťia-pao, Wu Pang-kuo.

 

Bo Xilai Supporters Face Backlash

 

 

Potyčka dvou frakcí

 

Dominový efekt, který spustil bývalý policejní ředitel a místostarosta Wang Li-tün svým zběhnutím na americký konzulát, kde údajně předal důkazní materiály o zločinech svého nadřízeného, uvrhl čínskou komunistickou stranu do krize. více...

Vzájemné napětí se projevuje zejména mezi frakcí předsedy vlády Čínské lidové republiky, kterým je Wen Ťia-pao, a prezidenta Chu Ťin-tchaa, kteří společně vystupují a bojují proti frakci bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina, do které patří například stranický tajemník města Čchung-čching ambiciózní politik Po Si-laj nebo šéf bezpečnostních sil a člen Stálého výboru politbyra Čou Jung-kchang.

Někteří pozorovatelé událostí v ČLR a čínští disidenti prohlašují, že boj mezi frakcemi v letošním roce začal ve chvíli, kdy se rozhodl interní disciplinární výbor vyšetřovat Wang Li-tüna, pobočníka Po Si-laje.

Předpokládalo se, že jakmile bude obviněn a uvězněn Wang Li-tün, bude zasažen Po Si-laj, což vyprovokuje Čou Jung-kchanga, šéfa bezpečnostních sil, aby se do situace vložil.

Původní předpovědi se nakonec staly skutečností - Wang Li-tün byl zadržen čínskou policií a Po Si-laj byl následně odvolán z funkce stranického tajemníka Čchung-čchingu.

Právě nyní čínští blogeři horečně diskutují o tom, že v Pekingu nastal ozbrojený převrat, v němž eskalují vnitropolitické boje dvou zmiňovaných frakcí. Více…

 

Čtěte také:

Čína: Souboj komunistických frakcí

Mocenský boj v Číně: Vojenské noviny varovaly frakci Ťiang Ce-mina

Boj o zachovanie moci v Číne sa deje kvôli utajeniu zločinov

Průběh nezdařilého puče v Pekingu – podrobná analýza

Převrat v Pekingu! tvrdí bloggeři. Nesmysl, píší státní média

Čína: Dokument policejního ředitele v rukou USA je pro ČKS tikající bombou

Čína: Hon na korupčníky je obrazem vnitrostranického boje – nikoliv boje proti korupci

Čína: Pokus o zběhnutí odhalil hloubku mocenského boje na vrcholu strany (video)

Nejistá budoucnost tajemníka Po Si-laje – Peking ho ‘hází přes palubu‘ (video)

Poznejte Si Ťin-pchinga, budoucího vůdce Číny

Čína: Neúspěšný zběh možná Američanům prozradil plán převratu uvnitř ČKS

Uväznenie jedného z najvyšších predstaviteľov komunistickej strany