Čínský vůdce Chu Ťin-tchao při závěrečném sezení Všečínského shromáždění lidových zástupců 14. března. (Lintao Zhang/Getty Images)
Čínský vůdce Chu Ťin-tchao při závěrečném sezení Všečínského shromáždění lidových zástupců 14. března. (Lintao Zhang/Getty Images)

Nedávné redakční sloupky a veřejná prohlášení jednotlivých kádrů se stala příležitostí vyjádřit nebo odmítnout svou věrnost vůdci komunistické strany Chu Ťin-tchaovi a současnému vedení.

Analytikové říkají, že takové politické divadlo se v Číně vidí mezi mocenskými komunistickými strukturami jen v časech velkého neklidu.

6. dubna začal Chu očividně s úkolem odstraňování toho, čemu se oficiálně říká „pozůstatky kulturní revoluce" a „rámus". Levičácká webstránka Utopie, která byla dlouhodobým zastáncem sesazeného Po Si-laje, byla zavřena a s ní i další maoistické stránky. Ve stejný den byly zrušeny i stránky chinaelections.org, hlásající reformy.

 

         Vždy, když si vysocí funkcionáři … veřejně zvolí strany a zaujmou postoj, značí to nárůst vnitřních konfliktů." - komentátor Sia Siao-čchiang

 

Ve stejný čas začali činit veřejná prohlášení členové politbyra, pětadvacetičlenného vrcholného orgánu komunistické strany. Funkcionáři z politbyra jsou kandidáty do stálého výboru politbyra o devíti členech, který stranu řídí. O lidech z výboru se rozhodne na 18. celostátním sjezdu strany, který se má uskutečnit letos na podzim.

Zatímco stranický tajemník provincie Kuang-tung, Wang Jang, zdůraznil svou podporu premiéru Wen Ťia-paovi, jeho kolega z Pekingu, Liou Čchi, si nechal v hlavním městském plátku otisknout sloupek, kde uvedl, že „generální tajemník není nejvyšším vůdcem". Chu byl v té době mimo zemi a když se vrátil, článek z webstránky zmizel a namísto něj se objevil text poplatný jemu. Různě svá stanoviska vyjadřovali i ostatní komunističtí předáci.

„V dějinách Čínské komunistické strany (ČKS), vždy když si vysocí funkcionáři, obzvlášť členové výboru politbyra nebo funkcionáři na provinční úrovni, veřejně zvolí strany a zaujmou postoj, značí to nárůst vnitřních konfliktů a pravděpodobně bude následovat čistka," vyjádřil se v rozhovoru s rádiem Sound of Hope politický komentátor Sia Siao-čchiang.

Che Čching-lien, čínský ekonom a publicista, se v nedávném článku vyjádřil, že po provinčních šéfech se v historii žádalo pouze jedinkrát, aby veřejně vyhlásili jednotu s ústřední vládou, a to bylo po masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989.

„Po kom Chu a Wen jdou, rozhodně není jen Po, ale lidé, kteří ho podporují," napsal Che.

Podle politického komentátora Wu Fana je současné vedení odhodláno ukázat, že ve straně panuje jednota, a chce zabránit pádu komunistů před celostátním sjezdem na podzim. „Peking se bojí, že vypukne další povstání, jako bylo to 4. června 1989," uvedl Wu.

Pozn.: článek byl redakčně zkrácen

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Názory: Výměna moci v Číně

Mocenský zápas v Pekingu ohlasuje koniec Čínskej komunistickej strany

Mocenský boj v Číně: Vojenské noviny varovaly frakci Ťiang Ce-mina

Dominový efekt pádu mocenské frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina

Čína: Komunističtí kádři posílají své rodiny žít do zahraničí, mají pocit nejistoty

Průběh nezdařilého puče v Pekingu – podrobná analýza