Příslušník vojenské policie před symbolem ČKS na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. (Feng Li/Getty Images)
Příslušník vojenské policie před symbolem ČKS na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. (Feng Li/Getty Images)

 

Seriózní diskuze o rozpadu čínské komunistické strany (ČKS) – jak by k tomu mohlo dojít, co by to znamenalo a jaké „dozvuky“ by mohly následovat – něco takového v diskuzních kruzích akademiků a zákonodárců chybí už dlouhou dobu.

Gordon G. Chang je vystudovaným právníkem a autorem knihy z roku 2001 „The Coming Collapse of China (Nastávající pád Číny)“. Již tehdy, před více než deseti lety věhlasně předpověděl, že by se komunistická strana mohla zhroutit. Tehdy mu stěží někdo věřil, ovšem dnes, v době, kdy v Číně naplno probíhá politická krize, se teprve ukazuje, jaké institucionální slabiny vláda jedné strany má.

Velká Epocha se pana Changa zeptala na současnou stabilitu čínských komunistů a na to, co by se mohlo stát v případě, že se moc strany zhroutí. Chang, který zasvětil celou svou kariéru sledování vývoje v Číně, říká, že svět by neměl být překvapený, jestliže se v říší středu v brzké době odehrají výrazné změny.

 

Do jaké míry má ČKS ustanoveno nástupnictví vedení?

Na začátku minulého měsíce prakticky každý říkal, že ČKS byla institucionalizována pravidly, pokyny a omezeními, ale díky incidentu s Wang Li-tünem jsme viděli, že to není pravda. Konkrétně, že v ČKS nebyl vyřešen jeden problém, který trápí autoritářské vlády od počátku věků, a tím je problém nástupnictví.

 

Proč je právě nástupnictví problémem autoritativních vlád a tedy i ČKS?

Protože nemají právní stát, nemají ustanovení, která by něco znamenala a předávání moci je v podstatě otevřený boj bez pravidel.

 

S jakými potížemi se v současnosti ČKS potyká?

Vidíme, že mají velké potíže, protože se šíří zvěsti o převratu, a poslední série těchto zpráv je letos už třetí. Mohli jsme slyšet, jak premiér země varuje nejen Číňany, ale i svět, že v Číně by mohla nastat další kulturní revoluce. Je zřejmé, že na vrcholu čínského politického systému mají vážné problémy.

 

Co by mohlo spustit pád strany?

To nikdy nevíte. Když takovéto věci nastanou, objeví se rychle a bez varování. Například, pokud byste řekli na začátku prosince 2010, že prodavač ovoce, který se chtěl upálit, vyvolá změny nejen v Tunisu, ale i v Egyptě a Libyi a zažehne oheň ve zbytku arabského světa, považovali by vás za šílence. Ale ono se to skutečně stalo, když se Muhamed Buazízí zapálil.

 

Jaké kroky by musely následovat, aby se změnil politický systém?

Nejsou žádné kroky, které se musí udát. Politologové přišli se seznamem věcí, které se musí udát při revolucionářské změně ve společnosti, a lidé nadále prokazují, že jsou mylné. Jde pouze o přirozenou změnu ve společnosti a od roku 1989 jsme viděli vlády, které padly téměř přes noc. A celou tu dobu jsme byli ohromeni tím, co se stalo. … Vlády, které jsou zdánlivě nezranitelné jeden den, na druhý den padnou.

 

Proč musí dojít ke změně. Kde je příčina té nevyhnutelnosti?

Většina Číňanů se domnívá, že vláda jedné strany už pro moderní Čínu není vhodná. Je třeba si uvědomit, že v tuto chvíli čínská ekonomika pokulhává a ČKS se navíc tříští. Orgán ústřední vlády se rozpadá, armáda se vymaňuje zpod ústředního řízení a Číňané od jednoho konce země po druhý vyrážejí protestovat do ulic. Ve vedení ČKS jsou ti nejnejistější lidé na této planetě. A to by nám něco mělo říci.

 

Jaké problémy vyvstávají s řízením armády?

Jen před několika týdny dal Chu Ťin-tchao veřejné varování generálům a admirálům a připomněl jim, že jsou podřízeni ČKS. Řekněte, je tohle něco, co uděláte, když jste si jistí věrností vlajkových důstojníků? Ve stabilní vládě fámy o převratu prostě nejsou. Kdy naposled jste někoho slyšel mluvit o vojenském převratu v Kanadě?

 

Komunističtí úředníci ze svých současných pozic značně profitují. Proč by se toho vzdávali?

Není to tak, že by o to chtěli dobrovolně přijít. Když ale cítí, že se blíží konec, tito pánové nasednou do svých letadel a vezmou s sebou i své peníze. A to se právě teď děje; z Číny teď proudí velké množství peněz.

 

Takovéto otázky o pádu ČKS nebo co přijde potom se v mainstreamových debatách vzdělanců v Číně nebo USA nevedou. Proč?

Kdybyste někomu dal takovéto otázky v srpnu, velmi málo lidí tehdy myslelo na pád komunistické strany. Ale teď se začínají lidé probouzet a diskutovat, protože známky rozpadu systému jsou už nevyvratitelné. Proč to nebylo součástí diskuzí? Protože 10. září 2001 lidé nemysleli na to, že Al-Káida naletí do amerických mrakodrapů, i když už v té době napadávala pět let americké zájmy ve světě, včetně WTC. Řekněte mi, proč jsou Američané slepí.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Čína: Vojenská policie deklaruje svou věrnost prezidentu Chuovi a premiérovi Wenovi

Po Si-lajovo spiknutí je jen začátek

Názory: Výměna moci v Číně

Poslanci Evropského parlamentu hovoří o změnách v Číně (video)

Čína: Mocenská frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina

Čína: Komunističtí kádři posílají své rodiny žít do zahraničí, mají pocit nejistoty

Průběh nezdařilého puče v Pekingu – podrobná analýza

Čína: Konec jedné vládní frakce – tři členové politbyra údajně zatčeni

Čína: Mocenská frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina